Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Skazany – jak go zatrudnić?

Skazany – jak go zatrudnić?

 
Skazany – jak go zatrudnić?

Praca jest ważną częścią w życiu człowieka. Dla osób, które weszły w konflikt z prawem i odbywają karę pozbawienia wolności, może być istotną częścią resocjalizacji, pomaga osadzonemu odnaleźć się w społeczeństwie po zakończeniu odbywania wyroku i wyjściu na wolność. Zatrudnienie skazanego opłaca się także z punktu widzenia przedsiębiorcy. Jak wyglądają kwestie prawne związane z przyjęcie do pracy osadzonego? Kogo można zatrudnić i na jakich zasadach się to odbywa oraz jakie są korzyści dla firm?

 

Zatrudnienie skazanego – jak to zrobić?


Procedury zatrudniania skazanych, podobnie jak zasady postępowania kiedy aktualny pracownik trafia do więzienia, muszą być ściśle unormowane w prawie. Szczegółowy dotyczące przyjmowania do pracy osadzonych znajdziemy w Kodeksie karnym wykonawczym oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych.

Zacznijmy od tego, kto jest uprawniony, aby dać pracę osadzonym. Należy tu wyróżnić dwa przypadki – zatrudnienie nieodpłatne i zatrudnienie odpłatne.

 

Praca nieodpłatna

 

Zgodnie z art. 123.a. Kodeksu karnego wykonawczego osadzeni mogą wykonywać nieodpłatnie prace porządkowe i pomocnicze na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej oraz prace na cele społeczne na rzecz samorządu terytorialnego, podmiotów, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, a także spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu lub województwa. Wymiar takich prac nie może przekraczać 90 godzin miesięcznie.

 

Praca odpłatna


Jak stanowi § 2. Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad zatrudniania skazanych:

Skazani mogą być zatrudnieni odpłatnie:
1) przy pracach porządkowych oraz pomocniczych na rzecz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
2) w przywięziennych zakładach pracy;
3) u innych zewnętrznych przedsiębiorców, w tym również w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pracę nakładczą.

Osadzonych mogą więc zatrudniać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółki osobowe i kapitałowe oraz spółdzielnie.

Aby przyjąć do pracy skazanego, należy wysłać zapytanie ofertowe zawierające dane firmy, zakres i czas planowanych prac, miejsce pracy, liczbę pracowników do najbliższej jednostki penitencjarnej. Kolejny krok to skontaktowanie się z właściwym Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej.

Co bardzo ważne, zatrudnienie może nastąpić wyłącznie za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Musi zostać bowiem zapewniony prawidłowy przebieg odbywania kary pozbawienia wolności.

Jak stanowi Kkw, osoby skazane na dożywocie, odbywające karę w zakładzie typu zamkniętego nie mogą wykonywać pracy poza zakładem. Przy kierowaniu do pracy są uwzględniane – w miarę możliwości – zawód, wykształcenie, zainteresowania i potrzeby osobiste skazanego. Zatrudnienie do prac szkodliwych dla zdrowia wymaga pisemnej zgody pracownika. Możliwość zarobkowania mają przede wszystkim osoby zobowiązane do świadczeń alimentacyjnych, mające trudną sytuację rodzinną, osobistą lub materialną.

Wynagrodzenie za pracę skazanego

 

Ile można zarobić, będąc w więzieniu? Jakie stawki mają skazani? Te kwestie także regulują odpowiednie przepisy. Osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje pensja równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. W przypadku części etatu – zarobki oblicza się proporcjonalnie.

Pracujący skazany musi jednak liczyć się z potrąceniami z jego pensji brutto. Chodzi m.in. o składkę na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. 7% wynagrodzenia przekazywane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 45% wynagrodzenia przekazywane zostaje na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Od pozostałej kwoty 40% mogą stanowić ewentualne zajęcia komornicze, takie jak alimenty. Z pozostałej kwoty 50%, jednak nie więcej niż 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest gromadzone do przekazania skazanemu w momencie, gdy zostanie zwolniony z zakładu. Pensja po tych wszystkich potrąceniach pozostaje do dyspozycji skazanego.

 

Zatrudnienie skazanego – zalety dla pracodawcy

 

Zatrudnienie osoby, która odbywa wyrok w więzieniu, jest gestem wyciągnięcia pomocnej dłoni do skazanego. Bardzo ważnym i pomagającym ludziom skonfliktowanym z prawem w resocjalizacji.

To jednak również korzyść finansowa dla przedsiębiorcy. Otrzymuje on z tytułu kosztów zatrudnienia osób pozbawionych wolności ryczałt w wysokości 35% wartości ich wynagrodzeń. Po spełnieniu warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 stycznia 2012 roku w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy ma  także prawo do dotacji lub pożyczki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Planowania i Obsługi Transportu

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Co będzie należało do Twoich obowiązków? Przygotowanie trasówek oraz kompletowanie zleceń przewozowych; Kontrola floty pojazdów w czasie rzeczywistym (GPS) Kontakt z klientami i rejestrowanie zamówień w systemie; Obsługa wewnętrznej platformy informatycznej; Sprawdzanie kart pracy,...
  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Prototype Technician

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    11 godz.
    Your role: You will be responsible for all matters related to the global organization and Gdansk plant support for prototypes (assembly equipment & processes issues). In particular you will be responsible for: Supporting process engineers in the development of prototype process equipment. Performing...
  • Kierowca kat. C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: Realizacja przewozów międzynarodowych zgodnie z harmonogramem; Dbanie o powierzony pojazd i terminowość dostaw; Przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących czasu pracy kierowcy;
  • Spawacz – praca przy montażu konstrukcji stalowych

    Giera Znaki Drogowe spółka jawna   Jonkowo, ul. Lipowa 49a    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   33,00 - 40,50 zł brutto/godz.
    16 godz.
    Zakres zadań: Przygotowanie materiałów do spawania (cięcie, szlifowanie, wiercenie), Spawanie konstrukcji stalowych metodą 135 (MAG), Montaż elementów w hali produkcyjnej i w terenie, Praca z dokumentacją techniczną, Obsługa elektronarzędzi i urządzeń spawalniczych, Utrzymanie porządku...

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379