Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

 
Rozliczenie dotacji pod względem podatkowym - podstawowe informacje

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, która udzielana jest podmiotom w celu realizacji określonych zadań. Taka forma dofinansowania niesie jednak za sobą pewne obowiązki. Na czym polega rozliczenie dotacji pod względem podatkowym? Czy każdy rodzaj dotacji jest opodatkowany? W jakich sytuacjach konieczny będzie zwrot dotacji celowej? Sprawdźmy.

 

Dotacje celowe z budżetu państwa


Przedsiębiorcy mogą pozyskiwać środki na swoje działania z różnych źródeł, np ze środków Unii Europejskiej. Jedną z form dofinansowania są także dotacje celowe z budżetu państwa. Jest to nieodpłatna pomoc finansowa realizowana ze środków państwowych, która podlega szczególnym zasadom rozliczenia. Istotą dotacji celowej jest przeznaczenie jej na konkretny cel. Co do zasady, celowość takiej dotacji związana jest z wypełnieniem przez dotowany organ ustalonych i ważnych dla funkcjonowania państwa czynności. Warunkiem otrzymania tego rodzaju dofinansowania jest spełnienie określonych warunków wstępnych.

 

Zwrot dotacji celowej

 

Z reguły, dotacja jest bezzwrotną formą finansowania lub dofinansowania. Może się jednak zdarzyć, że dotowany przedsiębiorca będzie musiał oddać fundusze,  które otrzymał. W jakiej sytuacji konieczny będzie zwrot dotacji celowej? Przede wszystkim wtedy, gdy pieniądze z dotacji zostaną spożytkowane na realizację innego projektu niż ten, na który została ona przyznana.


Konieczność zwrotu zajdzie także wtedy, gdy dotacje udzielone z budżetu państwa nie zostaną wykorzystane do końca roku budżetowego lub w terminie określonym w przepisach. W świetle ustawy o finansach publicznych zwrot dotacji musi z reguły nastąpić do 31. stycznia następnego roku.

 

Rozliczenie dotacji celowej – wzór


Uzyskanie dotacji będzie dobrym startem dla początkującego przedsiębiorcy, ale także obiecującym zastrzykiem gotówki dla tego, który na rynku funkcjonuje już jakiś czas. Wątpliwości może budzić jednak rozliczenie dotacji. O ile już samo załatwienie dotacji może być nieco stresujące, tak podatkowe rozliczenie dotacji celowejdla wielu osób wydaje się bardzo skomplikowane.

Zatem jak powinno wyglądać rozliczenie owej dotacji? Pomocny w tej kwestii może okazać się wzór rozliczenia dotacji celowej, który bez problemu znajdziemy w internecie. Z najważniejszych wytycznych dotyczących księgowego rozliczenia dotacji, warto wspomnieć chociażby o tym, że wszelkie koszty i realizacja zadań, które ujęte zostaną w sprawozdaniu, były udokumentowane dowodami księgowymi. Ponadto, pod uwagę powinny być brane jedynie kwalifikowane koszty, którezostały zaksięgowane na wydzielonym koncie księgowym.

 

Rozliczanie dotacji celowych


Z definicji, wszelkie pieniądze i wartości pieniężne, jakie otrzymuje podatnik, stanowią jego przychód, co z kolei niesie za sobą skutki zarówno pod względem podatku VAT, jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki.

Na początku każdy przedsiębiorca otrzymujący wsparcie w postaci dotacji, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wsparcie to stanowi przychód z działalności gospodarczej. Pomocna w tej kwestii okaże się przede wszystkim Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niej znajdziemy zapis mówiący, że: “Przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których (...) dokonuje się odpisów amortyzacyjnych”.

W myśl powyższego, rozliczanie dotacji budżetowych otrzymanych w celu pokrycia lub zwrotu bieżących wydatków, stanowi przychód z działalności gospodarczej, co rodzi z kolei obowiązek opodatkowania.

 

Rozliczenie dotacji w jednostkach samorządu terytorialnego


Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, dotacje mogą być udzielane między innymi publicznym i niepublicznym jednostkom oświaty, instytucjom kultury czy samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej. Wsparcie to może mieć także charakter przedmiotowy i dotyczyć dotacji dla zakładów budżetowych i gospodarstw domowych, przeznaczonych na dopłaty do określonych rodzajów wyrobów. Wspomniane wsparcie może mieć także charakter dotacji celowej na realizację zadań jednostki przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych.

Rozliczenie dotacji w jednostkach samorządu terytorialnego oznacza czynności mające na celu merytoryczną, formalną i rachunkową kontrolę dokumentów przedstawionych przez podmiot, który otrzymał dofinansowanie. Niewywiązanie się z obowiązku rozliczenia dotacji na czas czy nieustalenie kwoty podlegającej zwrotowi na koniec roku budżetowego oznacza naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Maasdijk   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 500 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Aon
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    What the day will look like As a member of our team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by organizing, validating, and verifying the data as well as interacting directly with the Dutch teams to deliver the best solutions available on...
  • Orderpicker w magazynie z artykułami dla zwierząt

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień przy użyciu skanera ręcznego; przygotowywanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: komunikatywna znajomość języka angielskiego; mile widziane prawo jazdy kat. B – nie jest wymagane! dobra organizacja pracy; zaangażowanie w wykonywanie...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kierownik / Inżynier Robót Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?