Czy praca tymczasowa się opłaca? Jakie są prawne podstawy takiego zatrudnienia i dlaczego chętnych do pracy przez agencje jest coraz mniej?
Pracownik tymczasowy – definicja
Zacznijmy od przytoczenia najważniejszych ustawowych definicji.
1. Pracownik tymczasowy oznacza pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
2. Praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika zadań:
a) o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub
b) których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe lub
c) których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.
3. Pod nazwą pracodawca użytkownik kryje się właściwie firma, dla której odbywać się będzie pełnienie obowiązków. Co ważne, osoba chcąca podjąć zatrudnienie w takiej formie nie pospisuje żadnej umowy z pracodawcą użytkownikiem. Pracowników zatrudnia agencja pracy tymczasowej. Podstawą może być albo umowa o pracę na czas określony, albo umowa o pracę na czas wykonywanej pracy.
Pracownik tymczasowy – nie ma chętnych do pracy tymczasowej
Od kilku lat zatrudnienie tymczasowe traci na popularności. Z czego to wynika? Przede wszystkim bezrobocie jest rekordowo niskie i w wielu branżach pracodawcy mają problemy z dużą fluktuacją kadr oraz zrekrutowaniem osób o odpowiednich kwalifikacjach.
Niedobór kandydatów jest odczuwalny nie tylko w grupie wykwalifikowanych specjalistów, ale także wśród osób z niższymi kwalifikacjami i mniejszym doświadczeniem, którzy wykonują prostsze prace. Nic więc dziwnego, że w wielu przypadkach bardziej opłacalne z punktu widzenia przedsiębiorców staje się zawieranie umów o pracę na długi okres.
Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
Zasady zatrudniania pracowników na krótki czas, bez konieczności podpisywania umowy o pracę, są zawarte w Ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. 2003 nr 166 poz. 1608). Do dokumentu powinien zajrzeć zarówno pracodawca, który planuje zatrudnić pracownika za pośrednictwem agencji, jak i sam pracownik. Znajdują się w niej wszelkie regulacje dotyczące dopuszczalnych okresów pracy, zasad zatrudniania i kierowania pracowników tymczasowych do pracy oraz przepisy karne.