Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Telefon służbowy: plusy i minusy

Telefon służbowy: plusy i minusy

 
Telefon służbowy: plusy i minusy

Telefon służbowy jest najpopularniejszym benefitem pozapłacowym, a w wielu branżach stanowi wręcz podstawowe wyposażenie stanowiska pracy. Kiedy można go otrzymać? Czy istnieje możliwość korzystania z telefonu służbowego do celów prywatnych?

 

Telefon służbowy: dla kogo?

 

Polskie prawo pracy nie reguluje kwestii telefonów służbowych. Warunki korzystania z nich powinny być zatem określone przez zakład pracy. By uniknąć nieporozumień, dobrą praktyka jest ustalenie zasad dotyczących wykorzystywania telefonu na piśmie – w umowie o pracę, regulaminie pracy bądź oddzielnym dokumencie. Mogą się tam znaleźć na przykład zapisy dotyczące:
• procedury składania wniosku o telefon służbowy,
• odpowiedzi na pytanie, czy telefon służbowy dla pracownika może być wykorzystywany do celów prywatnych,
• procedury związanej z serwisowaniem/wymianą telefonu,
• zasad zdawania sprzętu w przypadku ustania stosunku pracy.

 

Wniosek o telefon służbowy – uzasadnienie, jak złożyć

 

Kiedy mamy prawo domagać się od firmy telefonu służbowego? Co prawda nie ma zapisu mówiącego, że pracodawca musi dać nam telefon, jednak zgodnie z Kodeksem pracy powinien zapewnić pracownikowi warunki oraz sprzęt niezbędny do realizacji zadań służbowych. Są stanowiska, w których korzystanie z telefonu służbowego jest nieodzowne, na przykład w zawodach dziennikarza, handlowca, dostawcy i kuriera.

 

Telefon służbowy jest wręcz koniecznością na stanowiskach kierowniczych. Warto tu przypomnieć, że zgodnie z prawem pracy przedsiębiorca może wykonać do kadry zarządzającej firmą telefon służbowy po godzinach pracy, a obowiązki wypełniane wówczas przez kierowników nie są traktowane jak nadgodziny.

 

Wniosek o telefon służbowy ma również uzasadnienie w przypadku pracy zdalnej. Zatrudniony musi mieć możliwość kontaktowania się z firmą, a praca w domu czy wypełnianie obowiązków podczas podróży znacznie to utrudnia. Odpowiadanie na maile może być niewystarczające – znacznie szybciej jest zadzwonić.

 

Czy warto mieć telefon służbowy? Zalety i wady

 

Możliwość korzystania z telefonu służbowego do celów prywatnych to ceniony dodatek do pensji, stosowany w wielu branżach. Przykładowo, zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, dzwonić prywatnie z telefonu służbowego może:
• 43% handlowców,
• 35% dziennikarzy
• 58% dyrektor zarządzających,
• 27% asystentek zarządu,
• 55% dyrektorów ds. marketingu,
• 52% kierowników budowy.

 

Jest to benefit, który ceni sobie wielu pracowników, ze względu przede wszystkim na wymiar finansowy. Telefon od pracodawcy zwykle nie ma limitów rozmów. Pracownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z jego użytkowaniem.

Z drugiej strony telefon służbowy może być powodem konfliktów między podwładnym a przełożonym, na przykład wówczas, gdy nie zostanie jasno ustalone, w jakim celu można korzystać ze sprzętu. Ponadto zdarza się, że szef oczekuje, iż pracownik będzie odbierał np. telefon służbowy na urlopie. Ważne jest zatem jasne przedstawienie obowiązujących zasad. Pamiętajmy też, że (poza odrębnymi przepisami dotyczącymi kadry kierowniczej) nie ma obowiązku odbierania telefonów z pracy po godzinach.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?