Samochody osobowe, dostawcze, silniki, baterie do e-samochodów, opony – co składa się na przemysł motoryzacyjny w Polsce?
Przemysł motoryzacyjny w Polsce – charakterystyka
Krótka charakterystyka sektora motoryzacyjnego, przedstawiona na portalu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przedstawia nasz kraj jako miejsce sprzyjające tej dziedzinie przemysłu. Analizując dane dotyczące podmiotów gospodarczych z 2018 roku, w których zatrudnia się więcej niż 49 osób, autorzy opracowania wskazują, iż w ostatniej dekadzie odnotowano w branży 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną.
Przytoczmy też kilka liczb, które podaje PAIH, charakteryzujących nasz narodowy przemysł motoryzacyjny:
- 153,42 mld PLN (2018r.) – to dochód sektora,
- 10,5% – udział w produkcji przemysłowej,
- roczna produkcja to: 45,6 tys. samochodów osobowych, 202,1 tys. użytkowych, 5,9 tys. autobusów.
Co produkuje się w Polsce?
Przemysł samochodowy w Polsce to firmy poddostawcze tworzące części samochodowe (np. opony, układy kontroli emisji spalin, złącza), sześć fabryk produkujących autobusy, cztery fabryki pojazdów samochodowych i jedna zajmująca się produkcją pojazdów ciężarowych. Ważnym segmentem jest także produkcja silników samochodowych.
W obliczu między innymi zmian klimatycznych, konieczności ograniczenia zanieczyszczeń branża motoryzacyjna nie może już obyć się bez elektromobilności. W związku z tym prowadzone są szerokie prace rządu nad wsparciem tej gałęzi przemysłu. Obecnie już wymieniane są autobusy, ruszyły dotacje na zakup pojazdów elektrycznych do prywatnego transportu. W Polsce działa np. koreański producent, produkujący baterie do tego typu pojazdów.
Jak rozwija się przemysł motoryzacyjny?
Przemysł motoryzacyjny rozwija się w Polsce dzięki wielu różnorodnym czynnikom. Duże znaczenie ma wykwalifikowana kadra, kształcona m.in. na krajowych politechnikach. Praca w motoryzacji wiąże się też z dobrymi zarobkami. Średnia pensja w tym sektorze, według PAIH, wyniosła 5309,37 PLN. W fabrykach powstają miejsca pracy zarówno dla osób o wysokich kwalifikacjach, jak i pracowników fizycznych.
Przedsiębiorstwa mogą również prowadzić działalność B+R (badania i rozwój), współpracując z uczelniami, na którą mogą otrzymać dodatkowe środki finansowe i ulgi podatkowe.
W Polsce dobrze rozwinięta jest sieć drug oraz terminali eksportowych, co ułatwia transport wytwarzanych produktów na całą Europę.Czy mamy się czym pochwalić?