Charakterystyka rynku farmaceutycznego w Polsce
Przemysł farmaceutyczny w Polsce tworzą producenci leków i substancji wykorzystywanych do ich wytwarzania. Jak podaje na swojej stronie Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, reprezentujący 18 największych producentów leków:
• Sektor produkujący leki i wyroby farmaceutyczne w Polsce przyczynia się do wytworzenia PKB o wartości ponad 15 mld zł, czyli około 1% PKB.
• Branża farmaceutyczna ma również istotny i rosnący udział w eksporcie, wynoszący 1,7%.
• 7% wydatków na badania i rozwój pochodzi z branży farmaceutycznej.
• 2,4 mld zł do budżetu generuje sektor farmaceutyczny.
• 100 tys. miejsc pracy bezpośrednio i pośrednio – związanych jest z krajowym przemysłem farmaceutycznym.
Polskie firmy farmaceutyczne odgrywają ważną rolę w rozwoju krajowej gospodarki i są konkurencyjne również na rynkach zachodnich. Branża jest ściśle powiązana z rynkiem aptek i przemysłem chemicznym oraz ma ogromne znaczenie dla polskiej służby zdrowia.
Wpływ technologii na przemysł farmaceutyczny i rynek pracy
Jest to branża, na którą bardzo duży wpływ ma rozwój nowych technologii oraz postęp naukowy (m.in. badania z zakresu chemii farmaceutycznej, ale też automatyzacji produkcji, medycyny itd.). Znajduje to odzwierciedlenie w gotowych produktach, które dzielone są na generacje. Badania prowadzone są po to, by zapewnić coraz większe bezpieczeństwo stosowania leków, zwiększyć skuteczność i ograniczyć skutki uboczne.
Jednak postęp w farmaceutyce znajduje również swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją, analizą jakości czy wreszcie dystrybucją leków. Ponadto sama praca laboranta staje się coraz popularniejszym wyborem wśród absolwentów farmacji, przede wszystkim z uwagi na zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę we wszystkich częściach kraju.
Praca w branży farmaceutycznej
By wejść do branży, często niezbędne jest odpowiednie wykształcenie – farmaceutyczne, chemiczne, biotechnologiczne, medyczne lub inne. Jakie są najpopularniejsze zawody w przemyśle farmaceutycznym?
Farmaceuta
Kandydaci wybierają w czasie studiów specjalność farmacja przemysłowa, analityka farmaceutyczna, toksykologia czy mikrobiologia i biotechnologia farmaceutyczna. Wykonują pracę w laboratorium farmaceutycznym na różnych etapach pracy nad lekiem.
Inspektor farmaceutyczny
Pracownik kontrolujący, czy leki i produkty medyczne dopuszczone do sprzedaży spełniają wszystkie normy.
Specjalista ds. organizacji produkcji
Preferowani są kandydaci wykształceni na kierunku logistyka, którzy mają doświadczenie w zarządzaniu procesem produkcji w zakładzie przemysłowym.
Operator urządzeń do produkcji wyrobów farmaceutycznych
Nie musi być absolwentem studiów wyższych, choć mile widziane jest wykształcenie chemiczne. Osoba na tym stanowisku musi dobrze znać proces produkcyjny, zasady pracy z substancjami chemicznymi, nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do takiej pracy (np. alergii).
Technik technologii środków farmaceutycznych
Zajmuje się wytwarzaniem oraz analizą produktów leczniczych i środków farmaceutycznych, a także prowadzeniem dokumentacji z tym związanej.