Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndyk - jak zostać, wymagania, zadania, zarobki

Syndyk - jak zostać, wymagania, zadania, zarobki

 
Syndyk - jak zostać, wymagania, zadania, zarobki

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dłużnik i jego długi - to właśnie tutaj swoją rolę do spełnienia ma syndyk. Określa on i obejmuje majątek upadłego dłużnika, zajmuje się jego spieniężeniem, aż w końcu spłaca wierzycieli. Co jeszcze należy do jego obowiązków? Jak zostać syndykiem? Czym różni się jego praca od pracy komornika? Sprawdźmy!

 

Jak zostać syndykiem?

 

Kilkanaście lat temu zawód syndyka mógł wykonywać każdy, kto ukończył studia wyższe oraz posiadał wiedzę z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego, prawa pracy i finansów. Po zmianie przepisów, która miała miejsce w 2007 roku, prawo wykonywania zawodu syndyka masy upadłościowej mają jedynie osoby posiadające licencję. Jakie wymagania trzeba spełnić, by ją uzyskać? Jak zostać syndykiem? Licencję syndyka może dostać zarówno obywatel Polski, jak i innego kraju europejskiego. Po spełnieniu określonych wymagań należy zdać z wynikiem pozytywnym egzamin organizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który organizowany jest co najmniej dwa razy w roku.

 

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o jednej istotnej kwestii - 1 stycznia 2016 roku ustawa o licencji syndyka została zastąpiona ustawą o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Oznacza to, że wszystkie osoby posiadające dotychczas licencję syndyka, automatycznie zostały doradcą restrukturyzacyjnym. Aktualnie syndyk to jedynie funkcja pełniona przez wspomnianego doradcę.

 

Syndyk - wymagania

 

Do wspomnianego wyżej egzaminu przystąpić mogą jednak osoby, które spełniają określone warunki. Rozwiewając wszelkie wątpliwości w kwestii: „syndyk - wymagania” czy też „licencja syndyka - wymagania” - prawo do wykonywania zawodu może uzyskać osoba, która:
• posiada obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
• zna język polski w stopniu umożliwiającym wykonywanie obowiązków wynikających ze sprawowania funkcji syndyka,
• posiada wykształcenie wyższe,
• ma nieposzlakowaną opinię,
• nie była karana za żadne przestępstwa,
• cechuje się pełną zdolnością do czynności prawnych,
• w okresie 15 lat przed złożeniem wniosku o licencję syndyka, przez co najmniej 3 lata zarządzała majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem albo wydzieloną jego częścią,
• nie figuruje w rejestrze dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Warto także wiedzieć, że syndykiem w danym postępowaniu nie może być ani wierzyciel ani dłużnik upadłego, a także żadna bliska mu osoba.

 

Syndyk - zadania

 

Po spełnieniu określonych wyżej wymagań oraz uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu, kandydat na syndyka upadłości może w końcu uzyskać niezbędną licencję. Rola licencjonowanego syndyka rozpoczyna się w momencie, gdy sąd pozwoli dłużnikowi ogłosić upadłość konsumencką. Wówczas syndyk może przystąpić do realizacji swoich zadań. Do tych należy między innymi przeprowadzenie postępowania upadłościowego, określenie masy spadkowej, dokonanie spisu inwentarza, przygotowanie planu likwidacyjnego, a w efekcie - zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Do obowiązków syndyka upadłościowego należy także zawiadomienie o upadłości poszczególnych wierzycieli, banki czy komornika. To jednak nie wszystko! Zadania syndyka sprowadzają się także do ochrony mienia, jego zabezpieczenia przed zniszczeniem czy kradzieżą oraz sporządzenia wpisów do ksiąg wieczystych.

 

Syndyk a komornik

 

Rosnące długi i nieregulowane od dłuższego czasu zobowiązania w efekcie mogą prowadzić do wszczęcia procedury egzekucyjnej. Jej istotą jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli z majątku dłużnika, co najczęściej odbywa się bez jego woli. To z kolei może stać się dla niego impulsem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, co z punktu widzenia dłużnika będzie korzystniejszym rozwiązaniem niż przymusowa egzekucja komornicza. Jednak, aby upadłość mogła zostać ogłoszona, muszą zostać spełnione określone przesłanki. Z najważniejszych można wymienić tzw. niewypłacalność długoterminową, czyli taką, która trwa od co najmniej 3 miesięcy, ma charakter stały i niesie za sobą negatywne skutki. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku postępowania egzekucyjnego, w ramach którego komornik występuje niezależnie od woli dłużnika i wykonuje przymusowe wyroki sądowe.

 

Jedną z głównych różnic pomiędzy działalnością syndyka a komornika, jest kwestia opłat poniesionych przez dłużnika. W przypadku upadłości konsumenckiej, czyli pojawienia się syndyka w firmie, osoba zadłużona zobowiązana jest jedynie do wniesienia opłaty sądowej, natomiast nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych z racji toczącego się postępowania. Jeśli majątek zostanie zajęty przez komornika, dłużnik zostaje dodatkowo obciążony wszystkimi kosztami związanymi z egzekwowaniem należności.

 

Syndyk - zarobki

 

Zarobki syndyka wzbudzają wiele kontrowersji. Choć jego wynagrodzenie regulowane jest przez art. 162. Prawa upadłościowego i naprawczego, na pytanie: „ile zarabia syndyk” nie można odpowiedzieć konkretną kwotą. Dlaczego? Nie otrzymuje on miesięcznej pensji, a całościowe wynagrodzenie za przeprowadzone postępowanie. W świetle przepisów łączna suma wynagrodzenia syndyka nie może przekroczyć 3 proc. funduszów masy upadłościowej. Jednocześnie jego zarobki nie mogą być wyższe niż 140-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale poprzedniego roku. Miejmy jednak na uwadze fakt, że syndyk masy upadłościowej może prowadzić w jednym czasie kilka postępowań, wobec czego jego zarobki mogą być naprawdę imponujące.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    20 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.
  • Szef kuchni

    Sala bankietowa Nowa Baśń i Restauracja Kredens   Nysa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat / część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Zakres obowiązków: przygotowywanie potraw i dań zgodnie z obowiązującymi standardami, organizacja pracy kuchni, zapewnienie wysokiej jakości produktów i usług, przestrzeganie obowiązujących norm i standardów (w tym HACCP), estetyczne i prawidłowe prezentowanie potraw i dań, dbanie o...

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.