Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Regulamin wynagrodzenia a zasada tajności indywidualnego wynagrodzenia za pracę

Regulamin wynagrodzenia a zasada tajności indywidualnego wynagrodzenia za pracę

 
Regulamin wynagrodzenia a zasada tajności indywidualnego wynagrodzenia za pracę

Regulamin wynagrodzenia – co to jest?

 

Podstawowy dokument regulujący wszelkie aspekty stosunku pracy to Kodeks pracy. Część przedsiębiorców jest w nim prawnie zobligowana do stworzenia dokumentu, który precyzuje wewnątrzzakładowe zasady. Może to być regulamin pracy i wynagrodzenia bądź dwa osobne regulaminy dotyczące tych kwestii.

Regulamin wynagrodzenia dotyczy wszystkich zatrudnionych na mocy umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczej umowy o pracę. Nie dotyczy jednak osób na umowie-zleceniu czy o dzieło ani pracowników na stanowiskach zarządzających zakładem pracy, członków korpusu służby cywilnej, pracowników urzędów państwowych (zatrudnionych na zasadzie mianowania albo powołania) i niektórych pracowników samorządowych, a także sędziów i prokuratorów. Treść dokumentu ustala pracodawca, a jeśli w przedsiębiorstwie działa zakładowa organizacja związkowa, to musi uzgodnić z nią wszelkie zasady. Pracownicy powinni mieć dostęp do tych dokumentów i przyjmując się do pracy, muszą podpisać oświadczenie, że znają ich treść.

 

Co powinien zawierać regulamin wynagrodzenia


Regulamin wynagrodzenia za pracę musi zawierać zasady przyznawania stawek za pracę na określonym stanowisku albo za wykonywanie określonego rodzaju pracy. Powinien też opisywać reguły wypłacania dodatkowych składników wynagrodzenia, jeśli takowe są przewidziane, np. premii, nagród jubileuszowych, prowizji, dodatków stażowych albo funkcyjnych czy też należności za podróże służbowe.

Najważniejsza zasada, która obowiązuje pracodawcę tworzącego regulamin wynagrodzenia pracowników, a także regulamin pracy, jest taka, że ustalenia w tych dokumentach nie mogą być dla zatrudnionych osób mniej korzystne niż prawo pracy. Jeśli wewnątrzzakładowe ustalenia np. wprowadzałyby dotkliwe kary pieniężne, których nie przewiduje Kodeks pracy, to nie mają one żadnej mocy. W takiej sytuacji pracodawca musi się liczyć z konsekwencjami ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

A co, jeśli umowa o pracę, którą podpisali pracownik i pracodawca, zawiera warunki korzystniejsze niż wprowadzany w zakładzie regulamin wynagrodzenia pracy? W takiej sytuacji przełożony powinien zmienić zapisy w umowie za pomocą wypowiedzenia zmieniającego. Dopóki tego nie zrobi, pracownika będą obowiązywały korzystniejsze ustalenia, zawarte w jego umowie.


Regulamin wynagrodzeń a zasada tajności indywidualnego wynagrodzenia za pracę


Dość częstą praktyką przedsiębiorców jest podpisywanie z pracownikami klauzuli poufności dotyczącej wysokości ich pensji. Prawo pracy właściwie nie zawiera zapisów mówiących o tych dokumentach. Z jednej strony uznaje się, że tajemnica wynagrodzeń pozwala chronić interesy przedsiębiorstwa i obliguje do nieujawniania osobom postronnym informacji, które mogłyby narazić firmę na szkodę. Jednak z drugiej strony istotnie ogranicza prawa pracownika i uniemożliwia przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej.

Klauzula poufności odnośnie wynagrodzenia nie powinna być zatem przez pracodawców nadużywana, a ujawnienie wysokości pensji koledze z działu nie może być traktowane jako podstawa do wypowiedzenia umowy z osobą, która ujawniła, ile zarabia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!