Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

 
Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

Spis treści

Poszukują słodkiego, miłego życia. Podążają za spełnieniem amerykańskiego marzenia. Chcą żyć więcej i bardziej. Pragną podnieść komfort życia, budując swoją karierą od zera do milionera. Kartę wstępu ma dać im praca w USA. Co Stany Zjednoczone mają do zaoferowania Polakom i jak wyglądają realia na amerykańskim rynku pracy? Jakich formalności trzeba dopełnić, by legalna praca w USA stała się faktem? 

 

Rynek pracy w USA

 

Stany Zjednoczone już od wielu lat są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Praca w USA jawi się jak spełnienie amerykańskiego snu. Wysoko rozwinięta gospodarka, multikulturowy kraj oraz ogromna otwartość –  to wszystko daje nadzieję na spełnienie marzeń i rozpoczęcie pracy w USA. Czynnikiem, który wzmacnia wiarę, jest bez wątpienia niska stopa bezrobocia. Według danych Bureau of Labor Statistics (Biuro ds. Statystyk Zatrudnienia), w grudniu 2021 roku liczba bezrobotnych spadła do 6,3 mln, a liczba wolnych miejsc pracy przekroczyła 11,4 mln. Jeśli liczby te niewiele mówią nam o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, warto przywołać tutaj dane BLS z sierpnia 2022 roku. Wówczas stopa bezrobocia w USA była na poziomie3,5 proc. (w analogicznym okresie rok wcześniej wynosiła ona 6,1 proc.). Co więcej, w Ameryce nieustannie przybywa nowych miejsc pracy. Dane statystyczne BLS z sierpnia br. mówią o utworzeniu 528 tys. nowych miejsc pracy (z wyłączeniem rolnictwa). Najwięcej etatów powstało w sektorach restauracyjnym i hotelarskim, a także w usługach biznesowych. Imponująca liczba wakatów pojawiła się także w sektorze transportowym i budownictwie. 

 

Koszty życia w USA

 

Stany Zjednoczone i praca USA kuszą przede wszystkim obiecującymi zarobkami i zdecydowanie wyższym standardem życia niż chociażby w Polsce. Młodzi ludzie, podążając za marzeniami, mają nadzieję na imponujące pensje, na które prawdopodobnie nigdy nie mieliby szans w Polsce. Jednak praca w USA ma również ciemne strony. Choć zarobki w USA będą nieporównywalnie wyższe niż w kraju nad Wisłą, musimy liczyć się także z o wiele wyższymi kosztami życia. Te zależą oczywiście od standardu, więc ciężko byłoby tutaj wskazać konkretne wydatki, z jakimi wiąże się codzienność w Stanach. Ogromne znaczenie ma także lokalizacja i to, czy zamierzamy mieszkać w centrum Nowego Jorku czy na obrzeżach mniejszych miast. Niemniej największym obciążeniem finansowym będzie z pewnością zakwaterowanie. Koszt wynajęcia kawalerki na przedmieściach większych metropolii to minimum 800 dolarów. W samym Nowym Jorku cena ta rośnie już do około 1300 dolarów. Oprócz wydatków związanych z mieszkaniem, są także inne koszty, których absolutnie nie unikniemy. Jednym z nich jest chociażby opieka zdrowotna. 

 

Pamiętaj! 

 

Służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych w przeważającej części jest prywatna, a koszty opieki zdrowotnej bardzo wysokie. Koszt ubezpieczenia – w zależności od wybranego pakietu – waha się od około 300 do 600 dolarów na miesiąc. Niektórzy pracodawcy pokrywają część kwoty ubezpieczenia swoich pracowników. Najczęściej firma opłaca około 70 proc. wydatków związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Posiadanie takiego ubezpieczenia nie oznacza jednak, że chociażby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie darmowa. Za każdym razem konieczne będzie dopłacenie z własnej kieszeni kwoty wynikającej z umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że polisa nie pokrywa całości kosztów.

 

Praca w Stanach – gdzie szukać ofert?

 

W dzisiejszych czasach poszukiwania pracy za granicą nie powinny sprawiać większych trudności. W internecie znajdziemy szereg portali z ofertami, również dotyczącymi pracy w Stanach. Niektóre z nich poświęcone są konkretnym branżom i zawodom, inne skupiają ogół ogłoszeń z rynku pracy. Polacy, których interesuje praca w USA, mogą także skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych.

 

Pamiętaj! 

 

Amerykańskie firmy, chcąc zatrudnić wyspecjalizowanego pracownika, najczęściej korzystają z pomocy pośredników, którzy najpierw samodzielnie dokonują selekcji.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także profesjonalne sieci społecznościowe, takie jak chociażby LinkedIn czy Indeed. Rzetelne przygotowanie profilu i biznesowe zaprezentowanie swojej kandydatury w tego rodzaju medium może przybliżyć nas do osiągnięcia celu, jakim jest praca w USA. Oferty zatrudnienia bardzo często pojawiają się także na popularnych portalach społecznościowych, w grupach zrzeszających chociażby Polaków poszukujących pracy w Stanach. 

 

Popularną opcją otrzymania zatrudnienia w USA jest system work&travel, który przeznaczony jest dla studentów. Jego założenie opiera się na podjęciu kilkumiesięcznej pracy w USA, a po jej zakończeniu pozostaniu w Stanach jeszcze przez 30 dni, które uczestnik może przeznaczyć na zwiedzanie i podróżowanie. Warunkiem przystąpienia do systemu work&travel jest ukończenie przynajmniej jednego semestru studiów, biegłe posługiwanie się językiem angielskim oraz otrzymanie oferty pracy od amerykańskiego pracodawcy. 

 

Praca w USA bez języka

 

Powszechnie używanym językiem w USA jest język angielski. Jednocześnie jest on najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnym językiem świata. Wymaganie jego znajomości staje się także standardem w polskich realiach i w rodzimych korporacjach. Biegłość językowa zdecydowanie ułatwi nam poszukiwania pracy w USA, a w wielu branżach i na wielu stanowiskach będzie wręcz wymagana. Pozostaje tylko jedno pytanie – czy praca w USA bez języka jest w ogóle możliwa? Czy Polacy bez komunikatywnej znajomości angielskiego mają szansę na zatrudnienie? 

 

Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym znacznie ułatwi nam zarówno organizację samego wyjazdu, jak i amerykańską codzienność. Osoby nieznające angielskiego mają jednak szanse na zatrudnienie. Praca w USA bez języka możliwa jest w zawodach, które nie wymagają umiejętności językowych, takich jak chociażby sprzątanie czy praca na budowie. 

 

Praca w USA dla Polaków

 

Stany Zjednoczone stały się niezwykle popularną destynacją emigracji zarobkowej. Już od wielu lat nasi rodacy udają się za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Amerykańska gospodarka stwarza ogromne możliwości. Choć wyjazd do Stanów będzie najbardziej opłacalny w przypadku wysoce wyspecjalizowanych pracowników, takich jak programiści, inżynierzy danych czy specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, osoby bez imponującej historii zawodowej również mają szansę na zatrudnienie. Praca w USA dla Polaków znajdzie się przede wszystkim w sektorze turystycznym, sektorze usług czy w rolnictwie. Obywatele Polski mogą też znaleźć zatrudnienie w branży budowlanej czy transportowej. Potwierdzają to dane amerykańskiego Departamentu Pracy, które wskazują stanowiska z największą szansą zatrudnienia w 2022 roku. Wśród nich wyróżnia się między innymi kasjera, pielęgniarkę, kierowcę ciężarówki czy inżyniera oprogramowania. 

 

Praca w USA – formalności przed i po przyjeździe

 

Legalna praca w USA dla Polaków jest jak najbardziej możliwa. Wymaga ona jednak dopełniania kilku formalności, zarówno przed podjęciem zatrudnienia, jak i już na miejscu – po podpisaniu umowy. Pierwszym krokiem czekającym na osoby chętne do rozpoczęcia zawodowej kariery w Stanach Zjednoczonych jest uzyskanie wizy pracowniczej. Jest to najpopularniejszy sposób umożliwiający rozpoczęcie kariery zawodowej w Stanach. 

 

Pamiętaj! 

 

Chcąc podjąć legalne zatrudnienie w USA, niezbędne będzie uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego, założenie konta w amerykańskim banku oraz otrzymanie dokumentu potwierdzającego prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych. Oprócz wizy pracowniczej dokumentem takim może być również Zielona Karta albo klasyczne pozwolenie na pracę. Wspomniana Zielona Karta daje jednak o wiele większe możliwości niż wiza. Jej posiadacz staje się rezydentem USA, uzyskując tym samym prawo do mieszkania czy podjęcia legalnej pracy na terenie kraju. O Zieloną Kartę może ubiegać się osoba, która już posiada wizę. 

 

Wśród najpopularniejszych wiz możemy wyróżnić wizy dla pracowników zawodów specjalistycznych (wymagane jest posiadanie tytułu licencjata, inżyniera lub tytułu wyższego w dziedzinie, w której zamierzamy podjąć pracę), wizy tymczasowe pracowników rolnych (zatrudnienie przy zbiorach; najczęściej jest to praca sezonowa) czy wizy przeznaczone dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych w branży o zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników. 

 

Pamiętaj! 

 

Ubieganie o wizę pracowniczą rozpoczyna się od znalezienia oferty pracy. Wówczas to amerykański pracodawca ubiega się o wizę dla przyszłego pracownika. 

 

Pracodawca musi złożyć odpowiedni wniosek w Departamencie Pracy, a w dokumencie tym powinien opisać szczegóły zatrudnienia. W przypadku pracy w branży o zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników musi on uzyskać zaświadczenie o deficycie specjalistów w danej branży i udowodnić, że nie jest w stanie znaleźć na miejscu osoby o podobnych kompetencjach. Po zaakceptowaniu wniosku, pracodawca otrzyma pozwolenie na pracę, które należy dołączyć do wniosku wizowego. Następnie sam kandydat powinien złożyć dokumenty wnioskujące o wydanie wizy, uiścić opłatę za ich rozpatrzenie oraz umówić się na indywidualną rozmowę w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych lub Konsulacie. 

 

Dokumenty, które należy złożyć, wnioskując o wydanie wizy: 

 

  • ważny paszport,

  • formularz DS-160 o wydanie wizy,

  • potwierdzenie uiszczenia koniecznej opłaty,

  • zatwierdzoną przez Urząd Imigracyjny petycję o wizę pracowniczą,

  • aktualne zdjęcie (wymogi paszportowe),

  • dokumenty będące potwierdzeniem konkretnych kwalifikacji.

 

Po złożeniu wniosku wizowego oraz wniesieniu niezbędnej opłaty za jego rozpatrzenie, należy umówić się na spotkanie z konsulem. Można zrobić to telefonicznie lub przez internet. 

 

Ostatni etap umożliwiający legalne rozpoczęcie pracy będzie miał miejsce już w USA. W przypadku osób, które wraz z wizą nie uzyskały tak zwanego Social Security Number (odpowiednik polskiego numeru PESEL), niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku w biurze Social Security. Przyszły pracownik musi również założyć amerykańskie konto bankowe. 

 

Zarobki w USA

 

Zarobki w USA, podobnie jak sam kraj, są bardzo zróżnicowane. Uzależnione są nie tylko od kompetencji pracownika, ale także od obowiązujących lokalnie stawek. Stany Zjednoczone mają wyznaczoną stawkę federalną, która może być dowolnie regulowana przez konkretne stany, z zachowaniem jej minimalnej wysokości. Wyjściowa stawka nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi 7,25 dolara za godzinę. Niemniej według raportu opublikowanego przez amerykańskie Biuro ds. Statystyk Zatrudnienia Pracy Bureau of Labor Statistics średnia płaca godzinowa pracowników w USA wynosi 11,18 dolara za godzinę. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że w Stanach Zjednoczonych na najwyższe zarobki mają szansę przede wszystkich dobrze wykształceni specjaliści. 

 

Na podstawie danych podanych przez ESTA możemy jednak podać przybliżone średnie roczne zarobki dla różnych grup zawodowych w USA. Ile wynoszą średnie zarobki w USA w poszczególnych zawodach?

 

  • lekarz – 233 tys. dolarów,

  • programista – 155 tys. dolarów,

  • pielęgniarka – 153 tys. dolarów,

  • pracownik budowlany – 51 tys. dolarów,

  • kierowca TIR-a – 41 tys. dolarów,

  • kelner – 21 tys. dolarów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. personalnych i płac 

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój dzień pracy będzie się składał z: Prowadzenia dokumentacji kadrowo-płacowej zgodnie z obowiązującymi przepisami Naliczania wynagrodzeń z tytułu umów o prace i umów cywilno-prawnych Prowadzenie ewidencji urlopów, zwolnień oraz innych absencji, rozliczanie czasu pracy Sporządzania...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków Wdrożenie systemów informatycznych wspomagających prace użytkowników, Praca z systemami bazodanowymi, Instalowanie, aktualizowanie, konfigurowanie, optymalizowanie systemów oraz komponentów, Tworzenie dokumentacji technicznej oraz dokumentacji aplikacji, Tworzenie...
  • Młodszy specjalista ds. administracji

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Nadzór nad obiegiem dokumentów przychodzących i wychodzących, Zapewnienie płynnego przepływu informacji w organizacji, Współpraca z CUK w zakresie bieżącej obsługi księgowo- kadrowej, Przygotowywanie prezentacji, Odpowiedzialność za realizację wyznaczonych celów i zadań.
  • Młodszy Specjalista ds. Administracji Biurowej

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Opis stanowiska: Zapewnienie sprawnej rotacji dokumentów wewnątrz organizacji oraz nadzór nad ich obiegiem, Odpowiedzialność za niezakłócony przepływ informacji w ramach firmy, Współpraca z działem księgowości i HR w zakresie codziennych obowiązków operacyjnych, Tworzenie prezentacji...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Bieżąca obsługa spraw administracyjno-handlowych (m.in. przygotowywanie ofert, umów, przygotowywanie wniosków i pism do urzędów z zakresu działalności spółki), Przygotowywanie raportów, zestawień, Współpraca z firmami transportowymi, Wystawianie kart BDO,...
  • Specjalista ds. operacji handlowo-administracyjnych

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie sprawami administracyjno-handlowymi, w tym tworzenie ofert, umów oraz dokumentacji do urzędów. Opracowywanie raportów i zestawień. Kontakty z firmami transportowymi oraz klientami (telefonicznie i mailowo). Wystawianie i zarządzanie dokumentacją BDO. Fakturowanie usług.

Najnowsze artykuły

5 porad, jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

5 porad, jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

Napisanie listu motywacyjnego bywa problematyczne i dla osób stawiających dopiero pierwsze kroki na rynku pracy, i dla ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Nie każdy kandydat dysponujący cennymi umiejętnościami umie o nich opowiedzieć w sposób atrakcyjny – w końcu nie każdy rodzi się pisarzem i marketingowcem. Oto 5 przydatnych wskazówek, które pomogą w przygotowaniu dobrego dokumentu.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Storytelling w marketingu

Storytelling w marketingu

Wiele osób nie ma problemu z zapamiętaniem fabuły filmu lub książki, ale treść podręcznika albo instrukcja obsługi wylatują im z głowy niemal natychmiast po przeczytaniu. Mechanizmy poznawcze bazujące na tym, że zapamiętujemy lepiej to, co nas osobiście angażuje, budzi emocje oraz jest przedstawione w formie osobowej, z bohaterami i wydarzeniami, wykorzystuje storytelling marketing.

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Epidemia samotności w pracy – co oznacza i czy można z nią walczyć?

Uczestniczą w spotkaniach, ale nie mają z kim porozmawiać. Spędzają cały dzień obok innych osób, lecz czują się bardziej samotni niż kiedykolwiek. Dlaczego? Skąd coraz powszechniejsze poczucie wyalienowania w pracy? – Samotność nie jest jedynie brakiem kontaktów społecznych, ale też subiektywnym odczuciem braku bliskości i wsparcia emocjonalnego – podkreśla psycholog Patrycja Modzelewska. 

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379