Umowa na zastępstwo – ile trwa, ile umów, wypowiedzenie, urlop, wzór
Umowa o pracę na zastępstwo to rodzaj umowy na czas określony. Nowo zatrudniony pracownik występuje jako zastępstwo za innego pracownika, który jest nieobecny przez dłuższy czas z uzasadnionej przyczyny. Rozpoczynasz pracę na zastępstwo? Sprawdź, jakie są twoje prawa! Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z zastępowaniem kogoś w pracy prezentujemy poniżej.
Umowa na zastępstwo a ciąża
Pracownicom zatrudnionym na czas określony (ale nie na zastępstwo) od trzeciego miesiąca ciąży przysługuje ochrona polegająca na obowiązku przedłużenia przez pracodawcę umowy do dnia porodu. Obowiązek ten nie dotyczy jednak kobiet zatrudnionych na zastępstwo. Natomiast podobnie jak w przypadku stałej umowy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę na zastępstwo w okresie ciąży ani urlopu macierzyńskiego, chyba żeby zaistniały szczególne przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy z winy pracownika.
Ile może trwać umowa na czas określony?
Umowę na zastępstwo w pracy podpisuje się na tak długo, jak długo będzie nieobecny stały pracownik. Jeśli czas jego nieobecności jest ściśle określony (np. zastępstwo w czasie urlopu) w umowie może znaleźć się data zakończenia współpracy. Natomiast możliwy jest też zapis informujący, iż stosunek pracy zostaje zawarty na czas nieobecności zastępowanego pracownika. W takim przypadku nie podaje się w umowie czasu jej trwania. Czas trwania umowy na zastępstwo, w przeciwieństwie do zwykłej umowy na czas określony (która może trwać maksymalnie 33 miesiące), nie jest limitowany.
Ile umów na czas określony?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony, łącznie na okres nie dłuższy niż 33 miesiące. Po tym czasie musi zostać zawarta umowa na czas nieokreślony. Zasada ta nie dotyczy jednak umowy o pracę na czas zastępstwa. Taki typ umowy może być zawarty dowolną liczbę razy.
Umowa zastępstwo: urlop
Prawo do urlopu pracownika zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo jest takie samo, jak w przypadku każdej osoby pracującej w oparciu o umowę o pracę. Liczba dni urlopowych jest więc wyliczana proporcjonalnie do stażu pracy i dotychczas wykorzystanych dni urlopowych w danym roku kalendarzowym.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy: nie ma tutaj znaczenia rodzaj zawartej umowy. A więc zarówno w przypadku umowy na czas nieokreślony, jak i tej na czas określony lub umowy na zastępstwo, okres wypowiedzenia dla osoby zatrudnionej łącznie przez mniej niż 6 miesięcy wynosi 2 tygodnie, a od 6 miesięcy do 3 lat: 1 miesiąc. W przypadku zatrudnienia dłużej niż 3 lata okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo to 3 miesiące.
Wzór umowy na zastępstwo
Pracodawców nie obowiązuje jeden wzór umowy o pracę na zastępstwo. Ważne jest natomiast to, aby została ona zawarta w formie pisemnej i zawierała wszystkie potrzebne informacje. Zgodnie z Kodeksem pracy umowa dla pracownika zatrudnianego na zastępstwo powinna składać się z następujących elementów:
- typ umowy, dane stron i data zawarcia umowy
- nazwa stanowiska
- czas wykonywania pracy na zastępstwo (z góry określony czas lub na okres nieobecności osoby zastępowanej) oraz uzasadnienie nieobecności pracownika zastępowanego
- warunki pracy i wynagrodzenie
- sposób wypowiedzenia umowy.