Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Uberyzacja pracy – co to jest?

Uberyzacja pracy – co to jest?

 
Uberyzacja pracy – co to jest?

Uberyzacja – definicja


Rozwój technologii bezpowrotnie wpływa na wszystkie obszary naszego życia, zmienia ekonomię, gospodarkę, na nowo kreuje potrzeby konsumentów. Współczesny, dynamiczny rynek jest dla przedsiębiorców bardzo wymagający. Wśród nowych zjawisk, które zdobywają coraz więcej zwolenników, pojawiła się uberyzacja.

Termin pochodzi od nazwy firmy oferującej przewozy osobowe, zamawiane za pomocą darmowej aplikacji. Uberyzacja jest definiowana jako ekonomia współdzielenia się bądź ekonomia na żądanie. Jak to rozumieć? Ten model biznesowy zakłada, że nie potrzebujemy mieć na własność dóbr, by móc je użytkować. Dlatego powstają aplikacje mobilne, za pomocą których łączą się osoby posiadające określony produkt bądź oferujące usługę, z tymi, którzy chcą skorzystać.

Przykłady?

    • Platforma internetowa umożliwiająca słuchanie muzyki czy wypożyczalnia filmów i seriali. Tego typu firmy pobierają zryczałtowaną, niewysoką opłatę za dostęp do swoich zasobów, a użytkownik nie musi kupować płyty CD, by posłuchać ulubionego artysty ani gromadzić filmów na DVD.
      
    • Uber – aplikacja łączy osoby dysponujące czasem i samochodem – które chcą na tym zarobić – z klientami.
      
    • Carsharing, elektryczne hulajnogi – nie trzeba posiadać ani auta, ani hulajnogi, by móc z nich korzystać.
      
    • Aplikacje internetowe pośredniczące w usługach sprzątających, opiece nad dzieckiem, nad zwierzętami czy usługach asystenckich na godziny – w razie potrzeby można skorzystać z umiejętności innych osób, a samo dotarcie do usługodawców jest proste i szybkie.
      
    • Uberyzacja pracy – zlecanie zadań podmiotom zewnętrznym, umowy kontraktowe zamiast zatrudniania pracownika na etacie.

Wielu ekspertów twierdzi, że uberyzacja gospodarki jest nieunikniona. Jakie dziś przynosi konsekwencje?

 

Wady i zalety

 

Wszechobecny internet, e-commerce, aplikacje na telefon to duża wygoda i oszczędność. Dzięki współdzieleniu możemy szybko znaleźć wszystko, co chcemy. Koszty są niższe niż w przypadku zakupu. Jeśli planujemy przejechać się po mieście rowerem, nie musimy go kupować – wystarczy zainstalować aplikację i za drobną opłatą go wypożyczyć. Dzielenie się ogranicza konsumpcjonizm – ludzie przestają gromadzić produkty, które są im potrzebne jednorazowo czy raz na jakiś czas. Ma jednak i ciemne strony.


Z ekonomią na żądanie wiąże się ryzyko obniżenia jakości usług czy produktów. Wspomniany już rower niekoniecznie będzie z najwyższej półki. Ten model biznesowy odbija się także na rynku pracy. Z jednej strony wspiera przedsiębiorczość, z drugiej osoba, która przyjmuje pojedyncze zlecenia, prowadzi jednoosobową działalność, nie jest chroniona Kodeksem pracy, a za błędy odpowiada całym swoim majątkiem. Oznacza to brak stabilizacji i tymczasowość pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?