Zazwyczaj myślimy, że geniusz to ktoś wyjątkowy, osoba o niespotykanym talencie, która wyróżnia się spośród tłumu ludzi o przeciętnych zdolnościach. Tymczasem amerykański ekspert w dziedzinie motywacji, psycholog i pisarz Gay Hendricks przekonuje, że każdy z nas ma pewną strefę geniuszu. Jeśli ją odkryjemy, będziemy w stanie bez strachu prowadzić swoją karierę zawodową. Wyznaczanie celów, pokonywanie trudności stanie się dla nas łatwiejsze, gdyż będziemy dokładnie wiedzieć, na co nas stać.
Spis treści
Strefa geniuszu – co to?
Strefa geniuszu to, mówiąc najprościej, wszystkie te aktywności, do których jesteśmy naturalnie predysponowani, innymi słowy – do których mamy talent.
Strefa jest jedną z czterech obszarów funkcjonowania, jakie wyróżnia Gay Hendricks w rozwijanej przez siebie teorii działania. Są to:
-
Strefa niekompetencji
W niej podejmujemy działania, których do końca nie rozumiemy i do których nie mamy naturalnych zdolności.
-
Strefa kompetencji
To obszar działań, w których jesteśm skuteczni, choć niekoniecznie korzystamy w czasie ich podejmowania z naszych talentów. Czynności te nie są też ściśle zbieżne z naszymi zainteresowaniami.
-
Strefa doskonałości
Jest strefą aktywności, w których osiągnęliśmy bardzo wysoki poziom, zazwyczaj przez lata praktyki.
-
Strefa geniuszu
To działania, do których mamy prawdziwy talent, jakie nas pasjonują i zajmują bez reszty. Doskonałość w tym obszarze wynika w znacznym stopniu z naturalnych predyspozycji, łatwości do przyswajania umiejętności – a nie z ćwiczeń, długiego stażu. Co więcej, podejmowanie aktywności z tej strefy jest źródłem ogromnej satysfakcji z pracy, nieporównywalnej z działaniami z poprzednich trzech obszarów.
Strefa geniuszu – historia pojęcia
Psycholog Gay Hendriks opisuje teorię strefy geniuszu i sposoby na osiąganie celów zawodowych w bardzo wielu publikacjach. W Polsce ukazały się chociażby książki pt. Wielki skok oraz Pięć życzeń.
Twoja strefa geniuszu – jak ją odkryć?
Zdaniem autora osoby osiągające spektakularne sukcesy, to zazwyczaj ci, którzy odkryli swoją strefę geniuszu. Potrafią oni wykorzystać swoje talenty i nigdy nie brakuje im energii do pracy, ponieważ robią po prostu to, co kochają.
Żeby odkryć własną strefę geniuszu, Hendriks zaleca zadanie sobie kilku prostych pytań. Przede wszystkim należy się zastanowić, co lubimy robić i co jednocześnie przychodzi nam wyjątkowo łatwo. Kiedy działamy w obrębie swojej strefy geniuszu, czujemy przyjemność, nie liczymy godzin pracy, nieustannie myślimy o swoim celu – po prostu pochłania nas on bez reszty. Jednak strefa geniuszu nie sprowadza się wyłącznie do pasji. Przykładowo, wiele osób pasjonuje się kinem, ale mało kto może kręcić filmy. Liczni kochają literaturę, ale ile osób podejmuje próby napisania książki?
Dlatego, by odkryć swój unikatowy genialny obszar, trzeba także przyjrzeć się swoim talentom, naturalnym predyspozycjom. Pomogą odpowiedzi na trzy kolejne pytania:
-
jaka praca, którą wykonujemy, nie wydaje się nam być pracą?
-
w czasie jakiej pracy osiągamy najlepsze wyniki przy jednocześnie najwyższej satysfakcji w najkrótszym czasie?
-
jakie są nasze unikatowe zdolności?
Strefa geniuszu – dlaczego warto ją znaleźć?
Autor przekonuje, że większość z nas może być zadowolonych z pracy i osiągać sukcesy zawodowe, realizując się w swoim obszarze doskonałości. Jeśli jednak chcemy od życia czegoś więcej, pragniemy się dalej rozwijać, warto poszukać swojej strefy geniuszu. Technika zaproponowana przez Hendriksa ma więc pomóc:
-
odnaleźć swoją życiową pasję,
-
zwiększyć samoświadomość dotyczącą własnych talentów i predyspozycji,
-
wybrać właściwy kierunek studiów, szkolenia, kursy,
-
ustalić swoje miejsce na ścieżce zawodowej i podjąć decyzję co do dalszego rozwoju kariery,
-
odnieść spektakularny sukces w pracy.
Sprawdź także, jak powinno wyglądać zarządzanie talentami w firmie.
Strefa geniuszu – jak w niej pozostać?
Oczywiście życie ma dla nas wiele niespodzianek – odnalezienie swojej pasji nie gwarantuje sukcesu zawodowego w tej właśnie dziedzinie. Często decydują czynniki ekonomiczne, bieżąca sytuacja rodzinna, klimat polityczny i wiele innych, złożonych kwestii. Co możemy zrobić, by pozostać w strefie geniuszu, zajmować się tym, co naprawdę kochamy, mimo przeciwności losu? Przede wszystkim nawet mimo trudności i konieczności np. podjęcia innej pracy warto podtrzymywać kontakt z daną dziedziną i się w niej rozwijać, na przykład w ramach hobby, działalności non profit. Dzięki temu, kiedy nadarzy się okazja, łatwo nam będzie wrócić do strefy geniuszu w zawodowym wymiarze.
Dobrze też uświadomić sobie, że nawet jeśli mamy talent, środowisko niekoniecznie potrafi go w danej chwili docenić. Dlatego tak istotna jest wytrwałość i wiara we własne siły, niezależnie od opinii osób postronnych. Do wyobraźni może przemawiać fakt, że nawet rękopisy światowej sławy pisarzy – Jamesa Joyce’a, Williama Goldinga, Stephena Kinga i innych – były odrzucane, uznawane przez wydawców za słabej jakości, nienadające się do publikacji. Gdyby te osoby, przez wielu dziś uznawane za geniuszy, uległy negatywnym opiniom, świat byłby uboższy o wybitne i uwielbiane dzieła światowej literatury. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, że talent rzadko wystarczy, by osiągnąć sukces – o realizację marzeń trzeba i warto walczyć.