Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, największa aglomeracja tej części kraju. Stolica Podkarpacia stanowi rozwijający się ośrodek gospodarczy z nowoczesnym klastrem lotniczym oraz Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Można wymienić wiele atutów inwestycyjnych stolicy województwa podkarpackiego, np. doskonale rozwinięta infrastruktura transportowa dająca dostęp między innymi do południowo-wschodnich rynków zbytu, tereny inwestycyjne oraz udogodnienia gospodarcze, zapewniane między innymi przez Podstrefę Rzeszów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W efekcie w Rzeszowie inwestują polskie i zagraniczne firmy, a wiele z nich stanowi topowe marki w swoich branżach.
Jak z kolei wyglądają warunki pracy w Rzeszowie? Na jakich specjalistów czekają tutejsze firmy? Analizę rzeszowskiego rynku pracy warto zacząć od garści danych dostarczanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Rzeszów rozciąga się na powierzchni 128,97 kilometra kwadratowego, a jego populacja wynosi blisko 200 tys. osób. W lutym 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 osób) w Rzeszowie było na poziomie 5777,35 zł brutto. W tym okresie w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych 43,3 tys. osób.
Stolica Podkarpacia jest największym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Zgodnie z rejestrem REGON (luty 2022) działa tu 32,577 podmiotów gospodarczych, w tym:
- 10 bardzo dużych, o kadrze liczącej co najmniej 1000 osób,
- 38 dużych, zatrudniających 250-999 osób,
- 208 średnich, z liczbą 50-249 pracowników,
- 794 małych, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób,
- 31527 mikro, o liczbie zatrudnionych nieprzekraczającej 9 pracowników.
W profilu gospodarczym miasta dominują:
- handel i naprawa pojazdów – zajmuje się nimi 18,6% podmiotów,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 15,5%,
- budownictwo – 8,9%,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8,0%,
- informacja i komunikacja – 8,0%,
- usługi (np. naprawy sprzętu domowego, komputerów) – 6,3%.
Jednostki zajmujące się przetwórstwem przemysłowym stanowią 5,6% wszystkich podmiotów gospodarczych w mieście. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich to duże koncerny zatrudniające setki lub tysiące osób. Prócz wspomnianych na wstępie firm z branży lotniczej, w Rzeszowie działają także producenci np. tworzyw sztucznych, folii, mebli, maszyn i urządzeń ze stali nierdzewnej, narzędzi, opakowań czy elektroniki.
Rzeszów: barometr zawodów
Różnorodność gospodarcza miasta ma bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie rynku pracy. Poszukiwani są specjaliści z różnych branż i o różnym poziomie wykształcenia oraz doświadczenia. Na kogo czeka zatem praca w Rzeszowie? Wskazówek w tym zakresie dostarcza Barometr zawodów, czyli badanie wykonywane każdego roku z inicjatywy resortu pracy. Badanie dzieli profesje wykonywane na danym obszarze (w mieście, powiecie, województwie, w skali ogólnopolskiej) na:
- deficytowe – zbyt mała liczba chętnych do pracy w stosunku do zgłaszanego w urzędach pracy zapotrzebowania,
- w równowadze ofert pracy i kandydatów zainteresowanych jej podjęciem,
- nadwyżkowe – zbyt wiele osób szukających pracy w danym zawodzie w porównaniu do liczny dostępnych ofert na rynku.
Osoby wykonujące zawody nadwyżkowe mogą zmagać się z dużą konkurencją podczas rekrutacji albo nie znaleźć adresowanych do siebie propozycji zatrudnienia.
Eksperci rynku pracy przygotowujący badanie wskazali w 2022 r. grupę 20 profesji deficytowych w Rzeszowie. Są wśród nich przedstawiciele branży IT: projektanci i administratorzy baz danych, programiści, administratorzy stron internetowych, pracownicy sprzedaży internetowej.
Trudności ze znalezieniem personelu widać także w budowlance. Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, także w Rzeszowie brakuje fachowców: betoniarzy i zbrojarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych. Poszukiwane są także osoby z uprawnieniami do pracy jako operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych oraz operator urządzeń dźwigowo-transportowych. Firmy budowlane mają ponadto trudności z obsadzeniem stanowisk dla kadry kierowniczej. Za mało jest też chętnych do pracy jako robotnik budowlany (bez konkretnych kwalifikacji).
Oferty pracy w Rzeszowie kierowane są także do personelu medycznego oraz pracowników usług opiekuńczych. W mieście zbyt mało jest kandydatów do pracy jako lekarz, pielęgniarka i położna.
W Rzeszowie praca czeka także w branży transportowo-magazynowej. Różnego rodzaju firmy zgłaszają zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek i magazynierów.
Na liście zawodów deficytowych znaleźli się też elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, spawacze, robotnicy obróbki drewna i stolarze, a także pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.
Choć większość profesji wykonywanych w mieście znajduje się w równowadze, Barometr pokazuje, że jest tu także spora grupa zawodów nadwyżkowych. Na pewne trudności w czasie szukania zatrudnienia powinni przygotować się między innymi pracownicy różnego rodzaju usług – fotografowie, fryzjerzy, instruktorzy rekreacji i sportu, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy i teleankieterzy, ochroniarze, technicy informatycy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków.
Wielu chętnych szuka także pracy w charakterze np. kierownika do spraw logistyki, logistyka i spedytora, kelnera, barmana, specjalisty technologii żywności i żywienia, specjalisty administracji publicznej, pracownika przetwórstwa spożywczego.
Szukasz pracę w okolicy Rzeszowa? Sprawdź oferty typu praca Sieniawa.
Stopa bezrobocia w Rzeszowie
Czy trudno o pracę w Rzeszowie? Wiele zależy od kwalifikacji i indywidualnych predyspozycji. Dobrym prognostykiem dla osób rozglądających się za posadą jest niska stopa bezrobocia w Rzeszowie, szczególnie na tle województwa. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik bezrobocia na koniec lutego 2022 r. znalazł się na poziomie:
- w Rzeszowie – 4,9%,
- w powiecie rzeszowskim – 7,4%,
- w woj. podkarpackim – 8,3%,
- w Polsce – 5,5%.
PRACA DLA UKRAIŃCA
-
ze znajomością języka polskiego
Polski rynek pracy obsługiwany jest przez narzędzia internetowe, dlatego szukaj ogłoszeń przede wszystkim w sieci. Najwięcej znajdziesz ich na profesjonalnym portalu pracy, takim jak praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska lub inne słowo kluczowe i wybierz miasto. Wszystkie oferty publikowane na tym portalu są aktualne i sprawdzone – nie natkniesz się tu na oszustów.
Po oferty etatu, zlecenia, praktyk czy staży możesz zwrócić się też do Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie:
- Centrum Aktywizacji Zawodowej, al. Batalionów Chłopskich 7, 35-038 Rzeszów,
- Ośrodek Ewidencji i Świadczeń, ul. Partyzantów 1a, 35-242 Rzeszów.
Wejdź na stronę urzędu, umów się na wizytę lub zacznij przeglądać ogłoszenia przez internet (zakładka Oferty Pracy w Powiecie).
-
bez znajomości języka polskiego
Masz szansę na pracę nawet mimo braku znajomości języka polskiego. Przede wszystkim zarejestruj się w urzędzie pracy (strona internetowa dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej). Sprawdzaj też oferty na praca.pl (w wyszukiwarkę możesz wpisać frazę po ukraińsku).
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie udostępnił także specjalną infolinię dla Ukraińców – numer telefonu (17) 7432805.
Informacji na temat możliwości podjęcia pracy w Polsce i dotyczących innych kwestii udzieli Ci również konsultant ogólnopolskiej infolinii – 19524.
Żeby podjąć pracę, musisz mieć legalny status pobytowy, otrzymać numer PESEL. Sprawy te załatwisz w Urzędzie Miasta Rzeszowa, ul. Langiewicza 15. Punkt dla Ukraińców działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Na miejscu czeka na Ciebie pracownik urzędu wraz z tłumaczem języka ukraińskiego.
Urząd Miasta uruchomił także infolinię dla osób z Ukrainy: 77 88 99 00. Możesz dzwonić w różnych sprawach dotyczących pobytu w Polsce, przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00-20:00.
Ukraińska wersja językowa: Ринок праці в Жешуві - аналіз