Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skazany – jak go zatrudnić?

Skazany – jak go zatrudnić?

 
Skazany – jak go zatrudnić?

Praca jest ważną częścią w życiu człowieka. Dla osób, które weszły w konflikt z prawem i odbywają karę pozbawienia wolności, może być istotną częścią resocjalizacji, pomaga osadzonemu odnaleźć się w społeczeństwie po zakończeniu odbywania wyroku i wyjściu na wolność. Zatrudnienie skazanego opłaca się także z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jak wyglądają kwestie prawne związane z przyjęcie do pracy osadzonego? Kogo można zatrudnić i na jakich zasadach się to odbywa oraz jakie są korzyści dla firm?

 

Zatrudnienie skazanego – jak to zrobić?


Procedury zatrudniania skazanych, podobnie jak zasady postępowania kiedy aktualny pracownik trafia do więzienia, muszą być ściśle unormowane w prawie. Szczegółowy dotyczące przyjmowania do pracy osadzonych znajdziemy w Kodeksie karnym wykonawczym oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych.

Zacznijmy od tego, kto jest uprawniony, aby dać pracę osadzonym. Należy tu wyróżnić dwa przypadki – zatrudnienie nieodpłatne i zatrudnienie odpłatne.

 

Praca nieodpłatna

 

Zgodnie z art. 123.a. Kodeksu karnego wykonawczego osadzeni mogą wykonywać nieodpłatnie prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz prace na cele społeczne na rzecz samorządu terytorialnego, podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, a także spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu lub województwa. Wymiar takich prac nie może przekraczać 90 godzin miesięcznie.

 

Praca odpłatna


Jak stanowi § 2. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych:

Skazani mogą być zatrudnieni odpłatnie:
1) przy pracach porządkowych oraz pomocniczych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
2) w przywięziennych zakładach pracy;
3) u innych zewnętrznych przedsiębiorców, w tym również w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą.

Osadzonych mogą więc zatrudniać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki osobowe i kapitałowe oraz spółdzielnie.

Aby przyjąć do pracy skazanego, należy wysłać zapytanie ofertowe zawierające dane firmy, zakres i czas planowanych prac, miejsce pracy, liczbę pracowników do najbliższej jednostki penitencjarnej. Kolejny krok to skontaktowanie się z właściwym Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej.

Co bardzo ważne, zatrudnienie może nastąpić wyłącznie za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Musi zostać bowiem zapewniony prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności.

Jak stanowi Kkw, osoby skazane na dożywocie, odbywające karę w zakładzie typu zamkniętego nie mogą wykonywać pracy poza zakładem. Przy kierowaniu do pracy są uwzględniane – w miarę możliwości – zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. Zatrudnienie do prac szkodliwych dla zdrowia wymaga pisemnej zgody pracownika. Możliwość zarobkowania mają przede wszystkim osoby zobowiązane do świadczeń alimentacyjnych, mające trudną sytuację rodzinną, osobistą lub materialną.

Wynagrodzenie za pracę skazanego

 

Ile można zarobić, będąc w więzieniu? Jakie stawki mają skazani? Te kwestie także regulują odpowiednie przepisy. Osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje pensja równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W przypadku części etatu – zarobki oblicza się proporcjonalnie.

Pracujący skazany musi jednak liczyć się z potrąceniami z jego pensji brutto. Chodzi m.in. o składkę na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. 7% wynagrodzenia przekazywane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 45% wynagrodzenia przekazywane zostaje na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Od pozostałej kwoty 40% mogą stanowić ewentualne zajęcia komornicze, takie jak alimenty. Z pozostałej kwoty 50%, jednak nie więcej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest gromadzone do przekazania skazanemu w momencie, gdy zostanie zwolniony z zakładu. Pensja po tych wszystkich potrąceniach pozostaje do dyspozycji skazanego.

 

Zatrudnienie skazanego – zalety dla pracodawcy

 

Zatrudnienie osoby, która odbywa wyrok w więzieniu, jest gestem wyciągnięcia pomocnej dłoni do skazanego. Bardzo ważnym i pomagającym ludziom skonfliktowanym z prawem w resocjalizacji.

To jednak również korzyść finansowa dla przedsiębiorcy. Otrzymuje on z tytułu kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności ryczałt w wysokości 35% wartości ich wynagrodzeń. Po spełnieniu warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy ma  także prawo do dotacji lub pożyczki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.