Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

 
Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, która udzielana jest podmiotom w celu realizacji określonych zadań. Taka forma dofinansowania niesie jednak za sobą pewne obowiązki. Na czym polega rozliczenie dotacji pod względem podatkowym? Czy każdy rodzaj dotacji jest opodatkowany? W jakich sytuacjach konieczny będzie zwrot dotacji celowej? Sprawdźmy.

 

Dotacje celowe z budżetu państwa


Przedsiębiorcy mogą pozyskiwać środki na swoje działania z różnych źródeł, np ze środków Unii Europejskiej. Jedną z form dofinansowania są także dotacje celowe z budżetu państwa. Jest to nieodpłatna pomoc finansowa realizowana ze środków państwowych, która podlega szczególnym zasadom rozliczenia. Istotą dotacji celowej jest przeznaczenie jej na konkretny cel. Co do zasady, celowość takiej dotacji związana jest z wypełnieniem przez dotowany organ ustalonych i ważnych dla funkcjonowania państwa czynności. Warunkiem otrzymania tego rodzaju dofinansowania jest spełnienie określonych warunków wstępnych.

 

Zwrot dotacji celowej

 

Z reguły, dotacja jest bezzwrotną formą finansowania lub dofinansowania. Może się jednak zdarzyć, że dotowany przedsiębiorca będzie musiał oddać fundusze,  które otrzymał. W jakiej sytuacji konieczny będzie zwrot dotacji celowej? Przede wszystkim wtedy, gdy pieniądze z dotacji zostaną spożytkowane na realizację innego projektu niż ten, na który została ona przyznana.


Konieczność zwrotu zajdzie także wtedy, gdy dotacje udzielone z budżetu państwa nie zostaną wykorzystane do końca roku budżetowego lub w terminie określonym w przepisach. W świetle ustawy o finansach publicznych zwrot dotacji musi z reguły nastąpić do 31. stycznia następnego roku.

 

Rozliczenie dotacji celowej – wzór


Uzyskanie dotacji będzie dobrym startem dla początkującego przedsiębiorcy, ale także obiecującym zastrzykiem gotówki dla tego, który na rynku funkcjonuje już jakiś czas. Wątpliwości może budzić jednak rozliczenie dotacji. O ile już samo załatwienie dotacji może być nieco stresujące, tak podatkowe rozliczenie dotacji celowejdla wielu osób wydaje się bardzo skomplikowane.

Zatem jak powinno wyglądać rozliczenie owej dotacji? Pomocny w tej kwestii może okazać się wzór rozliczenia dotacji celowej, który bez problemu znajdziemy w internecie. Z najważniejszych wytycznych dotyczących księgowego rozliczenia dotacji, warto wspomnieć chociażby o tym, że wszelkie koszty i realizacja zadań, które ujęte zostaną w sprawozdaniu, były udokumentowane dowodami księgowymi. Ponadto, pod uwagę powinny być brane jedynie kwalifikowane koszty, którezostały zaksięgowane na wydzielonym koncie księgowym.

 

Rozliczanie dotacji celowych


Z definicji, wszelkie pieniądze i wartości pieniężne, jakie otrzymuje podatnik, stanowią jego przychód, co z kolei niesie za sobą skutki zarówno pod względem podatku VAT, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

Na początku każdy przedsiębiorca otrzymujący wsparcie w postaci dotacji, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wsparcie to stanowi przychód z działalności gospodarczej. Pomocna w tej kwestii okaże się przede wszystkim Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niej znajdziemy zapis mówiący, że: “Przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których (...) dokonuje się odpisów amortyzacyjnych”.

W myśl powyższego, rozliczanie dotacji budżetowych otrzymanych w celu pokrycia lub zwrotu bieżących wydatków, stanowi przychód z działalności gospodarczej, co rodzi z kolei obowiązek opodatkowania.

 

Rozliczenie dotacji w jednostkach samorządu terytorialnego


Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dotacje mogą być udzielane między innymi publicznym i niepublicznym jednostkom oświaty, instytucjom kultury czy samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej. Wsparcie to może mieć także charakter przedmiotowy i dotyczyć dotacji dla zakładów budżetowych i gospodarstw domowych, przeznaczonych na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów. Wspomniane wsparcie może mieć także charakter dotacji celowej na realizację zadań jednostki przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych.

Rozliczenie dotacji w jednostkach samorządu terytorialnego oznacza czynności mające na celu merytoryczną, formalną i rachunkową kontrolę dokumentów przedstawionych przez podmiot, który otrzymał dofinansowanie. Niewywiązanie się z obowiązku rozliczenia dotacji na czas czy nieustalenie kwoty podlegającej zwrotowi na koniec roku budżetowego oznacza naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!