Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Trzynastka – najważniejsze informacje o dodatkowym wynagrodzeniu

Trzynastka – najważniejsze informacje o dodatkowym wynagrodzeniu

 
Trzynastka – najważniejsze informacje o dodatkowym wynagrodzeniu

Pracownicy zatrudnieni w sferze budżetowej są grupą, która może liczyć co roku na dodatkową pensję. Składnikiem obowiązkowym ich wynagrodzenia jest bowiem tzw. trzynastka. Jej wysokość i zasady wypłacania regulują przepisy prawa pracy.

 

Zasady wypłacania trzynastki

 

Kwestie „trzynastki”, zwanej oficjalnie dodatkowym wynagrodzeniem rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, reguluje specjalna ustawa z dnia 12 listopada 1997 roku. Ściśle określa grupy osób, którym może ono przysługiwać.

 

Należą do nich, zgodnie z art. 1. ust. 2., pracownicy:

1) państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;
2) zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa
oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139. ust. 2. ustawy z dnia 27
sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2077 oraz z 2018
r. poz. 62, 1000, 1366, 1669 i 1693);
3) samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów
budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w
ustawie wymienionej w pkt 2.;
4) biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo
zespołów parlamentarnych.

„Trzynastek” nie otrzymują natomiast osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe m.in. prezydent, premier, członkowie rządu, prezesi NIK, IPN, NBP lub Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei żołnierze czy funkcjonariusze służb mundurowych dodatkowe wynagrodzenie bądź nagrodę roczną mają wypłacane na podstawie odrębnych przepisów regulujących ich pracę.

 

Dodatkowa pensja może występować także w prywatnych firmach, jeśli będzie przewidziana przez wewnętrzne regulaminy dotyczące wynagrodzeń. Prawo daje bowiem pracodawcom taką możliwość, ale częściej decydują się oni na wypłatę premii (rocznych, półrocznych czy kwartalnych), uzależnionych od kondycji finansowej i wyników firmy.

 

Kiedy wypłacane są trzynastki

 

Otrzymanie trzynastej pensji nie jest uzależnione w żaden sposób od efektów wykonywanej pracy. Kryterium stanowi jedynie staż pracownika u danego pracodawcy i forma zatrudnienia. Trzynastka przysługuje wyłącznie zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.


Prawo do niej otrzymania w pełnej wysokości zyskuje się po przepracowaniu w jednostce należącej do sfery budżetowej całego roku kalendarzowego. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, to otrzymuje się wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że ten wynosi nie mniej niż pół roku.

 

Powyższy warunek 6 miesięcy nie musi być spełniony w przypadku m.in. nauczyciela zatrudnionego w trakcie roku szkolnego czy pracownika wykonującego prace sezonowe, z którym podpisana została umowa o pracę na okres powyżej 3 miesięcy.

 

Wypłata trzynastki – kiedy wstrzymana?

 

Przepisy przewidują także możliwość utraty prawa do otrzymania tej gratyfikacji finansowej. Ustawa (art. 3.) wskazuje cztery takie przypadki:

• nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy trwająca powyżej dwóch dni,
• stawienie się do pracy lub przebywanie w niej w stanie nietrzeźwym,
• wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej w postaci wydalenia z pracy lub służby,
• rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika.

 

Wysokość trzynastki

 

Dodatkowe wynagrodzenie roczne ma swoją ściśle określoną wysokość. Powinno stanowić 8,5% wszystkich świadczeń pieniężnych, które otrzymał pracownik w roku kalendarzowym, za który jest ono wypłacane.

 

Co do zasady pracodawcy mają czas na wypłacenie „trzynastki” do końca marca następnego roku. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zakład pracy jest likwidowany i z tego powodu rozwiązywane są umowy z pracownikami. Wówczas wypłata musi nastąpić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!