REGON, NIP, KRS – są to skróty, które doskonale znają polscy przedsiębiorcy, wszystkie bowiem wiążą się między innymi z prowadzeniem działalności zarobkowej. Kogo obowiązuje REGON?
REGON – co to? Ile ma cyfr?
Skrót REGON powstał od nazwy Rejestr Gospodarki Narodowej – obecnie jego pełna nazwa brzmi Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej. Bazę REGON prowadzi Prezes Głównego Urzędu Skarbowego.
Wpisanym do ewidencji podmiotom gospodarki narodowej zostaje przydzielony unikatowy numer. REGON osoby fizycznej zostaje przyznany na zawsze. Ten sam numer obowiązuje nawet wówczas, gdy dana osoba kończy jedną działalność gospodarczą, a potem zaczyna kolejną, o zupełnie innym charakterze czy formie prawnej.
Czy REGON jest obowiązkowy?
Do ewidencji REGON zgłaszane są:
• osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
• osoby fizyczne prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne,
• osoby prawne,
• jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
• jednostki lokalne wymienionych podmiotów gospodarki narodowej.
Wpis do ewidencji REGON jest zatem obowiązkowy zarówno dla przedsiębiorstw, jak i fundacji czy organizacji pozarządowych. Nie ma tu znaczenia, czy organizacja jest już wpisana do KRS. Obowiązek figurowania na liście GUS-u wynika z art. 62. Ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Kto nadaje REGON?
Rejestracja w bazie REGON przebiega różnie w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarki:
• jednoosobowa działalność gospodarcza – numer REGON GUS nadaje automatycznie, korzystając z danych podawanych podczas rejestracji w CEIDG, zatem przedsiębiorca nie musi przekazywać do urzędu statystycznego żadnych dodatkowych informacji czy wniosków;
• podmioty wpisane do KRS – tu również nie ma konieczności składania dodatkowego wniosku. REGON jest nadawany na podstawie informacji z Krajowego Rejestru Sądowego;
• podmioty, których nie dotyczy obowiązek wpisu do CEIDG lub KRS – składają wniosek o nadanie numeru REGON do Głównego Urzędu Statystycznego. Niezbędne jest złożenie wniosku RG-OP (czynią to m.in. osoby prawne i jednostki niemające osobowości prawnej) lub RG-OF (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których nie dotyczy obowiązek rejestracji w CEIDG, np. rolnicy).
Należy pamiętać, że spółki cywilne mają obowiązek zgłoszenia do CEIDG przyznany im numer REGON.
Ile trwa nadanie REGON-u?
Podmioty, które mają obowiązek wnioskować o nadanie numeru REGON, powinny złożyć dokumenty w wojewódzkiej jednostce urzędu statystycznego. Mają na to 14 dni od rozpoczęcia działalności. Warto pamiętać, że można złożyć wniosek o REGON online. Na wpis do ewidencji czeka się kilka dni.
Podmiot może sprawdzić, czy jego firma już otrzymała numer za pośrednictwem wyszukiwarki REGON. Wystarczy wejść na stronę Bazy Internetowej Regon (https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx) i wpisać niezbędne dane.
Wielu przedsiębiorców wciąż ma wątpliwości, czy numer REGON powinien znaleźć się na pieczątce firmowej. Otóż obecnie nie ma już takiego obowiązku – należy jednak pamiętać, że na pieczątce przedsiębiorstwa powinny znaleźć się imię i nazwisko czy NIP przedsiębiorcy.