Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

 
Praca USA – jak wyjechać? Ile można zarobić?

Spis treści

Poszukują słodkiego, miłego życia. Podążają za spełnieniem amerykańskiego marzenia. Chcą żyć więcej i bardziej. Pragną podnieść komfort życia, budując swoją karierą od zera do milionera. Kartę wstępu ma dać im praca w USA. Co Stany Zjednoczone mają do zaoferowania Polakom i jak wyglądają realia na amerykańskim rynku pracy? Jakich formalności trzeba dopełnić, by legalna praca w USA stała się faktem? 

 

Rynek pracy w USA

 

Stany Zjednoczone już od wielu lat są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej wśród Polaków. Praca w USA jawi się jak spełnienie amerykańskiego snu. Wysoko rozwinięta gospodarka, multikulturowy kraj oraz ogromna otwartość –  to wszystko daje nadzieję na spełnienie marzeń i rozpoczęcie pracy w USA. Czynnikiem, który wzmacnia wiarę, jest bez wątpienia niska stopa bezrobocia. Według danych Bureau of Labor Statistics (Biuro ds. Statystyk Zatrudnienia), w grudniu 2021 roku liczba bezrobotnych spadła do 6,3 mln, a liczba wolnych miejsc pracy przekroczyła 11,4 mln. Jeśli liczby te niewiele mówią nam o sytuacji na amerykańskim rynku pracy, warto przywołać tutaj dane BLS z sierpnia 2022 roku. Wówczas stopa bezrobocia w USA była na poziomie3,5 proc. (w analogicznym okresie rok wcześniej wynosiła ona 6,1 proc.). Co więcej, w Ameryce nieustannie przybywa nowych miejsc pracy. Dane statystyczne BLS z sierpnia br. mówią o utworzeniu 528 tys. nowych miejsc pracy (z wyłączeniem rolnictwa). Najwięcej etatów powstało w sektorach restauracyjnym i hotelarskim, a także w usługach biznesowych. Imponująca liczba wakatów pojawiła się także w sektorze transportowym i budownictwie. 

 

Koszty życia w USA

 

Stany Zjednoczone i praca USA kuszą przede wszystkim obiecującymi zarobkami i zdecydowanie wyższym standardem życia niż chociażby w Polsce. Młodzi ludzie, podążając za marzeniami, mają nadzieję na imponujące pensje, na które prawdopodobnie nigdy nie mieliby szans w Polsce. Jednak praca w USA ma również ciemne strony. Choć zarobki w USA będą nieporównywalnie wyższe niż w kraju nad Wisłą, musimy liczyć się także z o wiele wyższymi kosztami życia. Te zależą oczywiście od standardu, więc ciężko byłoby tutaj wskazać konkretne wydatki, z jakimi wiąże się codzienność w Stanach. Ogromne znaczenie ma także lokalizacja i to, czy zamierzamy mieszkać w centrum Nowego Jorku czy na obrzeżach mniejszych miast. Niemniej największym obciążeniem finansowym będzie z pewnością zakwaterowanie. Koszt wynajęcia kawalerki na przedmieściach większych metropolii to minimum 800 dolarów. W samym Nowym Jorku cena ta rośnie już do około 1300 dolarów. Oprócz wydatków związanych z mieszkaniem, są także inne koszty, których absolutnie nie unikniemy. Jednym z nich jest chociażby opieka zdrowotna. 

 

Pamiętaj! 

 

Służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych w przeważającej części jest prywatna, a koszty opieki zdrowotnej bardzo wysokie. Koszt ubezpieczenia – w zależności od wybranego pakietu – waha się od około 300 do 600 dolarów na miesiąc. Niektórzy pracodawcy pokrywają część kwoty ubezpieczenia swoich pracowników. Najczęściej firma opłaca około 70 proc. wydatków związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Posiadanie takiego ubezpieczenia nie oznacza jednak, że chociażby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie darmowa. Za każdym razem konieczne będzie dopłacenie z własnej kieszeni kwoty wynikającej z umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że polisa nie pokrywa całości kosztów.

 

Praca w Stanach – gdzie szukać ofert?

 

W dzisiejszych czasach poszukiwania pracy za granicą nie powinny sprawiać większych trudności. W internecie znajdziemy szereg portali z ofertami, również dotyczącymi pracy w Stanach. Niektóre z nich poświęcone są konkretnym branżom i zawodom, inne skupiają ogół ogłoszeń z rynku pracy. Polacy, których interesuje praca w USA, mogą także skorzystać z usług agencji rekrutacyjnych.

 

Pamiętaj! 

 

Amerykańskie firmy, chcąc zatrudnić wyspecjalizowanego pracownika, najczęściej korzystają z pomocy pośredników, którzy najpierw samodzielnie dokonują selekcji.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także profesjonalne sieci społecznościowe, takie jak chociażby LinkedIn czy Indeed. Rzetelne przygotowanie profilu i biznesowe zaprezentowanie swojej kandydatury w tego rodzaju medium może przybliżyć nas do osiągnięcia celu, jakim jest praca w USA. Oferty zatrudnienia bardzo często pojawiają się także na popularnych portalach społecznościowych, w grupach zrzeszających chociażby Polaków poszukujących pracy w Stanach. 

 

Popularną opcją otrzymania zatrudnienia w USA jest system work&travel, który przeznaczony jest dla studentów. Jego założenie opiera się na podjęciu kilkumiesięcznej pracy w USA, a po jej zakończeniu pozostaniu w Stanach jeszcze przez 30 dni, które uczestnik może przeznaczyć na zwiedzanie i podróżowanie. Warunkiem przystąpienia do systemu work&travel jest ukończenie przynajmniej jednego semestru studiów, biegłe posługiwanie się językiem angielskim oraz otrzymanie oferty pracy od amerykańskiego pracodawcy. 

 

Praca w USA bez języka

 

Powszechnie używanym językiem w USA jest język angielski. Jednocześnie jest on najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnym językiem świata. Wymaganie jego znajomości staje się także standardem w polskich realiach i w rodzimych korporacjach. Biegłość językowa zdecydowanie ułatwi nam poszukiwania pracy w USA, a w wielu branżach i na wielu stanowiskach będzie wręcz wymagana. Pozostaje tylko jedno pytanie – czy praca w USA bez języka jest w ogóle możliwa? Czy Polacy bez komunikatywnej znajomości angielskiego mają szansę na zatrudnienie? 

 

Znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym znacznie ułatwi nam zarówno organizację samego wyjazdu, jak i amerykańską codzienność. Osoby nieznające angielskiego mają jednak szanse na zatrudnienie. Praca w USA bez języka możliwa jest w zawodach, które nie wymagają umiejętności językowych, takich jak chociażby sprzątanie czy praca na budowie. 

 

Praca w USA dla Polaków

 

Stany Zjednoczone stały się niezwykle popularną destynacją emigracji zarobkowej. Już od wielu lat nasi rodacy udają się za ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Amerykańska gospodarka stwarza ogromne możliwości. Choć wyjazd do Stanów będzie najbardziej opłacalny w przypadku wysoce wyspecjalizowanych pracowników, takich jak programiści, inżynierzy danych czy specjaliści ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, osoby bez imponującej historii zawodowej również mają szansę na zatrudnienie. Praca w USA dla Polaków znajdzie się przede wszystkim w sektorze turystycznym, sektorze usług czy w rolnictwie. Obywatele Polski mogą też znaleźć zatrudnienie w branży budowlanej czy transportowej. Potwierdzają to dane amerykańskiego Departamentu Pracy, które wskazują stanowiska z największą szansą zatrudnienia w 2022 roku. Wśród nich wyróżnia się między innymi kasjera, pielęgniarkę, kierowcę ciężarówki czy inżyniera oprogramowania. 

 

Praca w USA – formalności przed i po przyjeździe

 

Legalna praca w USA dla Polaków jest jak najbardziej możliwa. Wymaga ona jednak dopełniania kilku formalności, zarówno przed podjęciem zatrudnienia, jak i już na miejscu – po podpisaniu umowy. Pierwszym krokiem czekającym na osoby chętne do rozpoczęcia zawodowej kariery w Stanach Zjednoczonych jest uzyskanie wizy pracowniczej. Jest to najpopularniejszy sposób umożliwiający rozpoczęcie kariery zawodowej w Stanach. 

 

Pamiętaj! 

 

Chcąc podjąć legalne zatrudnienie w USA, niezbędne będzie uzyskanie numeru ubezpieczenia społecznego, założenie konta w amerykańskim banku oraz otrzymanie dokumentu potwierdzającego prawo do pracy w Stanach Zjednoczonych. Oprócz wizy pracowniczej dokumentem takim może być również Zielona Karta albo klasyczne pozwolenie na pracę. Wspomniana Zielona Karta daje jednak o wiele większe możliwości niż wiza. Jej posiadacz staje się rezydentem USA, uzyskując tym samym prawo do mieszkania czy podjęcia legalnej pracy na terenie kraju. O Zieloną Kartę może ubiegać się osoba, która już posiada wizę. 

 

Wśród najpopularniejszych wiz możemy wyróżnić wizy dla pracowników zawodów specjalistycznych (wymagane jest posiadanie tytułu licencjata, inżyniera lub tytułu wyższego w dziedzinie, w której zamierzamy podjąć pracę), wizy tymczasowe pracowników rolnych (zatrudnienie przy zbiorach; najczęściej jest to praca sezonowa) czy wizy przeznaczone dla pracowników wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych w branży o zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników. 

 

Pamiętaj! 

 

Ubieganie o wizę pracowniczą rozpoczyna się od znalezienia oferty pracy. Wówczas to amerykański pracodawca ubiega się o wizę dla przyszłego pracownika. 

 

Pracodawca musi złożyć odpowiedni wniosek w Departamencie Pracy, a w dokumencie tym powinien opisać szczegóły zatrudnienia. W przypadku pracy w branży o zwiększonym zapotrzebowaniu na pracowników musi on uzyskać zaświadczenie o deficycie specjalistów w danej branży i udowodnić, że nie jest w stanie znaleźć na miejscu osoby o podobnych kompetencjach. Po zaakceptowaniu wniosku, pracodawca otrzyma pozwolenie na pracę, które należy dołączyć do wniosku wizowego. Następnie sam kandydat powinien złożyć dokumenty wnioskujące o wydanie wizy, uiścić opłatę za ich rozpatrzenie oraz umówić się na indywidualną rozmowę w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych lub Konsulacie. 

 

Dokumenty, które należy złożyć, wnioskując o wydanie wizy: 

 

  • ważny paszport,

  • formularz DS-160 o wydanie wizy,

  • potwierdzenie uiszczenia koniecznej opłaty,

  • zatwierdzoną przez Urząd Imigracyjny petycję o wizę pracowniczą,

  • aktualne zdjęcie (wymogi paszportowe),

  • dokumenty będące potwierdzeniem konkretnych kwalifikacji.

 

Po złożeniu wniosku wizowego oraz wniesieniu niezbędnej opłaty za jego rozpatrzenie, należy umówić się na spotkanie z konsulem. Można zrobić to telefonicznie lub przez internet. 

 

Ostatni etap umożliwiający legalne rozpoczęcie pracy będzie miał miejsce już w USA. W przypadku osób, które wraz z wizą nie uzyskały tak zwanego Social Security Number (odpowiednik polskiego numeru PESEL), niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku w biurze Social Security. Przyszły pracownik musi również założyć amerykańskie konto bankowe. 

 

Zarobki w USA

 

Zarobki w USA, podobnie jak sam kraj, są bardzo zróżnicowane. Uzależnione są nie tylko od kompetencji pracownika, ale także od obowiązujących lokalnie stawek. Stany Zjednoczone mają wyznaczoną stawkę federalną, która może być dowolnie regulowana przez konkretne stany, z zachowaniem jej minimalnej wysokości. Wyjściowa stawka nie zmieniła się od 2009 roku i wynosi 7,25 dolara za godzinę. Niemniej według raportu opublikowanego przez amerykańskie Biuro ds. Statystyk Zatrudnienia Pracy Bureau of Labor Statistics średnia płaca godzinowa pracowników w USA wynosi 11,18 dolara za godzinę. Nie będzie zaskoczeniem fakt, że w Stanach Zjednoczonych na najwyższe zarobki mają szansę przede wszystkich dobrze wykształceni specjaliści. 

 

Na podstawie danych podanych przez ESTA możemy jednak podać przybliżone średnie roczne zarobki dla różnych grup zawodowych w USA. Ile wynoszą średnie zarobki w USA w poszczególnych zawodach?

 

  • lekarz – 233 tys. dolarów,

  • programista – 155 tys. dolarów,

  • pielęgniarka – 153 tys. dolarów,

  • pracownik budowlany – 51 tys. dolarów,

  • kierowca TIR-a – 41 tys. dolarów,

  • kelner – 21 tys. dolarów.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.