Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Produkcja stali w Polsce – opis, wykorzystywanie i praca w branży

Produkcja stali w Polsce – opis, wykorzystywanie i praca w branży

 
Produkcja stali w Polsce – opis, wykorzystywanie i praca w branży

Przemysł stalowy – charakterystyka

 

Zgodnie z Polską Normą, a także Europejską Normą (PN-EN 10020:2003) stal to stop żelaza z węglem oraz dodatkami, zawierający maksymalnie około 2% węgla. Otrzymuje się ją w stanie ciekłym, dzięki czemu cechuje się dużą plastycznością i można produkować z niej półwyroby i wyroby wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu.

 

Stal wytwarzana jest z surówki w procesie hutniczym. Hutnictwo to gałąź przemysłu, która jest dynamicznie rozwijana w Polsce – nasz kraj znajduje się w czołówce światowej produkcji stali, wytwarzając jej około 10 mln ton rocznie. Choć wydaje się to sporo, warto pamiętać, że Chiny, globalna potęga hutnictwa, produkuje rocznie blisko 930 mln ton stali.

 

Gdzie wykorzystywana jest stal?

 

Przemysł maszynowy

Konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju maszynach czy pojazdach. Produkowane są zarówno gotowe urządzenia, jak i części zamienne, wały, turbiny, koła zębate i inne elementy o wszechstronnym zastosowaniu. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce funkcjonuje blisko 6 tys. podmiotów związanych z branżą maszynową, w tym około 400 stanowią duże przedsiębiorstwa (dane z 2017 r.).

 

Przemysł budowlany

Jeden z najprężniej rozwijających się sektorów przemysłu nie może obyć się bez konstrukcji stalowych, wykorzystywanych m.in. do zbrojenia betonu (połączenie betonu i stali nazywa się żelbetem).

 

Inwestycje drogowe

Stal, która jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym, ma duże znaczenie szczególnie dla budownictwa drogowo-mostowego (pręty zbrojeniowe, przęsła mostów etc.).

 

Przemysł energetyczny

Produkcja stali w Polsce ma również wpływ na rozwój przemysłu energetycznego, w którym stosuje się różnorodne konstrukcje i urządzenia ze stali (kanały spalin, obudowy filtrów, zbiorniki, maszyny). Coraz szersze zastosowanie w tej gałęzi przemysłu mają również stale nierdzewne – wykorzystywane na przykład do budowy kolektorów słonecznych stosowanych w ekologicznej energetyce solarnej.

 

Przemysł kolejowy

Stal jest materiałem powszechnie stosowanym do budowy całej infrastruktury kolejowej – począwszy od szyn, które musi cechować wysoka wytrzymałość, przez zwrotnice, elementy taboru, budowle, mosty i inne konstrukcje.


Zawody związane z produkcją stali i obróbką metali

 

Obecnie w całym kraju notuje się deficyt pracowników mających umiejętności i uprawnienia do pracy w przemyśle stalowym. W jakim charakterze można się zatrudnić? 

 

Hutnik

By wykonywać ten zawód, niezbędne jest odpowiednie wykształcenie: ukończenie technikum, szkoły branżowej, kursu zawodowego, studiów wyższych (uzyskanie kwalifikacji, tytułu technika lub inżyniera). To trudna praca, wykonywana często w niebezpiecznych warunkach i wysokich temperaturach (np. przy piecach hutniczych), dlatego wymaga ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Frezer

Jest pracownikiem obsługującym frezarki, urządzenia do formowania półfabrykatów metalowych zgodnie z podanym szkicem technicznym. Pracownik wykonuje bardzo precyzyjne czynności manualne – może nauczyć się zawodu w technikum, szkole branżowej, na kursie zawodowym.

 

Tokarz

Osoba na tym stanowisku pracuje przy produkcji elementów (m.in. stalowych, ale też z tworzyw sztucznych) do urządzeń i maszyn zgodnie z podaną dokumentacją techniczną. Pracuje z tokarką np. rewolwerową, karuzelową, sterowaną numerycznie etc. Tokarz również powinien mieć wykształcenie techniczne, branżowe i kwalifikacje do obsługiwania obrabiarek skrawających.

 

Kowal

Kowal może pracować w kuźni rzemieślniczej, fabryce maszyn, przedsiębiorstwie budowlanym etc. Jest to osoba formująca odlewy z metalu (głównie stal) za pomocą narzędzi (np. młoda tradycyjnego, mechanicznego) i przy wykorzystaniu wysokich temperatur. Kowal może tworzyć elementy stosowane zarówno w przemyśle, jak i przedmioty o walorach artystycznych. Pracownik powinien mieć kwalifikacje do wytwarzania i naprawy wyrobów kowalskich.

 

Ślusarz

Ślusarz jest rzemieślnikiem, który również zajmuje się obróbką metalu. Wytwarza i naprawia przedmioty codziennego użytku, części samochodowe, konstrukcje stalowe, przedmioty artystyczne. Kandydat powinien też zdobyć wykształcenie i kwalifikacje do pracy w zawodzie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?