Jak dostać wizę pracowniczą do Kanady
Wielu Polaków decyduje się na emigrację zarobkową do Kanady. Na początku trzeba zaznaczyć, że Kanada nie należy do Unii Europejskiej, dlatego przed wyjazdem trzeba dopełnić szereg formalności.
Przede wszystkim możemy ubiegać się o tak zwaną wizę IEC – International Experience Canada. Jest to wiza typu work and travel. Proces aplikowania rozpoczyna się od założenia konta na stronie Immigration.
Do złożenia aplikacji o wizę do Kanady potrzebne będą następujące dokumenty:
• paszport,
• CV w języku angielskim,
• zaświadczenie o niekaralności,
• informacja na temat naszej najbliższej rodziny (dokument ten otrzymujemy po zarejestrowaniu się na powyższą stronę),
• aktualne zdjęcie paszportowe,
• odciski palców.
Jeśli posiadamy ofertę od pracodawcy, to możemy liczyć na jego pomoc w załatwieniu części formalności. W takiej sytuacji zezwolenie na pracę (work permit) załatwiane jest na miejscu w odpowiednim urzędzie, a następnie przesyłane do Ambasady Kanady w Warszawie. Istotna jest także zgoda urzędu imigracyjnego na pracę. Najczęściej przyznawana jest na pół roku. Po tym czasie pobyt można przedłużyć.
Zwody poszukiwane w Kanadzie
Kanadyjscy przedsiębiorcy wolą zatrudniać swoich rodaków. Jeśli zdecydują się na osobę z innego kraju, muszą wykazać, że nie udało się znaleźć na dane stanowisko żadnego obywatela Kanady. Najwięcej ofert pracy dotyczy pracowników niewykwalifikowanych, np. budowlańców, stolarzy, spawaczy, kierowców czy hydraulików. Posiadając wyższe wykształcenie, trzeba się liczyć z koniecznością ratyfikowania dyplomu bądź dokształcania się.
Praca w Kanadzie dla Polaków
Polacy muszą pamiętać o tym, że wiele firm wymaga dość dobrej znajomości języka. Kanada jest krajem dwujęzycznym, dlatego wybierając się do konkretnego miejsca, warto sprawdzić, który z języków jest urzędowy. Może to być angielski bądź francuski.
Obecnie Kanada boryka się z dość znacznym niżem demograficznym, dlatego chętnie przyjmuje obcokrajowców do pracy. Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, część ofert dotyczy zawodów fizycznych. Jeśli natomiast interesuje nas praca umysłowa, trzeba sprawdzić, jak wygląda kwestia uznania kwalifikacji w Kanadzie.
Emigracja do Kanady - czy warto
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zdecydować się na wyjazd do Kanady. Jak w każdej podobnej sytuacji, są wady i zalety takiej decyzji. Na pewno jest to kraj, który ma opinie bardzo bezpiecznego miejsca, a Kanadyjczycy uchodzą za bardzo życzliwych i spokojnych ludzi. Jest to niewątpliwie kraj wielokulturowy i zamożny. Jeśli chcemy rozpocząć pracę w Kanadzie, lepiej zdecydować się na legalny pobyt. Zarobki w tym kraju są dość wysokie, jednak trzeba podkreślić, że koszty życia w Kanadzie nie należą do niskich.