Dlaczego wspieranie równouprawnienia w pracy jest ważne?
Teoretycznie większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną kwestią jest równouprawnienie na rynku pracy. Mimo to badania prowadzone przez takie instytucje jak Główny Urząd Statystyczny czy Eurostat pokazują, że kobiety wciąż nie mają takich samych możliwości rozwoju kariery zawodowej jak mężczyźni. Problemy, z jakimi wciąż zdarza się napotykać paniom to:
• niższe wynagrodzenie od mężczyzn (na tych samych stanowiskach i w przypadku tych samych kwalifikacji),
• „szklany sufit”, tj. pomijanie przy awansach,
• pomijanie podczas przyznawania premii i nagród,
• zlecanie mniej ważnych projektów, mniej odpowiedzialnych zadań,
• molestowanie seksualne,
• „mansplaining”, deprecjonowanie umiejętności i kompetencji, poniżanie,
• większe trudności ze znalezieniem pracy w grupie młodych kobiet.
Jak wspierane jest równouprawnienie na rynku pracy?
Przeciwdziałanie krzywdzącym stereotypom i równouprawnienie jest zagwarantowane przez polskie prawo. Zapisy dotyczące równości na rynku pracy znajdziemy między innymi w Konstytucji RP (art. 33.):
„1. Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
2. Kobieta i mężczyzna mają w szczególności równe prawo do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń”.
Kodeks pracy z kolei głosi (art. 11.): „Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu”.
Dyskryminacja, między innymi z uwagi na płeć, jest zabroniona. Kobieta, która jej doświadcza, powinna zgłosić ten fakt do Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownica nie musi przy tym obawiać się, że pracodawca dowie się, kto powiadomił PIP o łamaniu prawa w firmie, gdyż instytucja ta jest zobowiązana do zachowania tajemnicy.
Również Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wspiera działania na rzecz wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Uruchamia programy i konkursy przeciwdziałające wykluczaniu kobiet na przykład w kwestii wyboru ścieżek zawodowych i tym samym walki ze stereotypami. Dobrym przykładem są tu projekty Dziewczyny na politechniki! oraz Dziewczyny do ścisłych!, które zachęcają dziewczęta do studiów na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych.
Programy i szkolenia wspierające kobiety, na przykład powracające na rynek pracy po ciąży i okresie opieki nad małym dzieckiem, prowadzą również podlegające ministerstwu urzędy pracy.
Warto pamiętać, że równouprawnienie promują również liczne organizacje pozarządowe, które zrzeszają przedstawicielki poszczególnych zawodów lub branż i wspierają kobiety na różnych polach (np. Girls in Tech Poland, do którego należą kobiety pracujące w IT).