Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Profil kierowcy – jak założyć, ile kosztuje, dokumenty, wniosek

Profil kierowcy – jak założyć, ile kosztuje, dokumenty, wniosek

 
Profil kierowcy – jak założyć, ile kosztuje, dokumenty, wniosek

Prawo jazdy to podstawowy punkt w wymaganiach pracodawców stawianych wobec przedstawicieli wielu zawodów. Aby zapisać się na kurs jazdy, potrzebny jest profil kierowcy, a mówiąc bardziej formalnie profil kandydata na kierowcę. I nie ma tutaj znaczenia, czy naukę rozpoczyna osoba nieposiadająca jeszcze dokumentu, czy kierowca, nawet zawodowy, chcący jedynie poszerzyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów o kolejną kategorię. Ile kosztuje, gdzie i jak uzyskać profil kandydata na kierowcę?

 

Jak założyć profil kandydata na kierowcę

 

PKK to zestaw danych pozwalający zidentyfikować osobę, która chce uzyskać prawo jazdy. Profil kandydata na prawo jazdy jest istotny dla wszystkich podmiotów biorących udział w procesie uzyskiwania tego dokumentu – począwszy od szkół jazdy, przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, po urzędy i inne instytucje.

By wyrobić profil kandydata na kierowcę, wniosek wraz ze zdjęciem i kompletem dokumentów trzeba złożyć w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania albo w urzędzie miasta – gdy mieszka się w mieście na prawach powiatu. Warszawiacy sprawę załatwią w urzędzie dzielnicy. Jeśli nie mamy możliwości udania się do placówki osobiście, możemy wysłać dokumenty pocztą i w takim przypadku również drogą pocztową otrzymamy profil. Zazwyczaj, gdy dopełnimy formalności, PKK jest generowany od ręki lub w ciągu 2 dni, jeśli urząd musi zweryfikować dane. Maksymalnie czekać będziemy 2 miesiące – jeśli sytuacja wymaga dodatkowych wyjaśnień.

 

Profil kierowcy – wniosek

 

Aby uzyskać PKK, musimy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Wzór można pobrać z internetu, wydrukować i uzupełnić. Jeśli nie mamy takiej możliwości, druk otrzymamy też w wydziale komunikacji i możemy na miejscu uzupełnić nasze dane.

 

Profil kierowcy – dokumenty


Poza wnioskiem do urzędu udajemy się z:
    • orzeczeniem lekarskim, potwierdzającym, że możemy prowadzić pojazdy – wyda je lekarz wykonujący badania kierowców,
    • aktualnym zdjęciem do prawa jazdy o wymiarach: 35×45 mm (fotografia musi być kolorowa, ostra i na jasnym jednolitym tle)
    • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy ubiegający się o profil na prawo jazdy powinni zabrać paszport lub kartę pobytu),
    • dokument potwierdzający adres zameldowania (np. dowód, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy),
    • kserokopią prawa jazdy – w przypadku osób, które będą zdawać egzamin na kolejną kategorię,
    • orzeczeniem o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (jest wymagane w przypadku kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował wnioskującego na badania psychologiczne).
    • pisemną zgodą rodziców albo opiekuna prawnego – wymóg dla niepełnoletnich. Podczas wizyty w urzędzie musi im towarzyszyć rodzic bądź opiekun prawny, który w obecności urzędnika podpisze zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy.

 

Profil kandydata na kierowcę – ile kosztuje

 

Sam elektroniczny profil kierowcy nic nie kosztuje. Płaci się natomiast nieco później – za wydanie prawa jazdy. Aby otrzymać uprawnienia, po zdanym egzaminie należy uiścić kwotę 100 zł 50 gr. Można to zrobić na dwa sposoby – w kasie urzędu, w którym składamy wniosek i dokumenty bądź przelewem bankowym. W drugim przypadku musimy posiadać dowód dokonania zapłaty.

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca ASMO Solutions Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?