Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

 
Term sheet – czym jest? Czy warto go podpisywać?

Term sheet to wstęp do umowy inwestycyjnej, jaką zazwyczaj podpisują startupy z inwestorami. Jest to sygnał zainteresowania ze strony inwestora i szansa na negocjowanie warunków współpracy, tak aby była korzystna dla obu stron. O czym warto pamiętać, opracowując term sheet? Co grozi za naruszenie jego postanowień? Sprawdź, dlaczego warto podpisać term sheet.

 

Spis treści

Term sheet – co to jest?

 

Termsheet to nic innego jak porozumienie określające warunki umowy inwestycyjnej. Taki zbiór ustaleń wskazuje zarówno charakter prowadzonej współpracy, jak i jej podstawowe cele, stanowiąc wstęp do podpisania właściwej umowy. Uwzględnione w dokumencie ustalenia są także ważne dla dalszych negocjacji.

 

Przygotowany przez inwestora dokument to formalna odpowiedź na biznesplan – propozycja współpracy w zakresie konkretnej inwestycji. Założyciele spółki, którzy otrzymają term sheet, mają możliwość zapoznania się z oczekiwaniami odnośnie realizowanej transakcji i warunków planowanej inwestycji. Podpisanie takiego dokumentu to wyrażenie chęci nawiązania współpracy oraz droga do dalszych negocjacji odnośnie jej warunków. Gdy treść dokumentu zostanie wspólnie ustalona, przygotowywana jest właściwa umowa inwestycyjna. To ona reguluje przebieg transakcji, określa prawa i obowiązki spółki oraz inwestora.

 

Term sheet – cel

 

Inwestycja kapitałowa to dla firmy szansa na rozwój biznesu i osiągnięcie założonych celów biznesowych. Aby jednak transakcja doszła do skutku, często konieczne jest znalezienie zainteresowanego projektem inwestora. Oznaką chęci inwestowania w projekt jest dokument przedstawiający proponowane warunki. Takie wstępne porozumienie między założycielami spółki a inwestorem to zabezpieczenie dla obu stron. Jest to pierwszy krok do finansowania inwestycji stanowiący:

 

  • zestawienie zawierające warunkiwspółpracy;

  • plan realizacji transakcji.

 

Dlaczego warto podpisać term sheet? To nie tylko wstęp do planowanej inwestycji, ale przede wszystkim potwierdzenie, że obie strony są gotowe do negocjacji. To także sposób na zastrzeżenie poufności procesu negocjacyjnego. Przy okazji warto dodać, że jako podsumowanie warunków transakcji term sheety nie są wiążące w pełnym zakresie, co pozwala na dalsze konsultacje. W pełni wiążące są jedynie postanowienia porozumienia dotyczące wyłączności, prawa właściwego, poufności, kosztów i jurysdykcji. Jeśli jednak negocjacje nie pójdą zgodnie z planem, każda ze stron może zrezygnować z podpisania umowy inwestycyjnej.

 

Term sheet – z czego się składa ten dokument?

 

Term sheet to prawdopodobnie pierwszy dokument, który pomysłodawca otrzyma od potencjalnego inwestora. I chociaż nie jest zbyt szczegółowy, zazwyczaj zawiera warunki współpracy, uprawnienia inwestora i klauzule, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ będzie je zawierała umowa inwestycyjna.

 

Elementy, które powinien zawierać term sheet to:

 

  • strony porozumienia;

  • cele biznesowe;

  • czas współpracy;

  • formy finansowania;

  • sposób wejścia i wyjścia z inwestycji;

  • kwestie wyłączności (korzystanie z przedmiotu umowy, udział innych podmiotów w negocjacjach itp.).

 

W zależności od inwestora term sheety są krótkie (wyłącznie podstawowe kwestie istotne dla danej transakcji) lub długie (szczegółowe ustalenia odnoszące się do różnych aspektów inwestycji). Najczęściej jest to kilka stron dokumentu podzielonego tematycznie.

 

Naruszenie term sheet – jakie może mieć konsekwencje?

 

Fakt, że term sheet nie wiąże żadnej ze stron, ma swoje plusy i minusy. List intencyjny stanowi wstęp do negocjacji i pokazuje, że są one prowadzone w dobrej wierze. Jednocześnie wypracowane w dokumencie ustalenia nie są regulowane przepisami – wyjątek stanowią postanowienia o zachowaniu poufności czy postanowienia o wyłączności negocjacji.

 

Oznacza to, że term sheety charakterystyczne dla współpracy o podłożu inwestycyjnym to umowy dżentelmeńskie. Jeśli jedna ze stron w jakikolwiek sposób naruszy ustalone warunkiwspółpracy, strona poszkodowana nie ma możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie lub w inny sposób.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Inżynier Przygotowania Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Co zyskasz pracując z nami: Nauczysz się optymalizować procesy i maksymalizować wykorzystanie potencjału maszyn. Zrozumiesz, jak usprawniać przepływy materiałowe i logistykę wewnętrzną. Dowiesz się, jak eliminować marnotrawstwo (MUDA) w produkcji i zwiększać efektywność...
  • REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: sporządzania ofert, umów i aneksów udziału w przetargach; obsługi systemu BDO; prac administracyjnych związanych z obsługą klientów spółki; utrzymywania stałego kontaktu z obecnymi jak również potencjalnymi klientami spółki nawiązywania...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...
  • Pracownik magazynu - odzież i artykuły sportowe

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Heerlen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 500 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Możliwe zadania do wykonania : kompletowanie zamówień, pakowanie i przepakowywanie, sortowanie i liczenie, etykietowanie, skanowanie, kontrola jakości, obsługa EPT. Wymagania: znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B; dobra organizacja pracy i zaangażowanie; chęć...
  • Doradca telefoniczny w dziale relacji

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    5 godz.
    Opis stanowiska: Telefoniczna i mailowa obsługa zgłoszeń oraz reklamacji od Klientów. Komunikacja z klientami, współpraca z działami internalnymi i partnerami zewnętrznymi. Zarządzanie procesami reklamacyjnymi. Obsługa infolinii klienta. Zarządzanie przepływem informacji w firmie.

Najnowsze artykuły

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe ustawy o rynku pracy i powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom od 1 czerwca 2025 roku

Nowe zasady rejestracji w urzędach pracy, zasiłek dla bezrobotnych w pełnym wymiarze niezależnie od stażu pracy, zlikwidowanie ograniczenia wieku dla bonu na zasiedlenie, zniesienie tzw. testu rynku pracy, wyższe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – to tylko niektóre ze zmian uwzględnionych w dwóch nowych ustawach o rynku pracy. Co jeszcze nas czeka od czerwca 2025 r.?

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Koszty pracy: co to znaczy, jak obliczyć

Wysokość kosztów pracy zależy od formy zatrudnienia, poziomu wynagrodzenia i wysokości kosztów pośrednich (BHP, podróże służbowe, szkolenia itp.). Jakie dodatkowe koszty ponosi pracodawca? Czy można je zmniejszyć? Wyjaśniamy, jak obliczyć koszty pracodawcy, który zatrudnia pracownika w 2025 roku w pełnym wymiarze godzin na umowę o pracę, umowę o dzieło i umowę zlecenie.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379