Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Przeprosiny w pracy – jak to zrobić? Jak nie przepraszać?

Przeprosiny w pracy – jak to zrobić? Jak nie przepraszać?

 
Przeprosiny w pracy – jak to zrobić? Jak nie przepraszać?

Popełniliśmy błąd w pracy, który uderzył w cały zespół. Powiedzieliśmy lub zrobiliśmy coś, co zraniło uczucia współpracownika. Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy przeprosić, nie wiemy tylko, jak to zrobić. Oto kilka wskazówek na temat tego, jak powinny wyglądać przeprosiny w środowisku pracy.

 

Dlaczego warto przepraszać w miejscu pracy?

 

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie przepraszać w pracy. Przeprosiny są po to, by dać znać drugiej osobie / osobom, że żałujemy swojego zachowania i zależy nam na naprawieniu szkody. To często także przyznanie się do błędu, pokazanie drugiej stronie, że jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za swój czyn / słowa. Rozmowa w cztery oczy lub oficjalne przeprosiny przed współpracownikami – mają naprawić nasze relacje z osobą, z którą jesteśmy w konflikcie, ale także oczyścić atmosferę w pracy.

 

Ponadto, czasami od tego, czy potrafimy zdobyć się na opanowanie emocji, przyznać się do porażki i wyrazić skruchę – zależy nasza dalsza kariera w danej firmie! Arogancja, unikanie odpowiedzialności, niedostrzeganie własnych błędów są zazwyczaj bardzo źle widziane. Pracownik, który nie umie przepraszać, raczej nie zjedna sobie współpracowników ani nie zyska przychylności przełożonych.

 

Kiedy należy przeprosić członków zespołu lub szefa?

 

Przepraszać warto zawsze wtedy, gdy popełniliśmy błąd, który zaszkodził innym – niezależnie od tego, czy pomyłka/nieodpowiednie zachowanie było intencjonalne czy wynikało np. z naszej niewiedzy. Bezwzględnie należą się także przeprosiny za głupie zachowanie, np. żarty, w których nie bierze się pod uwagę uczuć drugiej strony, nieprzemyślane słowa.

 

Przeprosić warto także wtedy, gdy pokłóciliśmy się ze współpracownikiem lub nawet z szefem. Przyczyny konfliktów w pracy mogą być różne – zarówno zawodowe, jak i prywatne. W czasie kłótni często padają słowa podyktowane emocjami, które nigdy nie powinny wybrzmieć w sytuacji zawodowej. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że to my mamy rację – warto przeprosić za zbyt silną reakcję, obraźliwe epitety czy inne niewłaściwe wyrażenia, jakie padły z naszej strony w czasie kłótni. Przeprosiny są pierwszym krokiem do poprawienia relacji ze współpracownikami.

 

Pamiętajmy, że koledzy i koleżanki w pracy to osoby, z jakimi spędzamy większą część dnia. Warto więc zadbać o to, by atmosfera w pracy była przyjazna, nauczyć się nie chować urazy, przepraszać i wybaczać.

 

A jednak przeprosiny nie zawsze są dobrym pomysłem. Powstrzymajmy się od nich, kiedy wiemy, że byłyby nieszczere, bo faktycznie wcale nie żałujemy tego, co zrobiliśmy. Współpracownicy natychmiast wyczują fałsz, co jeszcze pogorszy sytuację. Lepiej dajmy sobie więcej czasu na zastanowienie, czy faktycznie byliśmy stuprocentowo fair wobec osoby, z którą jesteśmy w konflikcie.

 

Jak przeprosić współpracowników i szefa?

 

Przeprosiny powinny być odpowiednie do okoliczności. Jeśli popełniliśmy duży błąd, którego konsekwencje są poważne – wówczas oficjalne wyrażenie skruchy przy świadkach jest jak najbardziej na miejscu. Wybierzmy właściwe miejsce i czas, np. poranne spotkanie zespołu. Być może warto wysłać e-mail do wszystkich pracowników firmy z oficjalnymi przeprosinami.

 

Kiedy kaliber naszej winy jest mniejszy, zazwyczaj wystarczy rozmowa w cztery oczy – lub przy świadkach, zależnie od okoliczności – z osobą, z jaką jesteśmy w konflikcie lub z szefem, wobec którego dopuściliśmy się jakiejś winy.

 

Jak przepraszać? Pamiętajmy o:

 

  • szczerości – przepraszajmy, gdy naprawdę czujemy, że powinniśmy, popełniliśmy błąd itp.,
  • nieodwlekaniu przeprosin zbyt długo,
  • wyczuciu – wybierzmy właściwe miejsce i czas,
  • dobraniu odpowiednich słów – przeprosiny powinny być wyrażone wprost, dlatego takie słowa, jak: przepraszam/ popełniłem błąd/ chcę naprawić błąd/ jest mi przykro/ poczuwam się do odpowiedzialności – są jak najbardziej na miejscu. Z drugiej strony wylewna skrucha, kiedy nasza wina jest niewielka, może być odebrana jako ironia! Kierujmy się więc wyczuciem i dostosujmy wypowiedź do okoliczności. Unikajmy też pasywno-agresywnych zwrotów typu: jeśli poczuliście się urażeni, to przepraszam. Są ukrytą one próbą wywołania poczucia winy u pokrzywdzonej osoby i z pewnością nie rozwiążą konfliktu.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.