Producent muzyczny czuwa nad całym procesem powstawania utworu. To od niego zależy ostateczny kształt i brzmienie – nie tylko muzyki rozrywkowej. To artysta odpowiedzialny między innymi za aranżację ścieżek dźwiękowych do filmów czy muzyki do reklam. Czym jeszcze zajmuje się na co dzień producent muzyki i jakie musi mieć predyspozycje, by sprawdzić się w zawodzie? Czy każdy, komu w duszy gra muzyka, ma szansę zrobić karierę w branży muzycznej jako producent oraz jakie firmy dają zlecenia tego typu specjalistom? Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dla początkujących producentów w naszym kraju.
Spis treści
Producent muzyczny – kto to?
Świat produkcji muzycznej jest łatwo dostępny praktycznie dla każdego, a przekonać o tym może się ten, któremu w duszy gra muzyka. Producent muzyczny jest z kolei jednostką nieodłącznie związaną z tym światem. W kontekście tworzenia utworów, pojawia się zawsze jako osoba czuwająca nad przebiegiem całego procesu. Zanim zaczniesz szukać posady w tym zawodzie, warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie: producent muzyczny – kto to jest?
Producent muzyczny jest osobą odpowiedzialną za cały proces produkcji muzycznej oraz jakość finalnej ścieżki dźwiękowej, a także jej zgodność ze zleceniem. Krótko mówiąc – czuwa nad procesem powstawania utworu. Bardzo często pracuje samodzielnie, realizując swoją wizję muzyczną, ale może również współpracować z dedykowanym zespołem muzyków i specjalistów. Jedno jest pewne – producent muzyczny to wizjoner o duszy artysty, który zarządza wszelkimi działaniami i organizacją procesu nagrywania i produkcji muzycznej. Sprawuje pieczę nad wszelkimi aspektami związanymi z produkcją – od wyboru utworu do nagrania, poprzez współpracę z artystami, na miksie i masteringu utworów kończąc. Korzysta przy tym ze specjalistycznych urządzeń i oprogramowania. Warto jednak dodać, że o ile technologia jest niezbędna do pracy producenta muzycznego, to nie zastąpi talentu, czyli niezwykle wyczulonego słuchu i wyobraźni dźwiękowej.
Producent muzyczny – jak zostać? Wymagania
Jesteś artystą, w którym drzemie ogromna kreatywność? W rubryce zainteresowania w CV widnieje muzyka? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, może się wydawać, że profesja producenta muzycznego i tworzenie muzyki, stoi dla Ciebie otworem. A jak jest w praktyce? W rzeczywistości jednak, by sprawdzić się w tym zawodzie, trzeba wyróżniać się pewnymi predyspozycjami, które znacznie ułatwią start i pomogą szybko zyskać uznanie w środowisku.
Jednym z kluczowych pytań dotyczących tego, jak zostać producentem muzycznym, jest to dotyczące wykształcenia. Teoretycznie, by móc nazwać się producentem muzycznym, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia. Nie jest konieczne ukończenie szkoły muzycznej, a co więcej – nie ma nawet obowiązku opanowania gry na żadnym instrumencie czy posiadania jakiejkolwiek wiedzy z zakresu muzyki. Tyle w teorii. A jak wygląda to w praktyce?
Warto mieć na uwadze, że znajomość teorii muzycznej, orientowanie się w arkanach brzmień czy chociażby znajomość instrumentów nie tylko otworzy drogę i ułatwi wejście na ścieżkę kariery producenta muzycznego, ale także znacznie przyspieszy jej rozwój. To właśnie dlatego osoba aspirująca do miana producenta muzyki powinna wiedzieć, w jaki sposób wykorzystywać poszczególne instrumenty i jak wydobywać ich potencjał oraz w jaki sposób stosować różnego rodzaju techniki twórcze. To jednak nie wszystko.
W zawodzie producenta muzycznego najlepiej odnajdą się osoby charakteryzujące się twórczym myśleniem, wyobraźnią i niebanalną kreatywnością. Realizowanie się w zawodzie znacznie ułatwi wrażliwość na estetykę, a przede wszystkim doskonały słuch muzyczny. W praktyce praca tego specjalisty nie będzie możliwa bez znajomości obsługi oprogramowania muzycznego typu DAW (Digital Audio Workstation), które w profesjonalnym języku nazywa się mianem cyfrowego studia. Programy tego typu służą do pracy z plikami w formacie audio, a za ich pomocą możliwe jest nie tylko nagrywanie czy montowanie, ale także edytowanie i miksowanie utworów.
Pamiętaj!
Jedną z kluczowych umiejętności, jakie musi posiadać każda osoba aspirująca do miana producenta muzycznego, jest znajomość programów muzycznych typu DAW, które pozwalają tworzyć własne utwory i aranżacje, służą do nagrywania montowania, edycji i miksowania plików audio.
W zawodzie producenta muzycznego, który bardzo często współpracuje z muzykami, artystami, marketingowcami itp. nieodzowną cechą charakteru będzie także komunikatywność, ale i asertywność. Na wagę złota jest umiejętność wykonywania zadań pod presją czasu. Jego funkcja jako freelancera bądź w danej organizacji jest z założenia wielozadaniowa, dlatego w zawodzie liczy się też następujące predyspozycje: doskonała organizacja, umiejętność dotrzymywania terminu, otwarty umysł na nowe pomysły i spojrzenia, zdolność do bronienia własnego zdania, umiejętność działania w grupie, nie odkładanie istotnych spraw na później. Ponadto producent muzyczny powinien mieć wiedzę dotyczącą praw autorskich.
Producent muzyczny – na czym polega praca?
Mając już podstawową wiedzę dotyczącą tego, kim jest producent muzyczny, bez problemu możemy wywnioskować, co należy do jego głównych zadań. Uogólniając – podstawowym jego obowiązkiem jest czuwanie nad całym procesem powstawania utworu. Nadzoruje on poszczególne etapy realizacji utworu, wykorzystując przy tym specjalne systemy i aplikacje cyfrowe. Bardzo często to on dobiera sobie artystów, którzy będą częścią projektu, opracowując jednocześnie aranżację całego utworu. Producent muzyki tworzy także poszczególne partie instrumentalne, wykorzystując do tego również instrumenty wirtualne, internetowe. W razie potrzeby, do jego zadań należy także nagranie instrumentów akustycznych. Zwieńczeniem zadań producenta muzyki jest poddanie powstałego utworu obróbce – tutaj bardzo często wykorzystuje się kreatywne efekty celem poprawienia błędów czy szlifowania brzmienia. Warto jednak zapamiętać, że miksowanie i mastering muzyki to główne zadanie, za które odpowiada właśnie producent muzyczny.
Pamiętaj!
Producent muzyczny odpowiada za wszystkie etapy tworzenia utworu – nagranie całości utworu lub poszczególnych partii instrumentalnych, obróbkę dźwiękową, poprawianie błędów oraz korekcję brzmienia. Jest to osoba, która odpowiada za końcowy kształt dzieła muzycznego.
Producent muzyczny – warunki pracy
Głównym miejscem wykonywania obowiązków producenta muzycznego jest studio muzyczne. Przestrzeń ta musi być zaaranżowania i zaprojektowana tak, by umożliwiała zarówno rejestrację dźwięku, jak i jego miksowanie. To, co jednak najważniejsze, a o czym często zapominamy – producent muzyki może być także odpowiedzialny za rejestrację koncertu na żywo i pracę chociażby w plenerze. Z uwagi na to, musi być on na tyle elastyczny, by dostosować się do różnych warunków akustycznych i okoliczności, w których będzie musiał pracować. Osoba spełniająca się jako producent muzyczny musi także liczyć się z niestandardowymi godzinami pracy, szczególnie podczas wymagających i intensywnych sesji nagraniowych.
Pamiętaj!
W przypadku producentów muzyki pracujących na własny rachunek i mających swoje studio muzyczne, to od nich zależy, w jakich warunkach będą realizować swoje pasje i jak duży będzie komfort ich pracy.
Specjaliści ci najczęściej pracują na swój rachunek jako freelancerzy, w ramach kontraktów b2b. Zdarza się jednak także, że są zatrudniani w oparciu o umowę o pracę w różnego rodzaju instytucjach.
Producent muzyczny – czynniki szkodliwe w środowisku pracy
Praca z dźwiękiem – to codzienność producenta muzycznego. Nie będzie więc żadnym zaskoczeniem, że ten sam dźwięk, który jest podstawą kariery producenta, może okazać się także najbardziej szkodliwym czynnikiem w środowisku pracy. Czynnikiem, którego jednak nie da się uniknąć. Praca w studiu nagraniowym nieodłącznie wiąże się z długotrwałą ekspozycją na hałas, a to z kolei może przełożyć się na liczne problemy ze słuchem czy nawet jego uszkodzenie.
Jednym z dotkliwych czynników może także okazać się stres i presja czasu – szczególnie wtedy, gdy pracujemy dla kogoś, a artyści czy zleceniodawcy stawiają konkretne oczekiwania co do terminów wydawniczych. Intensywne sesje nagraniowe czy nieregularne godziny pracy to bardzo często rzeczywistość każdego profesjonalnego producenta muzycznego.
Ile zarabia producent muzyczny?
Dla kreatywnego miłośnika muzyki, który lubi tworzyć i bawić się dźwiękiem, praca producenta muzycznego może wydawać się spełnieniem marzeń. Choć zajęcie to może okazać się bardzo wymagające i wiązać się z koniecznością poświęceń czy wielu wyrzeczeń, dla niektórych artystów satysfakcja z przygotowanego dzieła będzie tego warta. Ale czy podobną satysfakcję mogą dać także zarobki producenta muzycznego? Ile zarabia producent muzyczny i czy jego wynagrodzenie w Polsce może być atrakcyjne? Z pewnością warto zadać sobie te pytania, zanim zaczniemy poszukiwać ofert pracy w branży muzycznej.
Zarobki producentów muzycznych – a raczej wizja wysokiego wynagrodzenia – bardzo często są czynnikiem przemawiającym za podjęciem pracy w tym zawodzie. Jednak na pytanie: ile płaci się producentom za tworzenie muzyki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Stawki na rynku są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze uzależnione od sposobu pracy, doświadczenia i rangi producenta. Najbardziej rozpoznawalni producenci muzyczni, którzy pracują na własny rachunek i mogą pochwalić się naprawdę imponującym portfolio, bez wątpienia nie mają powodów do narzekań. Warto jednak wiedzieć, że producenci muzyczni najczęściej rozliczają się za każdy wydany utwór. Stawki za niego są natomiast indywidualnie ustalane pomiędzy producentem i artystą.
Pamiętaj!
W opinii ekspertów najbardziej opłacalne jest wyspecjalizowanie się w jednym wybranym gatunku muzycznym. Takie podejście pozwoli na ugruntowanie pozycji na rynku i aspirowanie do miana specjalisty w danej dziedzinie.
Producent muzyczny – perspektywy zatrudnienia w zawodzie
Produkcja muzyki – praca to nie tylko tworzenie największych hitów znanych z popularnych rozgłośni radiowych. Praca producenta muzycznego to także tworzenie podkładów dźwiękowych, które wykorzystywane są w grach komputerowych, reklamach, radiu czy telewizji. Mając na uwadze ogromne możliwości zatrudnienia, można więc zaryzykować stwierdzenie, że dobry producent muzyki, który ma bogate doświadczenie i świetne umiejętności, nie powinien mieć żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. To oferują między innymi wytwórnie muzyczne, w których producent będzie odpowiedzialny za realizację umów podpisanych między wytwórnią a artystami czy chociażby studia nagraniowe, w których producent muzyki odpowiada za produkcję i nadzór nad sesjami nagraniowymi.
Pamiętaj!
Producent muzyki ma duże szanse na znalezienie zatrudnienia w branży telewizyjnej, reklamowej czy filmowej, gdzie będzie odpowiedzialny za produkcję ścieżek dźwiękowych, jingli reklamowych czy chociażby muzyki do filmów.
Warto jednak zaznaczyć, że bardzo często najbardziej opłacalną opcją dla producentów o ugruntowanej pozycji na rynku jest praca na własny rachunek, jako niezależny producent muzyczny. Takie rozwiązanie gwarantuje artyście pełną niezależność, absolutną swobodę wyrażania się, możliwość angażowania się jedynie w te projekty, które odpowiadają jego wrażliwości muzycznej, ale przede wszystkim pozwalają na pełną dowolność w ustalaniu stawek i warunków pracy.
Co więcej, tak jak w każdym zawodzie, również i w tym warto stawiać na rozwój. Dobry producent muzyczny interesuje się tym, co się dzieje w branży, odbywa szkolenia, uczy się od najlepszych i nieustannie podnosi swoje umiejętności.