Umowa o pracę na czas zastępstwa
Przedsiębiorca może podpisać z nowym pracownikiem umowę na zastępstwo, gdy osoba zajmująca dane stanowisko ma usprawiedliwioną nieobecność. Powodami absencji mogą być np. zwolnienie lekarskie bądź urlop bezpłatny. W 2016 roku weszły w życie przepisy, według których umowa na zastępstwo traktowana jest jak podtyp umowy o pracę na czas określony.
Według 25. artykułu Kodeksu pracy umowę na czas określony zawiera się maksymalnie 3 razy z rzędu, maksymalnie na 33 miesiące. Po wypełnieniu powyższych warunków dana osoba rozpoczyna wykonywanie obowiązków na pełny etat na czas nieokreślony.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy na zastępstwo. Jeżeli zastępowany podwładny jest nieobecny dłużej niż w narzuconych w Kodeksie ramach, to umowa może być przedłużona. W momencie powrotu do firmy etatowego zatrudnionego przestaje obowiązywać.
Umowa na zastępstwo a ciąża
W przypadku umowy na zastępstwo obowiązują nieco inne zasady niż przy zwykłej umowie na czas określony (Kodeks pracy, art. 177.: §3.”Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”). Niestety ciężarne panie, które wypełniały obowiązki podczas nieobecności danej osoby, tracą zatrudnienie w momencie powrotu do pracy zastępowanego pracownika.
Jeśli kobieta pracująca na umowę na zastępstwo straci zatrudnienie, wtedy przysługuje jej zasiłek macierzyński w postaci tzw. kosiniakowego – w wysokości 1000 zł., wypłacanego miesięcznie przez rok.
Umowa na zastępstwo a urlop
Umowa o pracę na zastępstwo przewiduje urlop dla osoby, która wypełnia zadania za nieobecnego pracownika. Wymiar dni wolnych zależy od stażu pracy nowego zatrudnionego. Jeśli zastępujący podwładny nie przepracował jeszcze 10 lat, to może skorzystać z 20 dni urlopu wypoczynkowego. W momencie osiągnięcia 10 lat pracy liczba dni urlopowych zwiększa się do 26.
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
Może się zdarzyć, że któraś ze stron, będzie chciała rozwiązać współpracę przed terminem jej zakończenia. Wypowiedzenie umowy na zastępstwo następuje:
• za porozumieniem stron,
• bez wypowiedzenia z winy pracownika bądź pracodawcy,
• z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia jest w tym przypadku taki sam, jak przy umowie na czas nieokreślony i wynosi:
• 2 tygodnie – przy umowie podpisanej na okres krótszy niż 6 miesięcy,
• miesiąc – przy umowie podpisanej na co najmniej pół roku,
• 3 miesiące – przy umowie podpisanej na co najmniej 3 lata.
Przedłużenie umowy na zastępstwo
Jeżeli współpraca między zastępującą osobą a przełożonym jest owocna, to umowę można przedłużyć. Następuje to za porozumieniem stron. Nowa umowa ma zazwyczaj formę aneksu. Są w niej określone warunki zatrudnienia. Jeżeli dana osoba ma zastępować kolejnego pracownika z firmy, to musi zapoznać się z nowym zakresem zadań. W aneksie powinien też być wskazany pracownik, który jest nieobecny.