Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Twoja strefa geniuszu – czym jest? Jak ją znaleźć?

Twoja strefa geniuszu – czym jest? Jak ją znaleźć?

 
Twoja strefa geniuszu – czym jest? Jak ją znaleźć?

Zazwyczaj myślimy, że geniusz to ktoś wyjątkowy, osoba o niespotykanym talencie, która wyróżnia się spośród tłumu ludzi o przeciętnych zdolnościach. Tymczasem amerykański ekspert w dziedzinie motywacji, psycholog i pisarz Gay Hendricks przekonuje, że każdy z nas ma pewną strefę geniuszu. Jeśli ją odkryjemy, będziemy w stanie bez strachu prowadzić swoją karierę zawodową. Wyznaczanie celów, pokonywanie trudności stanie się dla nas łatwiejsze, gdyż będziemy dokładnie wiedzieć, na co nas stać. 

 

Spis treści

Strefa geniuszu – co to?

 

Strefa geniuszu to, mówiąc najprościej, wszystkie te aktywności, do których jesteśmy naturalnie predysponowani, innymi słowy – do których mamy talent.

 

Strefa jest jedną z czterech obszarów funkcjonowania, jakie wyróżnia Gay Hendricks w rozwijanej przez siebie teorii działania. Są to:

 

  • Strefa niekompetencji

 

W niej podejmujemy działania, których do końca nie rozumiemy i do których nie mamy naturalnych zdolności.

 

  • Strefa kompetencji 

 

To obszar działań, w których jesteśm skuteczni, choć niekoniecznie korzystamy w czasie ich podejmowania z naszych talentów. Czynności te nie są też ściśle zbieżne z naszymi zainteresowaniami. 

 

  • Strefa doskonałości 

 

Jest strefą aktywności, w których osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom, zazwyczaj przez lata praktyki. 

 

  • Strefa geniuszu

 

To działania, do których mamy prawdziwy talent, jakie nas pasjonują i zajmują bez reszty. Doskonałość w tym obszarze wynika w znacznym stopniu z naturalnych predyspozycji, łatwości do przyswajania umiejętności – a nie z ćwiczeń, długiego stażu. Co więcej, podejmowanie aktywności z tej strefy jest źródłem ogromnej satysfakcji z pracy, nieporównywalnej z działaniami z poprzednich trzech obszarów.

 

Strefa geniuszu – historia pojęcia

 

Psycholog Gay Hendriks opisuje teorię strefy geniuszu i sposoby na osiąganie celów zawodowych w bardzo wielu publikacjach. W Polsce ukazały się chociażby książki pt. Wielki skok oraz Pięć życzeń.

 

Twoja strefa geniuszu – jak ją odkryć?

 

Zdaniem autora osoby osiągające spektakularne sukcesy, to zazwyczaj ci, którzy odkryli swoją strefę geniuszu. Potrafią oni wykorzystać swoje talenty i nigdy nie brakuje im energii do pracy, ponieważ robią po prostu to, co kochają.

 

Żeby odkryć własną strefę geniuszu, Hendriks zaleca zadanie sobie kilku prostych pytań. Przede wszystkim należy się zastanowić, co lubimy robić i co jednocześnie przychodzi nam wyjątkowo łatwo. Kiedy działamy w obrębie swojej strefy geniuszu, czujemy przyjemność, nie liczymy godzin pracy, nieustannie myślimy o swoim celu – po prostu pochłania nas on bez reszty. Jednak strefa geniuszu nie sprowadza się wyłącznie do pasji. Przykładowo, wiele osób pasjonuje się kinem, ale mało kto może kręcić filmy. Liczni kochają literaturę, ale ile osób podejmuje próby napisania książki?

 

Dlatego, by odkryć swój unikatowy genialny obszar, trzeba także przyjrzeć się swoim talentom, naturalnym predyspozycjom. Pomogą odpowiedzi na trzy kolejne pytania:

 

  • jaka praca, którą wykonujemy, nie wydaje się nam być pracą?

  • w czasie jakiej pracy osiągamy najlepsze wyniki przy jednocześnie najwyższej satysfakcji w najkrótszym czasie?

  • jakie są nasze unikatowe zdolności?

 

Strefa geniuszu –  dlaczego warto ją znaleźć? 

 

Autor przekonuje, że większość z nas może być zadowolonych z pracy i osiągać sukcesy zawodowe, realizując się w swoim obszarze doskonałości. Jeśli jednak chcemy od życia czegoś więcej, pragniemy się dalej rozwijać, warto poszukać swojej strefy geniuszu. Technika zaproponowana przez Hendriksa ma więc pomóc:

 

  • odnaleźć swoją życiową pasję,

  • zwiększyć samoświadomość dotyczącą własnych talentów i predyspozycji,

  • wybrać właściwy kierunek studiów, szkolenia, kursy,

  • ustalić swoje miejsce na ścieżce zawodowej i podjąć decyzję co do dalszego rozwoju kariery,

  • odnieść spektakularny sukces w pracy.

 

Sprawdź także, jak powinno wyglądać zarządzanie talentami w firmie.

 

Strefa geniuszu – jak w niej pozostać?

 

Oczywiście życie ma dla nas wiele niespodzianek – odnalezienie swojej pasji nie gwarantuje sukcesu zawodowego w tej właśnie dziedzinie. Często decydują czynniki ekonomiczne, bieżąca sytuacja rodzinna, klimat polityczny i wiele innych, złożonych kwestii. Co możemy zrobić, by pozostać w strefie geniuszu, zajmować się tym, co naprawdę kochamy, mimo przeciwności losu? Przede wszystkim nawet mimo trudności i konieczności np. podjęcia innej pracy warto podtrzymywać kontakt z daną dziedziną i się w niej rozwijać, na przykład w ramach hobby, działalności non profit. Dzięki temu, kiedy nadarzy się okazja, łatwo nam będzie wrócić do strefy geniuszu w zawodowym wymiarze. 

 

Dobrze też uświadomić sobie, że nawet jeśli mamy talent, środowisko niekoniecznie potrafi go w danej chwili docenić. Dlatego tak istotna jest wytrwałość i wiara we własne siły, niezależnie od opinii osób postronnych. Do wyobraźni może przemawiać fakt, że nawet rękopisy światowej sławy pisarzy – Jamesa Joyce’a, Williama Goldinga, Stephena Kinga i innych – były odrzucane, uznawane przez wydawców za słabej jakości, nienadające się do publikacji. Gdyby te osoby, przez wielu dziś uznawane za geniuszy, uległy negatywnym opiniom, świat byłby uboższy o wybitne i uwielbiane dzieła światowej literatury. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, że talent rzadko wystarczy, by osiągnąć sukces – o realizację marzeń trzeba i warto walczyć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • Kierowca C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Gwarantujemy: Nowoczesną flotę pojazdów (Mercedes, MAN) Wsparcie w ojczystym języku; Terminowość wypłat i atrakcyjny system premiowy; Pomoc przy formalnościach z Niemieckimi instytucjami; Kompleksowe szkolenie wdrożeniowe; Elastyczność w wyborze systemu pracy (2/1, 3/1, lub 4/1)...
  • Kierownik budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa, kosztorysowanie i planowanie robót.
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Zastępca kierownika magazynu przypraw i opakowań

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do Twoich głównych zadań należeć będzie: kompleksowe zarządzanie procesami magazynowymi; koordynowanie i organizacja pracy podległego zespołu; nadzór nad dokumentacją magazynową; nadzór nad przyjmowaniem ilościowym i jakościowym opakowań zgodnie ze specyfikacjami; prowadzenie stałej...
  • Specjalista ds. umów budowlanych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    sporządzanie projektów umów na roboty budowlane; prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami; wystawianie faktur; rozliczanie robót budowlanych;

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!