Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

 
Pytania – jaka jest ich rola w pracy i rekrutacji?

Czy w dzieciństwie często słyszałeś: „nie zadawaj pytań” i w dorosłym życiu wciąż kierujesz się tą zasadą? To błąd – umiejętność zadawania dobrych pytań, dociekliwość i ciekawość to bardzo cenne cechy, wspierające między innymi rozwój zawodowy. Dlaczego warto pytać w pracy, zadawać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

Pytamy, ponieważ chcemy poznać nową informację lub uzyskać potwierdzenie (albo zaprzeczenie) swojego przekonania na jakiś temat. Taki opis funkcji, jakie pełnią pytania w języku, właściwy jest być może dla robotów, ale nie dla ludzi. Zadawanie pytań ma bowiem jednocześnie ogromne znaczenie w interakcjach międzyludzkich, daleko wybiegające poza czystą chęć uzyskania informacji. Pytania wyrażają postawy, emocje, nastawienie do rozmówcy. Trudne pytania mogą być manifestacją sprzeciwu lub dawać do zrozumienia, że jeszcze za wcześnie na ostateczne wnioski. Podchwytliwe pytania służą na przykład do pokonania rozmówcy w dyskusji, udowodnienia jego niesłuszności, ale mogą też być formą żartu, zabawy, wyrażać sympatię. Są także pytania, które są deklaracją – miłości, światopoglądu, postawy moralnej czy poglądów politycznych. (np. Czy wyjdziesz za mnie? Kto popiera wotum nieufności wobec Rady Ministrów? Co należy zrobić, żeby zapobiec trzymaniu psów na łańcuchach?) Jeszcze inne mogą świadczyć o tym, że jesteśmy osobami kompetentnymi w danej dziedzinie lub przeciwnie, nie mamy pojęcia, o czym mówimy.

 

Jakie zatem funkcje pełnią pytania w sytuacjach zawodowych? Jak pomaga nam proste dopytywanie, drążenie tematu?

 

Lepsze poznanie rozmówcy

 

Zadając pytania, lepiej poznajemy rozmówcę. Przekazuje nam on nie tylko różne informacje, ale z jego reakcji, mimiki, gestykulacji, tonu i sposobu wypowiedzi możemy dowiedzieć się wiele np. na temat jego nastawienia do jakiejś kwestii, towarzyszących mu emocji – czy jest entuzjastyczny, czy chętnie się wypowiada, a może odczuwa zniechęcenie itp.

 

Zadawanie pytań nieznanej nam bliżej osobie tworzy pewną więź. Jeśli dopytujemy, wyrażamy swoje zainteresowanie drugą stroną – często wzbudzamy sympatię. Oczywiście nie zawsze rozmówca ma ochotę drążyć temat lub prowadzić z kimkolwiek rozmowę. Warto więc uważnie śledzić sygnały i werbalne, i pozawerbalne.

 

Zdobycie uwagi rozmówcy

 

Zadawanie pytań to także dobry sposób na skupienie na sobie uwagi. Jest to strategia często wykorzystywana w różnych sytuacjach zawodowych. Przykładowo, pracownik, który udziela się w czasie spotkań, zadaje konstruktywne pytania, przyciąga uwagę kadry zarządzającej. Taka osoba ma większe szanse na uzyskanie awansu niż ktoś całkiem anonimowy, kto woli się nie wychylać.

 

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pytania pełnią podobną funkcję. Dociekliwy kandydat przykuje uwagę rekrutera, zostanie zapamiętany jako ktoś żywo zainteresowany firmą. Znaczenie ma oczywiście zarazem to, że aplikujący zadaje pytania, jak i to, czego one dotyczą. Przykładowo, jeśli koncentrują się wyłącznie na sprawach finansowych, mogą zostać odebrane jako wyraz postawy roszczeniowej.


Zmiana nastawienia

 

Jeśli podpadliśmy szefowi, współpracownik z jakiegoś powodu się na nas obraził i chcielibyśmy załagodzić sytuację – zadawajmy pytania. Mogą one wyrazić naszą chęć naprawy błędów, zmienić nastawienie do nas.

 

Chwalenie rozmówcy

 

Czasami dociekliwość może być formą pochlebstwa – sprawić, że nasz rozmówca poczuje się lepiej. Jeśli chcemy zjednać sobie sympatię jakiejś osoby, okazać jej wsparcie, możemy na przykład poprowadzić rozmowę w preferowanym przez nią kierunku – posługując się odpowiednimi pytaniami. Przykładowo – nasz znajomy otrzymał ostatnio nagrodę, o której dowiedzieliśmy się od osoby trzeciej. Zapytanie o nią znajomego, wyrażenie zainteresowania może w tym wypadku być jednoznaczne z wyrazem podziwu i szacunku.

 

Przekonanie rozmówcy do swojego zdania

 

Już Platon w swoich Dialogach dobitnie pokazał, że odpowiednie pytania mogą być doskonałym narzędziem do przekonania rozmówcy do swoich racji. W wielu przypadkach taka strategia sprawdza się o wiele lepiej niż paternalistyczne wykładanie własnych poglądów. Dzięki pytaniom możemy zwrócić uwagę na nieścisłości myślenia, błędne wnioski. Angażujemy w proces myślowy rozmówcę, dzięki czemu mamy szansę rzeczywiście go o czymś przekonać.

 

Czytaj także: Pytania behawioralne na rozmowie o pracę

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.