Mimo że przepisy zmieniły się już kilka lat temu, praca kobiety w ciąży przy komputerze jest tematem, który wciąż budzi wiele pytań. Ile czasu przed monitorem może spędzać przyszła mama i jakie przerwy jej przysługują?
Kobieta w ciąży a praca przy komputerze – stare przepisy
Jeszcze w kwietniu 2017 roku praca kobiety w ciąży przy komputerze mogła trwać maksymalnie 4 godziny na dobę. Ten przepis znacznie utrudniał funkcjonowanie firmy, a pracodawca w związki z nim musiał spełnić szereg obowiązków. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku lub skrócenie czasu pracy ciężarnej było niemożliwe lub niecelowe, przedsiębiorca przenosił pracownicę do innych zadań, a w razie braku takiej możliwości zwalniał ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Ponadto, w razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub powierzenie kobiecie innych zadań powodowało obniżenie wynagrodzenia, przedsiębiorca wypłacał dodatek wyrównawczy. Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowywała prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Praca przy komputerze w ciąży – BHP
Ograniczenia do 4 godzin zniesiono i aktualnie praca przy komputerze w ciąży jest dozwolona w ciągu 8 godzin dziennie, ale pod pewnymi warunkami. Znajdziemy je w załączniku do Rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią z dnia 3 kwietnia 2017 r.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, praca w ciąży przy komputerze może trwać do 8 godzin, przy czym: „czas spędzony przy obsłudze monitora ekranowego nie może jednorazowo przekraczać 50 minut, po którym to czasie powinna nastąpić co najmniej 10-minutowa przerwa, wliczana do czasu pracy”.
Rozwiązanie to jest dużym ułatwieniem dla pracodawców, nie trzeba bowiem przenosić pracownicy na inne stanowisko czy zwalniać z obowiązku świadczenia pracy, co było bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy kobieta zajmowała się pracą biurową czy choćby pracowała w IT.
Praca przy komputerze w ciąży – Kodeks pracy
W myśl Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostosować warunki pracy albo tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa przyszłej matki. Zgodnie z art. 176. Kodeksu: „Kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią”.