W czasach kiedy wielu swoje plany biznesowe kieruje ku nowym technologiom, programowaniu, robotyce i automatyzacji czy jest sens rozpoczynać działalność w sektorze rolnictwa? Czy będzie to opłacalne?
Przetwórstwo warzyw i owoców w Polsce – czy warto
Jeśli posiadamy odpowiednie zaplecze wiedzowe, mamy dobry pomysł oraz przygotowanie, z pewnością warto przemyśleć inwestycję w przetwórstwo owoców i warzyw. Zacznijmy od tego, czym właściwie może zająć się firma z tego sektora. Do przetworów zaliczamy wiele różnorodnych produktów: soki, napoje, kompoty, mrożonki, suszone owoce i warzywa, konfitury i wiele innych. Przetwórstwo to też dostarczanie żywności, trwałej, która w odpowiednich warunkach może być przechowywana przez długi czas – sposobów sprzedaży jest więc znacznie więcej niż w przypadku surowych warzyw czy owoców.
Ważnym elementem takiej działalności jest więc zaprojektowanie odpowiedniej strategii marketingowej. Im lepsza kampania, tym większa szansa na zdobycie szerokiego grona klientów. A można szukać ich na rynku krajowym, międzynarodowym, próbować trafić do restauracji, ośrodków wypoczynkowych itd.
Należy jednak przewidzieć trudności, które można napotkać w trakcie prowadzenia działalności. W raporcie dr hab. Bożeny Noseckiej z Państwowego Instytutu Badawczego „Przetwórstwo owoców i warzyw w Polsce – szanse i zagrożenia” możemy poznać podstawowe problemy w branży. To między innymi:
- brak tendencji wzrostowej, jeżeli chodzi o spożycie tego typu produktów w kraju,
- konkurencja na rynku światowym związana ze sprzedażą podobnych towarów przez kraje, w których koszty produkcji są niższe,
- utrudnienia w eksporcie,
- stabilny poziom spożycia produktów bezpośredniej konsumpcji,
- znikoma integracja podmiotów z branży (co do usprawnienia eksportu, zdobywania rynków zagranicznych itd.).
Biznesplan – przetwórstwo owoców i warzyw
Przetwórstwo warzyw i owoców w Polsce wymaga spełnienia odpowiednich warunków. Zanim więc rozpoczniemy działalność, należy przygotować bardzo szczegółowy biznesplan uwzględniający każdy aspekt prowadzenia tego typu firmy.
Poniżej przedstawiamy kilka istotnych elementów takiego planu.
1. Należy ściśle doprecyzować, jakiego rodzaju produkty znajdą się w ofercie przedsiębiorstwa – czy lepiej skupić się na kilku wybranych produktach, czy zaproponować pełną gamę przetworzonych owoców i warzyw.
2. Kolejnym punktem powinno być określenie rynku zbytu – lokalny, krajowy, międzynarodowy, oraz dostawców – czy owoce i warzywa będą pochodziły z własnych upraw, czy jednak lepiej znaleźć zewnętrznych partnerów.
3. Trzeba także spełnić wymogi higieniczno-sanitarne, określone w przepisach, zadbać o zgłoszenia i zatwierdzenia funkcjonowania działalności w odpowiednich placówkach (np. u wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz u właściwych inspektorów sanitarnych). Należy również zwrócić uwagę, by zatrudnieni pracownicy posiadali odpowiednie uprawnienia.
4. Jak wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, bardzo ważne jest opracowanie odpowiedniej strategii marketingowej, w celu dotarcia do jak największego grona odbiorców.
Bez względu na to, czy otworzymy dużą firmę, czy będzie do przetwórstwo owoców na poziomie gospodarstwa należy zadbać o wysoką jakość produktu.