Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Rachunek zysków i strat – co to jest, jak zrobić, warianty, wzór

Rachunek zysków i strat – co to jest, jak zrobić, warianty, wzór

 
Rachunek zysków i strat – co to jest, jak zrobić, warianty, wzór

Kiedy i do czego wykorzystywany jest bilans i rachunek zysków i strat firmy? Kto musi go sporządzać i jakie są poszczególne elementy rachunku zysków i strat?

 

Rachunek zysków i strat – co to jest?

 

RZIS (znany również jako rachunek wyników) to dokument, który podsumowuje przychody i koszty przedsiębiorstwa w danym okresie sprawozdawczym oraz pokazuje czy firma jest zdolna do utrzymania się, samofinansowania i generowania zysków. RZIS daje informacje o tym, jaki jest wynik z działalności gospodarczej.

 

Rachunek wyników wraz z bilansem i rachunkiem przepływów pieniężnych stanowi podstawową wersję sprawozdania finansowego, które spółka musi składać do KRS. Można uzupełnić je o sprawozdanie zarządu oraz inne dodatkowe informacje.

 

Uwaga! O ile w potocznym języku używamy pojęcia „bilans zysków i strat” to w rachunkowości bilans oraz rachunek zysków i strat nie są pojęciami tożsamymi. Są to dwie odmienne części sprawozdania finansowego. Rachunek zysków i strat sporządza się za dany okres sprawozdawczy, a końcowy wynik finansowy umieszcza w tabeli bilansu. Bilans pokazuje zaś stan firmy na dany moment.

 

Konstrukcja rachunku zysków i strat w krajach należących do Unii Europejskiej jest określona przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r.

 

Rachunek zysków i strat – jak zrobić

 

W Polsce obowiązują dwie możliwości tworzenia rachunku wyników. Rachunek zysków i strat wariant porównawczy i kalkulacyjny - każda jednostka gospodarcza może wybrać, w której wersji chce tworzyć rachunek. Obie bazują na metodzie drobinkowej, czyli od każdego rodzaju przychodów odejmuje się koszt tego samego typu.

 

Warianty różnią się między sobą zakresem i grupami kosztów przypisywanych do wyniku finansowego oraz sposobem zestawienia informacji o przychodach. Jedynie pierwsza część rachunku (czyli ustalanie zysku lub straty ze sprzedaży) jest różna między oboma typami rachunku. Pozostałe segmenty w obu wersjach są takie same. Należy pamiętać, że o ile wartość sprzedanych towarów i materiałów występuje w każdym wariancie ustalania wyniku sprzedaży, to w zależności od przyjętych przez firmę zasad rachunkowości w obszarze wyceny i ewidencji towarów, wartość ta będzie iloczynem sprzedaży towarów przez cenę zakupu (to, ile firma zapłaciła za towar) lub cenę nabycia (to, ile zapłaciła za towar + dodatkowe koszty związane z jego nabyciem – np. transport).

 

To, którą wersję rachunku zysków i strat wybrać, zależy przede wszystkim od celów sporządzania rachunku oraz jakości informacji, jakie firma chce uzyskać.

 

Rachunek zysków i strat – wariant porównawczy

 

Co do zasady, ta wersja tworzenia rachunku zysków i strat jest mniej pracochłonna w ewidencji księgowej. Koszty zestawia się według rodzaju. Na przykład koszty rodzajowe w rachunku zysków i strat mogą obejmować: amortyzację, zużycie materiałów i energii, usługi obce, podatki i opłaty, wynagrodzenia brutto, ubezpieczenia społeczne, pozostałe koszty rodzajowe.

 

Pozwala też uzyskać informację o koszcie wytworzenia produkcji. Nie daje jednak informacji o jednostkowych kosztach wytworzenia produktów. Jeśli nie wykona się odpowiednich korekt, niektóre wskaźniki, które zawierają koszty bądź przychody z działalności operacyjnej, mogą zostać zniekształcone. Ta metoda wykonywania rachunku ma też mniejszą przydatność w podejmowaniu decyzji finansowych dotyczących firmy.

 

Rachunek zysków i strat – wariant kalkulacyjny

 

Jeśli możliwości wariantu porównawczego nie będą satysfakcjonujące dla przedsiębiorstwa, można spróbować drugiego wariantu. Metoda kalkulacyjna jest bardziej pracochłonna pod względem ewidencji księgowej. Daje jednak prawidłowe informacje o kosztach wytworzenia produktów i pozwala prawidłowo wyznaczyć wskaźniki, które zawierają w swojej konstrukcji koszty bądź przychody operacyjne.

 

Rachunek zysków i strat – wzór

 

Poszczególne segmenty rachunku zysków i strat to w wersji ogólnej następujące elementy:
• przychody ze sprzedaży netto (bez VAT),
• koszt wytworzenia sprzedanych produktów.

 

Odejmując koszty od przychodów, oblicza się stratę lub zysk ze sprzedaży brutto. Definicję kosztu wytworzenia zawiera Ustawa o rachunkowości (art. 28). To, jak obliczyć koszt wytworzenia sprzedanych produktów bywa sprawą dość skomplikowaną, nie jest to bowiem jedynie koszt związany ściśle z produkcją, ale również koszty, które powstały przed rozpoczęciem produkcji oraz pomiar kosztów niewykorzystanych zdolności produkcyjnych.

 

Kolejnym segmentem budowy rachunku zysków i strat jest zysk lub strata ze sprzedaży netto, którą uzyskuje się, odejmując od zysku lub straty ze sprzedaży brutto koszty ogólnego zarządu oraz koszty sprzedaży.

 

Zysk lub stratę netto zwiększa się o pozostałe przychody operacyjne oraz pomniejsza o koszty operacyjne i dopiero tak obliczona pozycja daje zysk z działalności operacyjnej (lub stratę).

 

Kolejnym krokiem jest dodanie przychodów finansowych i odjęcie kosztów finansowych. Przychody finansowe to na przykład dywidendy, odsetki, zysk z tytułu rozchodu aktywów finansowych, aktualizacja wartości aktywów. Koszty finansowe w rachunku zysków i strat to na przykład odsetki, strata wynikająca z utraty wartości aktywów finansowych po aktualizacji, strata z tytułu rozchodu aktywów finansowych, straty na różnicach kursowych itd.

 

Po uwzględnieniu kosztów i przychodów finansowych uzyskuje się wskaźnik EBT – zysk / stratę brutto, a po odliczeniu podatku dochodowego, oraz odliczeniu dodatkowych obowiązkowych zmniejszeń zysku (zwiększeń straty) zysk lub stratę netto. Podatek dochodowy w rachunku zysków i strat jest zawsze uwzględniany już po obliczeniu zysku lub straty brutto.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...
  • Pracownik magazynu

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   8 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Oferujemy: pomoc w organizacji wyjazdu; płatności tygodniowe; zatrudnienie na podstawie umowy holenderskiej; atrakcyjne wynagrodzenie; transport do/z pracy; zakwaterowanie zgodne z normami SNF; opiekę polskojęzycznych koordynatorów; rekrutację on-line; współpracę długoterminową;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?