Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rynek pracy: Rzeszów – analiza

Rynek pracy: Rzeszów – analiza

 
Rynek pracy: Rzeszów – analiza

 

Rzeszów to miasto w południowo-wschodniej Polsce, największa aglomeracja tej części kraju. Stolica Podkarpacia stanowi rozwijający się ośrodek gospodarczy z nowoczesnym klastrem lotniczym oraz Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Można wymienić wiele atutów inwestycyjnych stolicy województwa podkarpackiego, np. doskonale rozwinięta infrastruktura transportowa dająca dostęp między innymi do południowo-wschodnich rynków zbytu, tereny inwestycyjne oraz udogodnienia gospodarcze, zapewniane między innymi przez Podstrefę Rzeszów Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W efekcie w Rzeszowie inwestują polskie i zagraniczne firmy, a wiele z nich stanowi topowe marki w swoich branżach.

 

Jak z kolei wyglądają warunki pracy w Rzeszowie? Na jakich specjalistów czekają tutejsze firmy? Analizę rzeszowskiego rynku pracy warto zacząć od garści danych dostarczanych przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Rzeszów rozciąga się na powierzchni 128,97 kilometra kwadratowego, a jego populacja wynosi blisko 200 tys. osób. W lutym 2022 roku przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach (zatrudniających co najmniej 10 osób) w Rzeszowie było na poziomie 5777,35 zł brutto. W tym okresie w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych 43,3 tys. osób.

 

Stolica Podkarpacia jest największym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Zgodnie z rejestrem REGON (luty 2022) działa tu 32,577 podmiotów gospodarczych, w tym:

 

  • 10 bardzo dużych, o kadrze liczącej co najmniej 1000 osób,
  • 38 dużych, zatrudniających 250-999 osób,
  • 208 średnich, z liczbą 50-249 pracowników,
  • 794 małych, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób,
  • 31527 mikro, o liczbie zatrudnionych nieprzekraczającej 9 pracowników.

 

W profilu gospodarczym miasta dominują:

 

  • handel i naprawa pojazdów – zajmuje się nimi 18,6% podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 15,5%,
  • budownictwo – 8,9%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 8,0%,
  • informacja i komunikacja – 8,0%,
  • usługi (np. naprawy sprzętu domowego, komputerów) – 6,3%.

Jednostki zajmujące się przetwórstwem przemysłowym stanowią 5,6% wszystkich podmiotów gospodarczych w mieście. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich to duże koncerny zatrudniające setki lub tysiące osób. Prócz wspomnianych na wstępie firm z branży lotniczej, w Rzeszowie działają także producenci np. tworzyw sztucznych, folii, mebli, maszyn i urządzeń ze stali nierdzewnej, narzędzi, opakowań czy elektroniki.

 

Rzeszów: barometr zawodów

 

Różnorodność gospodarcza miasta ma bezpośredni wpływ na zapotrzebowanie rynku pracy. Poszukiwani są specjaliści z różnych branż i o różnym poziomie wykształcenia oraz doświadczenia. Na kogo czeka zatem praca w Rzeszowie? Wskazówek w tym zakresie dostarcza Barometr zawodów, czyli badanie wykonywane każdego roku z inicjatywy resortu pracy. Badanie dzieli profesje wykonywane na danym obszarze (w mieście, powiecie, województwie, w skali ogólnopolskiej) na:

 

  • deficytowe – zbyt mała liczba chętnych do pracy w stosunku do zgłaszanego w urzędach pracy zapotrzebowania,
  • w równowadze ofert pracy i kandydatów zainteresowanych jej podjęciem,
  • nadwyżkowe – zbyt wiele osób szukających pracy w danym zawodzie w porównaniu do liczny dostępnych ofert na rynku.

 

Osoby wykonujące zawody nadwyżkowe mogą zmagać się z dużą konkurencją podczas rekrutacji albo nie znaleźć adresowanych do siebie propozycji zatrudnienia.

 

Eksperci rynku pracy przygotowujący badanie wskazali w 2022 r. grupę 20 profesji deficytowych w Rzeszowie. Są wśród nich przedstawiciele branży IT: projektanci i administratorzy baz danych, programiści, administratorzy stron internetowych, pracownicy sprzedaży internetowej.

 

Trudności ze znalezieniem personelu widać także w budowlance. Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, także w Rzeszowie brakuje fachowców: betoniarzy i zbrojarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, pracowników robót wykończeniowych. Poszukiwane są także osoby z uprawnieniami do pracy jako operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych oraz operator urządzeń dźwigowo-transportowych. Firmy budowlane mają ponadto trudności z obsadzeniem stanowisk dla kadry kierowniczej. Za mało jest też chętnych do pracy jako robotnik budowlany (bez konkretnych kwalifikacji).

 

Oferty pracy w Rzeszowie kierowane są także do personelu medycznego oraz pracowników usług opiekuńczych. W mieście zbyt mało jest kandydatów do pracy jako lekarz, pielęgniarka i położna.

 

W Rzeszowie praca czeka także w branży transportowo-magazynowej. Różnego rodzaju firmy zgłaszają zapotrzebowanie na kierowców ciężarówek i magazynierów.

 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się też elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, spawacze, robotnicy obróbki drewna i stolarze, a także pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

 

Choć większość profesji wykonywanych w mieście znajduje się w równowadze, Barometr pokazuje, że jest tu także spora grupa zawodów nadwyżkowych. Na pewne trudności w czasie szukania zatrudnienia powinni przygotować się między innymi pracownicy różnego rodzaju usług – fotografowie, fryzjerzy, instruktorzy rekreacji i sportu, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy i teleankieterzy, ochroniarze, technicy informatycy, plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków.

 

Wielu chętnych szuka także pracy w charakterze np. kierownika do spraw logistyki, logistyka i spedytora, kelnera, barmana, specjalisty technologii żywności i żywienia, specjalisty administracji publicznej, pracownika przetwórstwa spożywczego.

 

Szukasz pracę w okolicy Rzeszowa? Sprawdź oferty typu praca Sieniawa.

 

Stopa bezrobocia w Rzeszowie

 

Czy trudno o pracę w Rzeszowie? Wiele zależy od kwalifikacji i indywidualnych predyspozycji. Dobrym prognostykiem dla osób rozglądających się za posadą jest niska stopa bezrobocia w Rzeszowie, szczególnie na tle województwa. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik bezrobocia na koniec lutego 2022 r. znalazł się na poziomie:

 

  • w Rzeszowie – 4,9%,
  • w powiecie rzeszowskim – 7,4%,
  • w woj. podkarpackim – 8,3%,
  • w Polsce – 5,5%.

 

PRACA DLA UKRAIŃCA

 

  • ze znajomością języka polskiego

 

Polski rynek pracy obsługiwany jest przez narzędzia internetowe, dlatego szukaj ogłoszeń przede wszystkim w sieci. Najwięcej znajdziesz ich na profesjonalnym portalu pracy, takim jak praca.pl. W pasku wyszukiwania wpisz nazwę stanowiska lub inne słowo kluczowe i wybierz miasto. Wszystkie oferty publikowane na tym portalu są aktualne i sprawdzone – nie natkniesz się tu na oszustów.

 

Po oferty etatu, zlecenia, praktyk czy staży możesz zwrócić się też do Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie:

  • Centrum Aktywizacji Zawodowej, al. Batalionów Chłopskich 7, 35-038 Rzeszów,
  • Ośrodek Ewidencji i Świadczeń, ul. Partyzantów 1a, 35-242 Rzeszów.

 

Wejdź na stronę urzędu, umów się na wizytę lub zacznij przeglądać ogłoszenia przez internet (zakładka Oferty Pracy w Powiecie).

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Masz szansę na pracę nawet mimo braku znajomości języka polskiego. Przede wszystkim zarejestruj się w urzędzie pracy (strona internetowa dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej). Sprawdzaj też oferty na praca.pl (w wyszukiwarkę możesz wpisać frazę po ukraińsku).

 

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie udostępnił także specjalną infolinię dla Ukraińców – numer telefonu (17) 7432805.

 

Informacji na temat możliwości podjęcia pracy w Polsce i dotyczących innych kwestii udzieli Ci również konsultant ogólnopolskiej infolinii – 19524.

 

Żeby podjąć pracę, musisz mieć legalny status pobytowy, otrzymać numer PESEL. Sprawy te załatwisz w Urzędzie Miasta Rzeszowa, ul. Langiewicza 15. Punkt dla Ukraińców działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Na miejscu czeka na Ciebie pracownik urzędu wraz z tłumaczem języka ukraińskiego.

 

Urząd Miasta uruchomił także infolinię dla osób z Ukrainy: 77 88 99 00. Możesz dzwonić w różnych sprawach dotyczących pobytu w Polsce, przez siedem dni w tygodniu w godzinach 8:00-20:00.

 

Ukraińska wersja językowa: Ринок праці в Жешуві - аналіз

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?