Nie jesteś aktorem, ale marzy ci się, by choć raz pojawić się na szklanym ekranie? A może szukasz dodatkowego zajęcia, które podreperuje twój budżet? Sprawdź, czy praca jako statysta jest właśnie dla ciebie.
Jak zostać statystą?
Aby zostać statystą, można albo zapisać się do agencji, albo poszukać ogłoszeń na własną rękę. Agencje aktorskie organizują castingi i tworzą bazy kandydatów, z których wybierają odpowiednie do danej produkcji osoby. Warto także śledzić strony internetowe i fanpage’e takich firm – bardzo często pojawiają się tam propozycje dla statystów. Podobnie w mediach społecznościowych, w grupach dedykowanych osobom zainteresowanym pracą na planie, znaleźć można ciekawe propozycje.
Statystowanie nie wymaga umiejętności aktorskich, jednak statyści do reklamy czy filmu zazwyczaj muszą spełnić określone wymagania dotyczące wyglądu. Nie należy jednak traktować tego jako przeszkody. Liczba produkcji jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Liczy się także dyspozycyjność – w branży filmowej i telewizyjnej praca w weekendy, wcześnie rano bądź późnym wieczorem to codzienność.
Choć największy wybór ofert mają mieszkańcy dużych miast, nagrania są realizowane w różnych zakątkach Polski i bywa, że statyści na planie filmowym potrzebni są i w mniejszych miejscowościach.
Co robi statysta?
Statysta pracuje na planie filmowym, telewizyjnym bądź teatralnym. Ogrywa proste role, jest tłem dla aktorów w scenach zbiorowych, zasiada na widowni teleturniejów. Jego zadania będą się różnić w zależności od rodzaju produkcji. Nie oznacza to jednak, że statyści do teledysków zawsze powinni dobrze tańczyć, a w serialu mogą być jedynie tłem w kawiarni czy na ulicy. Zazwyczaj wymagania wobec kandydatów są bardzo dokładnie opisane w ogłoszeniu.
Samo odgrywanie roli to nie jedyne zadanie, jakie wykonuje statysta. Kto choć raz był na planie, ten wie, jak znaczącą częścią pracy jest... czekanie. Bywa, że 20-minutowe nagranie sceny poprzedza pół dnia oczekiwania. Opóźnienia wynikają z wielu trudnych do przewidzenia przyczyn. Awaria sprzętu, nieobecność aktora czy uczestnika teleturnieju, duble… Choć każda produkcja ma swój harmonogram rozpisany co do minuty, sytuacje, w których wszystkie punkty się przesuwają, nie są rzadkością. Nagrania często trwają do późnych godzin nocnych, dlatego, mimo że statystowanie wydaje się lekkim i przyjemnym zajęciem, nie zawsze takie jest.
Ile zarabia statysta?
Trudno byłoby traktować to zajęcie jako stałe źródło utrzymania – nie jest pracą na etacie i ma raczej dorywczy charakter. Najczęściej stawki obejmują jeden dzień zdjęciowy, trzeba jednak mieć świadomość, że nagrania mogą trwać zarówno 2-3, jak i 10 godzin. Przykładowo statysta na widowni może zarobić 25 zł – w krótkich audycjach telewizyjnych, np. realizowanych na żywo – ale też nawet 80-100 zł (najczęściej za dzień nagrań, przy czym bardzo często w jednym dniu zdjęciowym realizuje się kilka odcinków). Co ważne, wiele firm płaci jeszcze tego samego dnia, bezpośrednio po zakończeniu zdjęć.
Statyści do filmu czy serialu, zwłaszcza jeśli odegrają prostą drugoplanową rolę, mogą liczyć na wyższe stawki. Tutaj także wynagrodzenie jest ściśle zależne od przewidywanej długości pracy i liczby scen, w których wystąpić ma statysta oraz jego roli.