Osoby pobierające świadczenia emerytalne i rentowe nierzadko decydują się na podjęcie pracy zarobkowej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że wraz z końcem 2021 roku pracujący w wieku 60 lat, którzy posiadali ustalone prawo do emerytury, stanowili 38,5% osób pracujących w Polsce. Ich populacja w ogólnej liczbie pracujących wynosiła natomiast 3,6%. Jak kształtował się udział emerytów i rencistów w liczbie pracujących w marcu 2023 r.? Sprawdź najnowsze dane statystyczne.
Spis treści
- Ilu emerytów i rencistów pracowało w marcu 2023 roku w Polsce?
- Liczba emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej w marcu 2023 według województw
- Zatrudnieni emeryci i renciści w marcu 2023 według sekcji PKD
- Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenia? Limity przychodów
- Osoby pobierające świadczenia emerytury lub renty – najczęściej zadawane pytania
Ilu emerytów i rencistów pracowało w marcu 2023 roku w Polsce?
Gospodarka narodowa uwzględnia osoby wykonujące pracę, która przynosi im zarobek bądź dochód. Są to między innymi osoby zatrudnione na umowy o pracę i pracujące na własny rachunek (w tym pracujący emeryci i renciści), pracodawcy czy duchowni.
Z końcem marca 2023 roku liczba emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej wynosiła ponad 783 tys. osób. Wśród nich około 50,5% stanowiły kobiety. Jak wskazują dane GUS, udział osób, którym została przyznana emerytura w Unii Europejskiej lub renta w ogólnej liczbie pracujących wyniósł 5,1%. W porównaniu do stycznia 2023 roku liczba emerytów i rencistów pracujących wzrosła o 5%. Według miejsca zamieszkania największy wzrost liczby osób zatrudnionych na emeryturze i rencie (o 6,4%) nastąpił w województwie podlaskim. Około 23% ogółu emerytów i rencistów znalazło zatrudnienie w sektorze publicznym, z czego najwięcej w regionie warszawskim stołecznym, a najmniej w województwie świętokrzyskim.
Warto wiedzieć, że udostępniane przez GUS informacje dotyczą tych osób pracujących, które o ustalonym prawie do emerytury lub renty poinformowały płatnika składek. Nie obejmują one osób ubezpieczonych w KRUS.
Liczba emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej w marcu 2023 według województw
Główny Urząd Statystyczny – portal sprawozdawczy weryfikuje udział emerytów i rencistów w liczbie pracujących ogółem w gospodarce narodowej także pod względem miejsca zamieszkania. Stan na 31 marca 2023 roku wskazuje, że w I kwartale bieżącego roku emeryci mieli największy udział w rynku pracy w województwie zachodniopomorskim (6,8%) i lubuskim (6,6%). Z kolei najmniejszą ich liczbę odnotowano w województwach: podkarpackim (3,9%) i lubelskim (4,1%).
Według statystyk renciści i emeryci pracujący w ogólnej liczbie osób pracujących w gospodarce narodowej w marcu 2023 roku stanowili:
-
6,8% – województwo zachodniopomorskie;
-
6,6% – województwo lubuskie;
-
6,0% – województwo śląskie;
-
5,6% – województwo dolnośląskie;
-
5,6% – Warszawa stołeczna;
-
5,5% – województwo kujawsko-pomorskie;
-
5,4% – województwo łódzkie;
-
5,4% – województwo warmińsko-mazurskie;
-
5,3% – województwo pomorskie;
-
5,0% – województwo wielkopolskie;
-
4,7% – województwo opolskie;
-
4,4% – województwo małopolskie;
-
4,4% – województwo podlaskie;
-
4,3% – województwo mazowieckie;
-
4,2% – województwo świętokrzyskie;
-
4,1% – województwo lubelskie;
-
3,9% - województwo podkarpackie.
Zatrudnieni emeryci i renciści w marcu 2023 według sekcji PKD
W jakich zawodach najczęściej chcą dorobić osoby na emeryturze bądź rencie? W marcu 2023 roku liczba pracujących zarobkowo emerytów i rencistów w stosunku do stycznia 2023 roku wzrosła we wszystkich sekcjach gospodarki. Najwyższy wzrost odnotowano w edukacji – o 9,9%. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, struktura emerytów i rencistów pracujących w gospodarce narodowej według poszczególnych sekcji PKD wynosiła (stan na 31 marca 2023 roku):
-
handel, naprawa pojazdów samochodowych – 15,6%;
-
przetwórstwo przemysłowe – 13,3%;
-
opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 12,4%;
-
edukacja – 11,2%;
-
administrowanie i działalność wspierająca – 9,3%;
-
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 6,6%;
-
transport i gospodarka magazynowa – 5,7%;
-
budownictwo – 5,4%;
-
pozostałe – 20,5%.
Co ciekawe, w 10 na 19 sekcji pracujący emeryci i renciści w większości (ponad 90% osób) byli związani z sektorem prywatnym. Kod PKD, w którym większość pracujących emerytów i rencistów stanowiły kobiety (niemal 80% ogółu), to opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Mężczyźni dominowali w sekcji górnictwo i wydobywanie, stanowiąc dziewięć na dziesięć zatrudnionych osób.
Kiedy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenia? Limity przychodów
Powszechny wiek emerytalny obowiązujący w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Osoby, które przekroczyły ten wiek, nie muszą martwić się o zmniejszenie świadczenia z uwagi na wysokość wynagrodzenia za pracę. Limity przychodu powodujące ograniczenie lub wstrzymanie emerytury dotyczą wyłącznie emerytów na tzw. wcześniejszej emeryturze.
Limit dla dorabiających emerytów obniżył się w związku ze spadkiem przeciętnego wynagrodzenia za pracę w drugim kwartale br. ( wyniosło ono 7005,76 zł).
Od września 2023 do końca listopada 2023 obowiązują następujące limity przychodów.
- osoby osiągające 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 4904,10 zł – emerytura lub renta zostanie zmniejszona;
- osoby osiągające 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 9107,50 zł – emerytura lub renta zostanie zawieszona.
Wkrótce poznamy limity dotyczące 2024 roku.
Czytaj takze: Ageizm w pracy – czym jest? Jak mu zapobiegać?
Osoby pobierające świadczenia emerytury lub renty – najczęściej zadawane pytania:
-
Ile emerytów i rencistów pracuje obecnie w Polsce?
Główny Urząd Statystyczny podał, że pod koniec marca 2023 roku liczba dorabiających emerytów i rencistów w Polsce wyniosła nieco ponad 783 tys. Liczba ta może się zmieniać w zależności od bieżącej sytuacji rynku pracy oraz zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent.
-
Czy emeryci i renciści mogą pracować bez ograniczeń w Polsce?
Tak, emeryci i renciści w Polsce mogą pracować bez ograniczeń w zakresie rodzaju pracy czy liczby stanowisk. Jednak osoby na tzw. wcześniejszej emeryturze muszą liczyć się z tym, że ich świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia limitu przychodów, z zachowaniem tzw. kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytury lub renty. Kwoty limitów są uzależnione od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.