Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Polsce dla obcokrajowców

Praca w Polsce dla obcokrajowców

 
Praca w Polsce dla obcokrajowców

Czy każdy cudzoziemiec, bez względu na kraj pochodzenia, znajdzie zatrudnienie w Polsce? Czy otrzyma je na tych samych warunkach co inni obcokrajowcy? I co właściwie oznacza, że cudzoziemiec pracuje w Polsce? W odpowiedzi na masowe wyjazdy Polaków do pracy za granicę, sprawdzamy jak wygląda praca dla obcokrajowców w Polsce.

 

Praca w Polsce dla obcokrajowców

 

Najpierw jednak zdefiniujmy, co oznacza wykonywanie pracy przez cudzoziemca. Jest bowiem kilka opcji – zatrudnienie, tzw. inna praca zarobkowa, wykonuje też pracę ten kto pełni funkcje w zarządach spółek (z o.o. lub akcyjnej) albo prowadzi sprawy spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza lub działa w charakterze prokurenta.

 

Praca w Polsce dla obcokrajowców w niektórych przypadkach jest dostępna na takich samych zasadach co dla obywateli kraju. Do tej grupy zaliczają się osoby z państw UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu, Szwajcarii oraz państw, które zawarły specjalną umowę z UE i państwami członkowskimi (takimi przywilejami objęci są również członkowie rodzin po uwzględnieniu odpowiednich regulacji). Pozostali obcokrajowcy (chyba że przepisy stanowią inaczej) powinni posiadać zezwolenie na pracę w Polsce, o które u odpowiedniego wojewody ubiega się pracodawca.

 

Coraz więcej przedsiębiorców domaga się jednak, by rząd wprowadził dalsze ułatwienia dla obcokrajowców starających się o podjęcie pracy w naszym kraju.

 

Praca dla obcokrajowców w Polsce

 

Do obecnej sytuacji otwierania się rynku pracy dochodzono stopniowo. Po wstąpieniu do Unii Polska utrzymywała ograniczenia w dostępie do rynku pracy dla krajów Unii Europejskiej, które zrobiły to samo w stosunku do nas. Dopiero po kilku latach nastąpiła całkowita swoboda między krajami Unii i Polski.

 

Raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że w 2016 roku w Polsce z przebywających cudzoziemców 61,2% stanowili obywatele Ukrainy, 8% Unii Europejskiej, Białorusi 3,5 %, Rosji 3,4%.

 

Praca dla obcokrajowców w Polsce – oferty

 

Obcokrajowcy przebywający na terenie Polski pracują w najróżniejszych sektorach – przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, transport itd. Zatrudniani są zarówno na stanowiskach pracowników szeregowych, przy pracach sezonowych, jak i w większych korporacjach. Polscy pracodawcy chętnie przyjmują cudzoziemców. Bezrobocie w kraju jest bardzo niskie, a dodatkowo rodzimi specjaliści szukają pracy poza granicami – ze względu na lepsze zarobki, środowisko pracy czy świadczenia socjalne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?