Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Stalking w pracy – definicja, jak reagować

Stalking w pracy – definicja, jak reagować

 
Stalking w pracy – definicja, jak reagować

Stalking, rozumiany jako uporczywe nękanie, trafił do Kodeksu karnego dopiero w 2011 roku. W powszechnym przekonaniu jest to problem, który dotyczy przede wszystkim osób publicznych. To wtedy przypadki uporczywego nękania i prześladowania trafiają na pierwsze strony gazet. Tymczasem ofiarą stalkera może być każdy z nas, a zjawisko to dotyczy także rynku pracy i rzeczywistości służbowej. Warto więc wiedzieć, kiedy zaczyna się stalking i mobbing oraz jak reagować w przypadku, gdy trafimy na celownik stalkera. 

 

Spis treści

Stalking – co to?

 

Czym jest stalking? Na gruncie polskim stalking jest zjawiskiem rozpoznanym stosunkowo niedawno. W perspektywie globalnej ma on jednak znacznie dłuższą historię. Pierwsze zachowania o charakterze stalkingu zaobserwowano już w latach 80. w Stanach Zjednoczonych. Wówczas jego ofiarami byli celebryci i gwiazdy znane z pierwszych stron gazet. Za uporczywym i długotrwałym nękaniem stały osoby uważające się za fanów osób znanych. Dla postronnego obserwatora zachowania stalkerów mogą wydawać się stosunkowo neutralne i niegroźne. W rzeczywistości jednak stalking jest formą przemocy emocjonalnej, która może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki, jej zdrowia psychicznego i fizycznego, a w skrajnych przypadkach stanowi nawet zagrożenie jej życia. 

 

Choć w polskiej rzeczywistości coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem stalkingu, nie wszyscy wiemy, jak rozpoznać stalking. Zatem co to jest stalking i jakie są jego najważniejsze cechy? Definicja stalkingu została ujęta w art. 190a Kodeksu karnego, gdzie jest on rozumiany jako uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności. 

 

Kodeks karny, art. 190a:

 

§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inna osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

 

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Warto wiedzieć, że stalking może przybierać różne formy. Działania stalkerów mogą się znacznie różnić i zwykle będzie cechować je stosunkowo niska szkodliwość. Nie zawsze jednak stalker poprzestaje na wysyłaniu niechcianych wiadomości, nękaniu telefonami, obdarowywaniu ofiary prezentami czy nękaniu emocjonalnym. Niekiedy może dojść także do przemocy fizycznej. Coraz popularniejszy jest także cyberstalking, czyli nękanie za pośrednictwem internetu i innych mediów elektronicznych. 

 

Ofiarą stalkingu może paść tak naprawdę każdy z nas. Ze zjawiskiem tym możemy mieć do czynienia zarówno w związku, w szkole czy w zakładzie pracy. W tym miejscu warto jednak nadmienić, że w środowisku zawodowym możemy również spotkać się z innym rodzajem nękania pracownika. Mobbing – bo o nim mowa – ma jednak na celu wywołanie u konkretnej osoby zaniżonej oceny przydatności zawodowej. Stalker natomiast dąży do wywołania u ofiary niepokoju i lęku. Stalkerem w pracy może być zarówno współpracownik, podwładny, jak i pracodawca. 

 

Czytaj takżeSztuczna inteligencja, naturalna kolej rzeczy – jak gen Z postrzega wpływ rozwoju AI na rynek pracy?

 

Kiedy zaczyna się stalking w miejscu pracy?

 

Stalking definiuje się jako zachowania o charakterze nękania. Znamiona stalkingu mogą nosić jednak różnego rodzaju zachowania, które u danej jednostki mogą budzić poczucie zagrożenia czy naruszają prywatność ofiary. Choć dla jednej osoby niektóre zachowania mogą wydawać się całkowicie neutralne czy sprawiać nawet pozytywne wrażenie adoracji i uwielbienia, w subiektywnym odczuciu ofiary mogą być one niebezpieczne. Do zachowań, które w świetle prawa możemy zaliczyć jako stalking, należą między innymi: 

 

  • prześladowanie,

  • głuche telefony i uporczywe nękanie telefonami,

  • ciągłe wysyłanie wiadomości bez odpowiedzi,

  • formułowanie gróźb,

  • publikowanie zdjęć i treści na temat ofiary,

  • śledzenie,

  • nachodzenie i składanie wizyt wbrew woli osoby,

  • wręczanie niechcianych prezentów,

  • nachodzenie rodziny i bliskich ofiary,

  • oczernianie poszkodowanego w oczach innych ludzi,

  • składanie niepożądanych propozycji (np. o charakterze seksualnym).

 

Pamiętaj! 

 

Prawo nie określa, jaka powinna być częstotliwość działań stalkera, ani jak długo mogą trwać niechciane zachowania, by uznać je za karalne. Przyjmuje się jednak, że nękanie „uporczywe” musi trwać przez pewien czas, być nieustępliwe i natarczywe, a co najważniejsze – odbywać się wbrew woli pokrzywdzonego. 

 

Stalking i nękanie w pracy – jak reagować? 

 

W powszechnym przekonaniu stalking dotyczy najczęściej osób publicznych. Wyobrażenie to usprawiedliwia fakt, że to właśnie te osoby najczęściej są w stanie głośno przyznać, że padły ofiarą stalkera. Mają wiele możliwości nagłośnienia sytuacji, ale narzędzia walki z nią – dokładnie takie same, jak każdy inny człowiek. Nie każdy jednak wie, jak reagować na uporczywe nękanie i jakie instrumenty można wykorzystać w takiej sytuacji. 

 

Zatem jak postąpić w sytuacji, gdy padniemy ofiarami uporczywego nękania czy to w pracy, w szkole czy chociażby w internecie? 

 

  • Wyraź jasny i stanowczy sprzeciw wobec jego zachowania

 

Pierwsza i najważniejsza zasada – osoba, która padnie ofiarą uporczywego nękania powinna jasno i wyraźnie poinformować swojego prześladowcę, że nie życzy sobie takiego postępowania. Musisz zażądać, by zaprzestał on swoich działań. To, co istotne – to właśnie Twój sprzeciw w początkowej fazie stalkingu może okazać się kluczowy podczas przyszłej sprawy w sądzie. 

 

Czytaj także: Jak sprawdzić osobowość zawodową?

 

  • Nie wchodź w kontakt ze swoim prześladowcą

 

Unikaj bezpośredniego kontaktu ze stalkerem. Nie odpowiadaj na jego wiadomości, nie przyjmuj od niego prezentów. 

 

  • Zwracaj większą uwagę na informacje, które publikujesz na swój temat w sieci

 

Internet i wszelkiego rodzaju portale społecznościowe dla stalkera to prawdziwa studnia bez dna. To właśnie stąd czerpie on wiele informacji na temat Twojej osoby i Twojego życia. Uważaj więc na to, jakimi danymi dzielisz się w sieci i jakie informacje udostępniasz publicznie. 

 

  • Zbieraj dowody nękania

 

Wszelkiego rodzaju wiadomości SMS, e-maile, listy czy zrzuty ekranu z informacjami publikowanymi na Twój temat – to kluczowe dowody w sprawie o stalking. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy tutaj okazanie jednej uporczywej wiadomości od prześladowcy – jego działania muszą mieć charakter powtarzalny, a Twoim zadaniem będzie to udowodnić. 

 

  • Poszukaj pomocy u rodziny, bliskich, psychologa 

 

Z problemem stalkingu nikt nie może zostać sam. Poinformuj swoich bliskich o zaistniałej sytuacji. Nie staraj się szukać usprawiedliwienia dla działań nękającej Cię osoby. Jeśli Twoje poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości zostało zachwiane, porozmawiaj z psychologiem. 

 

  • Złóż zawiadomienie na policji

 

Pamiętaj, że stalking jest czynem karalnym i takie zachowanie należy zgłosić. Złóż zawiadomienie na komisariacie, przedstawiając wszystkie dowody, jakie udało Ci się zebrać do tej pory. 

 

Pamiętaj! 

 

Uporczywe nękanie to czyn karalny, jednak ściganie stalkera następuje zawsze tylko na wniosek samego pokrzywdzonego. 

 

Czy stalkowanie jest karalne?

 

Przez wiele lat, w polskim prawie brakowało podstawy prawnej, w oparciu o którą organy mogłyby wszcząć postępowanie w sprawie uporczywego nękania i prześladowania. Zmieniło się to jednak w 2011 roku. Wówczas typ przestępstwa powszechnie nazywany stalkingiem został ujęty w art. 190a. Kodeksu karnego. Wprowadzony został ustawą z dnia 25 lutego 2011 roku, a w życie wszedł 6 czerwca. Konieczność ujęcia tego typu przestępstwa w przepisach prawa wynikała z rosnących statystyk dotyczących zachowań odbieranych jako wyjątkowo uciążliwe i uprzykrzające życie. 

 

Zapisy o stalkingu jak dotąd nie trafiły do Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego, niemniej zjawisko uciążliwego gnębienia może występować w każdym środowisku, niestety zdarza się też nękanie w miejscu pracy. W walce ze stalkingiem w pracy zastosowanie mają przepisy prawa karnego, a ofiara powinna zgłosić się na policję.

 

Ile grozi za stalking?

 

W świetle przepisów Kodeksu karnego stalking to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jak zostało już wspomniane na początku – takiej samej karze podlega ten, który podszywa się pod inną osobę i wykorzystuje jej wizerunek w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej. Innej karze podlega stalker w przypadku, gdy następstwem jego czynów będzie targnięcie się ofiary na własne życie – wówczas grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

Jak udowodnić stalking w pracy?

 

Kluczową kwestią w przypadku złożenia zawiadomienia o stalkingu będzie udowodnienie uporczywego nękania. To właśnie dlatego tak ważne jest skrupulatne zbieranie wszelkich dowodów. W jaki sposób możemy udowodnić, że padliśmy ofiarą stalkingu chociażby ze strony przełożonego czy kogoś z zespołu współpracowników?

 

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, wśród dowodów musi znaleźć się między innymi ten potwierdzający, że ofiara wezwała prześladowcę do zaprzestania nękania. Wszystkie wiadomości z komunikatorów internetowych, SMS, listy, e-maile, wpisy na forach i w mediach społecznościowych – warto sukcesywnie archiwizować, by później móc wykazać, że działania stalkera miały charakter uporczywy. Warto postarać się także o to, by wszelkie kontakty ze stalkerem, jeśli do nich dochodzi, odbywały się w towarzystwie świadków, np. współpracowników.

 

Czytaj także: Wypalenie zawodowe – jak je rozpoznać u pracownika?

 

Gdzie zgłosić stalking? Organy ścigania

 

Ignorowanie wiadomości stalkera nie oznacza jednak, że powinniśmy zostać obojętni na jego działania. W przypadku jakiegokolwiek bezpośredniego niebezpieczeństwa, należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112. Jeśli chcemy jednak zgłosić uporczywe nękanie, w tym celu należy złożyć doniesienie na policji. W postępowaniu karnym, w którym ofiara występuje w charakterze świadka czy oskarżyciela posiłkowego, sąd może orzec zakaz zbliżania się. Jest to środek zapobiegawczy, który ma chronić ofiarę przed kolejnymi atakami ze strony stalkera. 

 

Wniosek o zakaz zbliżania się ofiara stalkingu może złożyć już w zawiadomieniu dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa. Pomocne w tego rodzaju sytuacjach może okazać się wsparcie prawnika, który poinstruuje, jak reagować na kolejne ataki prześladowcy, a także przygotuje konieczne pisma do jego zatrzymania. 

 

Stalking – czy to duży problem w Polsce?

 

O stalkingu w Polsce mówi się głośno już od kilkunastu lat. Choć może się wydawać, że jest to problem dotyczący przede wszystkim osób znanych i lubianych, statystyki pokazują, że ofiarą stalkera może paść koleżanka z pracy, sąsiad czy nawet bliska nam osoba. A jak prezentują się liczby? Czy stalking w Polsce jest poważnym problemem? 

 

Jest on przestępstwem, za które zapadają wyroki skazujące. Według oficjalnych danych w 2022 roku w Polsce za stalking osądzono łącznie 2230 osób. W porównaniu do roku wcześniejszego możemy zaobserwować niewielki spadek – w 2021 roku osądzonych było 2414. Za czyn z art. 190 § 1 Kodeksu karnego skazanych zostało łącznie 1719 osób, natomiast za nękanie, którego skutkiem było targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, skazane zostały 2 osoby. 

 

Warto również nadmienić, że polski system prawny wyodrębnia także przestępstwo kradzieży tożsamości i podszywania się pod inne osoby (czyn z art. 190 § 2 Kodeksu karnego). W takich przypadkach, w 2022 roku skazane zostały łącznie 144 osoby. 

 

Stalking – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest stalking?

 

Stalking to uporczywe nękanie innej osoby lub jej prześladowanie, które wzbudza u poszkodowanego poczucie zagrożenia, osaczenia i naruszenia prywatności. Jest formą przemocy emocjonalnej stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki. 

 

  • Jakie formy może mieć stalking? 

 

Stalking rozumiany jako uporczywe nękanie przejawia się najczęściej w wydzwanianiu do swojej ofiary, wysyłaniu nachalnych wiadomości i nawiązywaniu kontaktu poprzez osoby trzecie. Obserwowanie miejsca zamieszkania, wysyłanie podarunków czy nawet umieszczanie obraźliwych wiadomości w internecie na temat ofiary – to kolejne bardzo często spotykane formy stalkingu. 

 

  • Co grozi za stalking? 

 

Uporczywe nękanie innej osoby podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku, gdy następstwem stalkingu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie – stalkerowi grozi od roku do 10 lat więzienia. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?