Produkcja piwa to twoje hobby? Dobrym pomysłem na biznes może być założenie własnego, regionalnego browaru. Obecnie panuje moda na tzw. piwa rzemieślnicze, wytwarzane przez lokalne browary. Sprawdź, jak wygląda zakładanie browaru i czy to dochodowy biznes.
Otwarcie browaru – o czym warto wiedzieć
Produkcja piwa w Polsce na własny użytek jest pozbawiona konieczności rejestracji oraz odprowadzania akcyzy. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku warzenia piwa z zamiarem sprzedaży. Taki minibrowar domowy musi zostać zarejestrowany jako działalność gospodarcza. Ponadto, do zarabiania na własnym piwie potrzebne są zezwolenia i spełnienie rygorystycznych wymagań sanitarnych.
Browar rzemieślniczy można prowadzić w różnej formie – jako zakład rzemieślniczy wytwarzający piwo i przekazujący je go dystrybucji, biznes łączący browar oraz sklep, a także z funkcją restauracji. Ponadto możesz wytwarzać mocne piwo na bazie słodu (np. porter, stout), piwo niskoprocentowe bądź bezalkoholowe.
Jak założyć lokalny browar
Biznes mały browar musi zostać wpisany do CEIDG lub KRS. Powinieneś wybrać odpowiedni numer PKD, w zależności od zakresu działalności:
• 11.05Z – Produkcja piwa,
• 4725Z – Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
• 5610A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne.
Ponadto właściciel browaru musi uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Z Ustawy o podatku akcyzowym wynika, że ubiegać może się o nie przedsiębiorca, który (art. 48.1.):
1) prowadzi co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przeładowywaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych, w tym będących również własnością innych podmiotów;
2) jest podatnikiem podatku od towarów i usług;
3) jest podmiotem, którego działalnością kierują osoby nieskazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe;
4) nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe;
5) złoży zabezpieczenie akcyzowe (…);
6) nie zostało cofnięte, ze względu na naruszenie przepisów prawa, żadne z udzielonych mu zezwoleń (…), jak również koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej ani nie została wydana decyzja o zakazie wykonywania przez niego działalności regulowanej (…) w zakresie wyrobów akcyzowych;
7) posiada tytuł prawny do korzystania z miejsca, w którym ma być prowadzony skład podatkowy.
Warto zapoznać się z pełną treścią art. 48. Ustawy o podatku akcyzowym. Wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego.
Produkcja piwa maszyny i warunki
Decydując się na rozpoczęcie działalności, musisz również przystosować pomieszczenie lub pomieszczenia produkcyjne. Powinny one spełniać wymogi sanitarne. Zgodnie z informacją podaną przez Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy Biznes.gov.pl:
• maszyny, urządzenia technologiczne, stykające się ze środkami spożywczymi powinny mieć atest Państwowego Zakładu Higieny;
• elementy robocze urządzeń, blaty stołów, lady powinny być w dobrym stanie technicznym, bez uszkodzeń, pęknięć, zarysowań. Sprzęt pomocniczy i naczynia kuchenne, deski, itp. powinny być wydzielone dla poszczególnych asortymentów artykułów spożywczych i nieuszkodzone;
• umywalka do mycia rąk z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą, mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk;
• sprzęt do utrzymania w czystości pomieszczenia i wyposażenia;
• zapas środków do mycia i dezynsekcji w oznakowanych opakowaniach, przechowywany w wydzielonej szafie;
• osoby wykonujące prace związane z obrotem żywnością, które mają bezpośrednią styczność z produktami spożywczymi, muszą być zdrowe i dysponować stosownym, potwierdzającym to, orzeczeniem lekarskim wydawanym na podstawie przepisów ustawy o chorobach zakaźnych i zakażeniach;
• każda osoba mająca kontakt z żywnością musi posiadać książeczkę zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych.
Przy jej zakładaniu obowiązkowe jest przeprowadzenie badań 3 próbek kału w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. W tej książeczce także lekarz wpisuje orzeczenie dopuszczające do pracy przy żywności.
Po przystosowaniu pomieszczeń i urządzeń należy zgłosić się do powiatowego oddziału Państwowej Inspekcji Sanitarnej o zatwierdzenie obiektu. Sanepid wyśle do browaru kontrolera, który sprawdzi, czy wszystko jest zgodne z przepisami.
Własny browar – czy warto?
Wydaje się, że obecnie rynek jest nasycony – mnogość zarówno dużych, jak i lokalnych, rzemieślniczych browarów sprawia, że klient już teraz ma szeroki wachlarz możliwości. Czy jest miejsce na kolejną firmę tego typu? Bardzo wiele zależy od jakości produkowanego trunku, a także właściwej strategii marketingowej. Być może dobrym pomysłem jest postawienie na dobrej jakości piwo nisko- i bezalkoholowe, które zyskuje w naszym kraju coraz szerszą rzeszę wielbicieli.
Ponadto browar powinien być promowany zarówno w sposób tradycyjny, jak i w internecie. Warto pomyśleć o udziale w imprezach i konkursach dla browarników – zdobyte nagrody pomogą wypromować produkt i rozszerzyć jego dystrybucję.