Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skazany – jak go zatrudnić?

Skazany – jak go zatrudnić?

 
Skazany – jak go zatrudnić?

Praca jest ważną częścią w życiu człowieka. Dla osób, które weszły w konflikt z prawem i odbywają karę pozbawienia wolności, może być istotną częścią resocjalizacji, pomaga osadzonemu odnaleźć się w społeczeństwie po zakończeniu odbywania wyroku i wyjściu na wolność. Zatrudnienie skazanego opłaca się także z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jak wyglądają kwestie prawne związane z przyjęcie do pracy osadzonego? Kogo można zatrudnić i na jakich zasadach się to odbywa oraz jakie są korzyści dla firm?

 

Zatrudnienie skazanego – jak to zrobić?


Procedury zatrudniania skazanych, podobnie jak zasady postępowania kiedy aktualny pracownik trafia do więzienia, muszą być ściśle unormowane w prawie. Szczegółowy dotyczące przyjmowania do pracy osadzonych znajdziemy w Kodeksie karnym wykonawczym oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych.

Zacznijmy od tego, kto jest uprawniony, aby dać pracę osadzonym. Należy tu wyróżnić dwa przypadki – zatrudnienie nieodpłatne i zatrudnienie odpłatne.

 

Praca nieodpłatna

 

Zgodnie z art. 123.a. Kodeksu karnego wykonawczego osadzeni mogą wykonywać nieodpłatnie prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz prace na cele społeczne na rzecz samorządu terytorialnego, podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, a także spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu lub województwa. Wymiar takich prac nie może przekraczać 90 godzin miesięcznie.

 

Praca odpłatna


Jak stanowi § 2. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych:

Skazani mogą być zatrudnieni odpłatnie:
1) przy pracach porządkowych oraz pomocniczych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
2) w przywięziennych zakładach pracy;
3) u innych zewnętrznych przedsiębiorców, w tym również w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą.

Osadzonych mogą więc zatrudniać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki osobowe i kapitałowe oraz spółdzielnie.

Aby przyjąć do pracy skazanego, należy wysłać zapytanie ofertowe zawierające dane firmy, zakres i czas planowanych prac, miejsce pracy, liczbę pracowników do najbliższej jednostki penitencjarnej. Kolejny krok to skontaktowanie się z właściwym Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej.

Co bardzo ważne, zatrudnienie może nastąpić wyłącznie za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Musi zostać bowiem zapewniony prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności.

Jak stanowi Kkw, osoby skazane na dożywocie, odbywające karę w zakładzie typu zamkniętego nie mogą wykonywać pracy poza zakładem. Przy kierowaniu do pracy są uwzględniane – w miarę możliwości – zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. Zatrudnienie do prac szkodliwych dla zdrowia wymaga pisemnej zgody pracownika. Możliwość zarobkowania mają przede wszystkim osoby zobowiązane do świadczeń alimentacyjnych, mające trudną sytuację rodzinną, osobistą lub materialną.

Wynagrodzenie za pracę skazanego

 

Ile można zarobić, będąc w więzieniu? Jakie stawki mają skazani? Te kwestie także regulują odpowiednie przepisy. Osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje pensja równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W przypadku części etatu – zarobki oblicza się proporcjonalnie.

Pracujący skazany musi jednak liczyć się z potrąceniami z jego pensji brutto. Chodzi m.in. o składkę na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. 7% wynagrodzenia przekazywane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 45% wynagrodzenia przekazywane zostaje na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Od pozostałej kwoty 40% mogą stanowić ewentualne zajęcia komornicze, takie jak alimenty. Z pozostałej kwoty 50%, jednak nie więcej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest gromadzone do przekazania skazanemu w momencie, gdy zostanie zwolniony z zakładu. Pensja po tych wszystkich potrąceniach pozostaje do dyspozycji skazanego.

 

Zatrudnienie skazanego – zalety dla pracodawcy

 

Zatrudnienie osoby, która odbywa wyrok w więzieniu, jest gestem wyciągnięcia pomocnej dłoni do skazanego. Bardzo ważnym i pomagającym ludziom skonfliktowanym z prawem w resocjalizacji.

To jednak również korzyść finansowa dla przedsiębiorcy. Otrzymuje on z tytułu kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności ryczałt w wysokości 35% wartości ich wynagrodzeń. Po spełnieniu warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy ma  także prawo do dotacji lub pożyczki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    8 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.