Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

 
Syndrom królowej pszczół w pracy – jak się objawia?

Zdarzyło Ci się mieć szefową, która wyraźnia faworyzuje mężczyzn i deprecjonuje pracę kobiet w zespole? Tak objawia się tzw. syndrom królowej pszczół. Kiedy i dlaczego najczęściej występuje?

 

Syndrom królowej pszczół w pracy – na czym polega?

 

Syndrom królowej pszczół może pojawić się u kobiet zajmujących stanowiska kierownicze. Osoby dotknięte syndromem chcą być nieustannie w centrum uwagi, łakną pochwał i przejawów uległości. Otaczają się podwładnymi, którzy okazują im podziw. Jak wyżej wspomniano, u firmowych królowych pszczół charakterystyczne jest przy tym faworyzowanie mężczyzn i umniejszanie roli kobiet w miejscu pracy.

 

Wskazuje się kilka powodów występowania tego syndromu. Jednym z nich jest poczucie zagrożenia u kobiety na wysokim stanowisku ze strony innych, ambitnych kobiet. Co ciekawe, szefowa nie czuje podobnego zagrożenia ze strony mężczyzn. Powodem mogą być stereotypy związane z rolami obu płci w życiu zawodowym. Kobiecie z syndromem królowej pszczół może się wydawać, że sama wkroczyła szturmem do “męskiego świata”, jest więc inna od pozostałych pań w branży, silniejsza i bardziej zdecydowana, “równa mężczyznom” (w sensie, który jest jednocześnie dyskryminujący dla kobiet). Kiedy na horyzoncie pojawia się więc inna, równie ambitna kobieta, firmowa królowa pszczół zaczyna mieć obawy, że tamta zechce zająć kierownicze stanowisko. W efekcie szefowa może prewencyjnie izolować i dyskryminować utalentowaną pracownicę.

 

Syndrom królowej pszczół w pracy – jak wpływa na pracę w zespole?

 

Jak wyżej wspomniano, syndrom przejawia się jako dyskryminacja podwładnych pracownic np. poprzez:

  • pomijanie ich przy awansach i premiach,
  • zlecanie im mniej ambitnych zadań,
  • lekceważenie ich zdania w czasie spotkań,
  • wyraźny dystans i formalny ton w kontaktach osobistych, w kontraście do przyjaznej postawy wobec podwładnych mężczyzn.

 

Syndrom królowej pszczół u szefowej może znacząco zaburzać pracę zespołu. Rodzi on ryzyko dyskryminacji i mobbingu, zabronionych przez prawo pracy. Takie przypadki należy oczywiście bezwzględnie zgłaszać do kadr, organizacji związkowych czy PIP.

 

Królowa pszczół nie zawsze jednak przekracza granicę prawa. Mimo osobistych preferencji może organizować pracę wszystkim członkom zespołu na równych, jasno określonych zasadach. W tym wypadku faworyzowanie mężczyzn ogranicza się do przyjaźniejszego stosunku w kontaktach osobistych, czego nie zabraniają żadne przepisy. Taka postawa, wyraźnie okazywana sympatia jednym pracownikom i dystans wobec innych, może jednak prowadzić do wytworzenia się niezdrowej rywalizacji w zespole.

 

Czytaj także: zdalne zarządzanie zespołem

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?