Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowa kierowcy zawodowego – na co zwrócić uwagę?

Umowa kierowcy zawodowego – na co zwrócić uwagę?

 
Umowa kierowcy zawodowego – na co zwrócić uwagę?

Chcesz wykonywać zawód kierowcy? Branża transportowa notuje deficyt pracowników, zatem masz duże szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Kogo szukają pracodawcy? Etat znajdzie nie tylko kierowca tira.

 

Jest zapotrzebowanie na:
• kierowców autobusów - w całej Polsce, przy czym duże braki kadrowe występują przede wszystkim w zachodniej i południowej części kraju;
• kierowców samochodów osobowych – pracowników brakuje głównie w Poznaniu i powiecie poznańskim;
• kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – bardzo duży deficyt kadry w całym kraju (największy w woj. dolnośląskim);
• zaopatrzeniowców i dostawców – braki dotyczą głównie Wielkopolski (szczególnie powiatu poznańskiego i Dolnego Śląska.

 

Należy pamiętać, że by wykonywać każdy z tych zawodów potrzebne są nieco inne uprawnienia – przede wszystkim prawo jazdy właściwej kategorii, a w niektórych przypadkach Karta Kierowcy, kurs na przewóz rzeczy, obsługi cystern, uprawnienia ADR (do transportu substancji niebezpiecznych) itd.

Elementy umowy kierowcy


- Co powinna zawierać umowa

Zawodowy kierowca, który podpisuje z firmą umowę o pracę, musi zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim Kodeks pracy nie przewiduje oddzielnego typu umowy dla kierowców. Specjalnego kształtu umowy nie przewiduje również Ustawa o czasie pracy kierowców.

 

Dlatego w przypadku każdego ze stanowisk należy przede wszystkim pamiętać o tym, że umowa musi zawierać informacje na temat:
• rodzaju stosunku pracy (na czas nieokreślony, określony, próbny),
• pracodawcy i pracownika,
• stanowiska (nazwa, zakres obowiązków),
• wynagrodzenia (zasadniczego, premii, dodatków itd.),
• wymiaru czasu pracy,
• daty i miejsca zawarcia umowy,
• daty rozpoczęcia pracy.

 

- Czego nie powinna zawierać umowa?

W przypadku kierowców istotne są dwie kwestie – miejsce oraz czas pracy.

 

Miejscem wykonywania pracy kierowcy jest cały obszar, na którym ten wykonuje obowiązki. Nieprawidłowe więc jest podanie jako miejsca pracy kierowcy siedziby firmy. Z drugiej strony ogólnikowe „terytorium Polski oraz Czech” również nie będzie zgodne ze stanem faktycznym. Zgodnie z art. 2. pkt 4. Ustawy o czasie pracy kierowcy:

 

„Stanowisko pracy kierowcy:
a) siedzibę pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,
b) pojazd, który kierowca prowadzi,
c) każde inne miejsce, w którym kierowca wykonuje czynności związane z wykonywanymi przewozami drogowymi”.

 

Jeśli chodzi o czas pracy kierowcy, wystarczy, że w umowie zostanie zawarta informacja o podstawowym wymiarze godzin – bez ewentualnych nadgodzin, mimo że te często zdarzają się w tym zawodzie. Jeśli kierowca zostaje zatrudniony na niepełen etat, umowa musi zawierać informację o dopuszczalnej liczbie godzin pracy ponad ustalony wymiar czasu pracy (zgodnie z art. 151. § 5.).

 

Warto też pamiętać, że: „W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem [za pracę w godzinach nadliczbowych – przyp. red.], może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych”, (art. 151.1. § 4. Kodeksu pracy).

 

W umowie o pracę nie mogą się znaleźć informacje sprzeczne z przepisami dotyczącymi dopuszczalnego wymiaru godzin, jakie kierowca spędza w pracy. Oznacza to, że pracodawca nie może arbitralnie ustalić i uwzględnić w umowie, że pracownik będzie świadczył pracę w wymiarze podstawowym przez ponad 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy). Niemniej, kierowca może pracować przez ponad 8 godzin (i nie będzie to uznane za nadgodziny), gdy ma miejsce wydłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę w ramach równoważnego systemu czasu pracy.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 6. 1. Ustawy o czasie pracy kierowcy:
„1. Czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia
pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu
drogowego, w szczególności:
1) prowadzenie pojazdu;
2) załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem
i wyładunkiem;
3) nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
4) czynności spedycyjne;
5) obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
6) inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub
zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
7) niezbędne formalności administracyjne;
8) utrzymanie pojazdu w czystości”.

 

Co więcej, jest nim również okres, w którym kierowca znajduje się na stanowisku pracy i jest w gotowości do podjęcia obowiązków (np. czekając na załadunek/ rozładunek), a także 15-minutowa przerwa należąca się kierowcom pracującym w wymiarze co najmniej 6 godzin na dobę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Feel Flex

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!