Branża gier komputerowych cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów. Gaming jest popularny nie tylko wśród nastolatków. Ma zwolenników praktycznie w każdej grupie pokoleniowej. Czy jest to dziedzina atrakcyjna także pod względem zatrudnienia? Czy polscy producenci gier mają do zaoferowania ciekawe stanowiska?
Charakterystyka branży gier komputerowych w Polsce
Do wielu z nas dotarły informacje z mediów o tym, że polskie gry komputerowe zajmują ważną pozycję na światowym rynku. Polski „Wiedźmin 3: Dziki Gon” święcił swego czasu triumfy w rankingach gier, zdobył ważne w gamingowym świecie nagrody. Studio, które go stworzyło, w 2020 wypuści nową grę, w którą zaangażowano znanego hollywoodzkiego aktora Keanu Reevesa.
Potencjał tej branży zauważył również polski rząd, który ustanowił Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029. Jedną ze ścieżek prowadzenia tej inicjatywy będą „Mistrzostwa w Projektowaniu Gier Komputerowych” przeznaczone dla uczniów i studentów.
Praca w branży gier
Praca przy grach to jednak nie tylko programowanie. Poniżej przedstawiamy listę kilku popularnych stanowisk, które związane są z tą branżą.
- game designer – projektant gier, ustala między innymi takie kwestie jak liczbę przeciwników, sposoby ich pokonania, rodzaje broni. Jest osobą odpowiedzialna za grywalność projektu. Zawód wymaga kreatywności, umiejętności logicznego myślenia.
- programista gier komputerowych – odpowiada za tworzenie gier na poziomie kodowania. Pracuje nad tym, by wcielić w życie to, co wymyślił game designer – by na przykład po wydaniu komendy skrętu, postać z gry rzeczywiście skręciła, by przeciwnik się bronił itd.
- tester gier komputerowych – wyszukuje błędy powstałe podczas produkcji, musi myśleć nieszablonowo, sprawdzić czy każda możliwa funkcja gry działa.
- grafik gier komputerowych – osoba odpowiedzialna za wizualny aspekt gry.
Jak znaleźć pracę w branży gier komputerowych?
Gry na komputer to bardzo złożone i skomplikowane produkty. Zazwyczaj przy ich powstaniu pracują całe zespoły osób wykonujące wyżej wymienione czynności. Każde ze stanowisk można także podzielić na bardziej szczegółowe role – ze względu na przydatność na danym etapie tworzenia gry.
Jeżeli kogoś interesuje tworzenie gier komputerowych, ofert pracy może poszukiwać na portalach z ogłoszeniami. Jednak dobrą metodą jest także odwiedzanie serwisów internetowych samych producentów gier.