Od trzeciego miesiąca ciąży pracownica zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, a także na czas określony (z wyjątkiem umowy na zastępstwo) podlega ochronie państwa: pracodawca nie tylko nie może jej zwolnić, ale ma obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu. Jak wygląda to w praktyce?
Jak wygląda przedłużenie umowy do dnia porodu?
Jeśli pracownica oczekująca dziecka (po upływie trzeciego miesiąca ciąży) jest zatrudniona na czas określony, na mocy prawa jej umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Dotyczy to także umowy na okres próbny przekraczający miesiąc. Warunkiem jej przedłużenia jest przedstawienie przełożonemu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży. Pracodawca nie ma obowiązku podejmować żadnych działań ani podpisywać z pracownicą nowej umowy: dotychczasowy kontrakt nadal obowiązuje, automatycznie zmienia się tylko data jego wygaśnięcia. Dobrą praktyką jest jednak spisanie zawiadomienia o przedłużeniu umowy.
Przedłużenie umowy do dnia porodu a zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które w dniu porodu objęte były ubezpieczeniem chorobowym. Ponieważ pracownicom zatrudnionym na podstawie umowie terminowej umowa automatycznie przedłużana jest do dnia porodu, tym samym nabywają one prawo do zasiłku. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, czyli przez 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 31 tygodni, gdy urodzą się bliźniaki. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu – zasiłek macierzyński wypłacany jest przez ZUS.
Przedłużenie umowy do dnia porodu: jakie dokumenty?
Przedłużenie umowy o pracę w ciąży nie musi być w żaden sposób udokumentowane. Wystarczy, że pracownica przedstawi szefowi zaświadczenie lekarskie stwierdzające, iż jest ona w ciąży – w tym momencie automatycznie następuje przedłużenie umowy na czas określony do dnia porodu, nie jest konieczne spisywanie aneksu. Często pracodawcy przekazują ciężarnym pracownicom zawiadomienie o przedłużeniu umowy do dnia porodu, jednak nie jest to obowiązkowe.
Przedłużenie umowy do dnia porodu – wzór
Wzór przykładowego przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu przedstawiamy poniżej:
[Dane pracodawcy] [Dane pracownicy]
Informacja o przedłużeniu umowy na czas określony
W związku z przedłożonym dnia … zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym stan ciąży, umowa o pracę na czas określony pomiędzy … a … zawarta w dniu … mająca rozwiązać się w dniu … ulega przedłużeniu do dnia porodu.
(na mocy art. 177 § 3 Kodeksu pracy)
[Podpis i pieczątka pracodawcy]