Ludzie starsi na rynku pracy
Osoby, które przekroczyły już 65 rok życia coraz częściej pozostają aktywne na rynku pracy. Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), przeprowadzanego cyklicznie przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w I kwartale 2019 r. liczba pracujących osób w wieku 65+ wyniosła 348 tys., w tym 182 tys. było zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Dużo częściej można w tej grupie spotkać mężczyzn (222 tys.) niż kobiety (126 tys.) Ogółem wszystkich osób starszych aktywnych zawodowo było około 6,6 mln, a biernych zawodowo ponad 6,2 mln.
Starsi pracownicy na rynku pracy – szansa czy wyzwanie?
Nadal jednak pracujący seniorzy są w Polsce mniejszością. Osoby starsze, często już emeryci, choć mogłyby cieszyć się wolnym czasem, pracują z różnych powodów. Nie zawsze sobie tego życzą, zmusza ich do pracy sytuacja ekonomiczna. Chcą w ten sposób zachować lub poprawić dotychczasowy poziom życia, potrzebują dodatkowych środków na utrzymanie, pragną zarobione pieniądze przeznaczyć na pomoc dzieciom lub wnukom.
Niektórzy boją się również izolacji społecznej, która może być efektem zrezygnowania z pracy. W miejscu zatrudnienia mają znajomych, często również kontakt z młodszymi osobami, a codzienne wyzwania pomagają im odnajdywać się w nieustannie zmieniającym się współczesnym świecie.
Dzięki pracy wielu seniorów może realizować również psychiczną potrzebę bycia potrzebnym, robienia czegoś wartościowego dla innych, a także samorozwoju. Takie osoby często nie wyobrażają sobie rezygnacji z pracy.
Wspieranie seniorów na rynku pracy jest jednym z najważniejszych celów dla polskiej polityki społecznej w najbliższych latach. Nasze społeczeństwo szybko się bowiem starzeje. Sposobem na wsparcie aktywności zawodowej osób starszych jest m.in. promowanie dłuższej aktywności zawodowej u kobiet, podniesienie poziomu opieki medycznej dla pracowników, wprowadzenie narzędzi służących wymianie doświadczeń miedzy osobami w różnym wieku czy prowadzenie różnych działań np. szkoleń wspierających starsze osoby w poszukiwaniu pracy i pomagające im odnaleźć się w zmiennych realiach nowoczesnej gospodarki.
Seniorzy na rynku pracy – wady i zalety
Wielu pracodawców nie chce zatrudniać osób starszych. Mogą na przykład uważać, że inwestowanie w rozwój seniora nie ma sensu, gdyż wkrótce i tak przejdzie na emeryturę bądź zrezygnuje z pracy. Obawy budzi również to, czy pracownik koło sześćdziesiątki nadąża za nowinkami z branży i będzie w stanie skutecznie porozumieć się ze współpracownikami. I czy nie będzie miał problemu z wykonywaniem poleceń osoby dwa, a nawet trzy razy od siebie młodszej?
Z drugiej strony osoby starsze mogą stanowić bardzo cennych pracowników. Przemawia za nimi wieloletnie doświadczenie w danej dziedzinie oraz budowana latami wiedza, którą mogą dzielić się z młodszymi. Osoby starsze zazwyczaj szukają też stabilnej pracy i będą mniej chętne do częstego zmieniania miejsca zatrudnienia.