Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

 
Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

Zdarzyło Ci się mieć szefową, która wyraźnia faworyzuje mężczyzn i deprecjonuje pracę kobiet w zespole? Tak objawia się tzw. syndrom królowej pszczół. Kiedy i dlaczego najczęściej występuje?

 

Syndrom królowej pszczół w pracy – na czym polega?

 

Syndrom królowej pszczół może pojawić się u kobiet zajmujących stanowiska kierownicze. Osoby dotknięte syndromem chcą być nieustannie w centrum uwagi, łakną pochwał i przejawów uległości. Otaczają się podwładnymi, którzy okazują im podziw. Jak wyżej wspomniano, u firmowych królowych pszczół charakterystyczne jest przy tym faworyzowanie mężczyzn i umniejszanie roli kobiet w miejscu pracy.

 

Wskazuje się kilka powodów występowania tego syndromu. Jednym z nich jest poczucie zagrożenia u kobiety na wysokim stanowisku ze strony innych, ambitnych kobiet. Co ciekawe, szefowa nie czuje podobnego zagrożenia ze strony mężczyzn. Powodem mogą być stereotypy związane z rolami obu płci w życiu zawodowym. Kobiecie z syndromem królowej pszczół może się wydawać, że sama wkroczyła szturmem do “męskiego świata”, jest więc inna od pozostałych pań w branży, silniejsza i bardziej zdecydowana, “równa mężczyznom” (w sensie, który jest jednocześnie dyskryminujący dla kobiet). Kiedy na horyzoncie pojawia się więc inna, równie ambitna kobieta, firmowa królowa pszczół zaczyna mieć obawy, że tamta zechce zająć kierownicze stanowisko. W efekcie szefowa może prewencyjnie izolować i dyskryminować utalentowaną pracownicę.

 

Syndrom królowej pszczół w pracy – jak wpływa na pracę w zespole?

 

Jak wyżej wspomniano, syndrom przejawia się jako dyskryminacja podwładnych pracownic np. poprzez:

  • pomijanie ich przy awansach i premiach,
  • zlecanie im mniej ambitnych zadań,
  • lekceważenie ich zdania w czasie spotkań,
  • wyraźny dystans i formalny ton w kontaktach osobistych, w kontraście do przyjaznej postawy wobec podwładnych mężczyzn.

 

Syndrom królowej pszczół u szefowej może znacząco zaburzać pracę zespołu. Rodzi on ryzyko dyskryminacji i mobbingu, zabronionych przez prawo pracy. Takie przypadki należy oczywiście bezwzględnie zgłaszać do kadr, organizacji związkowych czy PIP.

 

Królowa pszczół nie zawsze jednak przekracza granicę prawa. Mimo osobistych preferencji może organizować pracę wszystkim członkom zespołu na równych, jasno określonych zasadach. W tym wypadku faworyzowanie mężczyzn ogranicza się do przyjaźniejszego stosunku w kontaktach osobistych, czego nie zabraniają żadne przepisy. Taka postawa, wyraźnie okazywana sympatia jednym pracownikom i dystans wobec innych, może jednak prowadzić do wytworzenia się niezdrowej rywalizacji w zespole.

 

Czytaj także: zdalne zarządzanie zespołem

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...
  • Ekspertka / Ekspert ds. Raportowania i Analiz Ryzyka

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Analiza jakości portfela kredytowego, w tym ekspozycji niepracujących; Sprawozdawanie według ustalonych wzorców i ścieżek raportowych do organów zarządczych Banku, jak również KNF; Tworzenie nowych raportów i bloków raportowych w celu podjęcia strategicznych decyzji...
  • Customer Success Manager

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   9 000 - 20 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Identyfikowanie potrzeb klientów oraz proponowanie skrojonych na miarę rozwiązań (farming), Utrzymywanie długotrwałych relacji biznesowych z klientami, Koordynowanie pracy podległego 2 osobowego zespołu w celu skutecznego zaspokojenia potrzeb klienta; Zarządzanie...
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem hiszpańskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku hiszpańskim i angielskim; Przygotowywanie ofert i zamówień; Udział w wyjazdach i targach; Aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; Współpraca z innymi działami firmy; Realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.