Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów polskie firmy mają trudności ze znalezieniem pracowników w bardzo wielu branżach. Jednym z rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorstwa jest obsadzanie stanowisk cudzoziemcami. Do naszego kraju przybywają zarówno mężczyźni, jak i kobiety szukający dobrze płatnej posady. Polski rynek pracy jest otwarty dla obywateli Unii Europejskiej, niemniej możliwości zatrudnienia mają też osoby spoza Unii, np. pracownicy ze Wschodu.
O tym, że zatrudnienie w Polsce wybiera bardzo wielu cudzoziemców, świadczą dane zebrane i publikowane w cyklicznych zestawieniach przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Zgodnie z informacjami dla 2020 r. w Polsce przebywa 243 408 cudzoziemców zarejestrowanych na pobyt czasowy oraz 78 473 – na pobyt stały.
Wśród nich kobiet, które zdecydowały się imigrować do naszego kraju jest łącznie 164 974.
Warto pamiętać, że aby zatrudnienie pracownika spoza Unii było możliwe, kandydat na stanowisko musi uzyskać pozwolenie do pracy w Polsce.
Polski rynek pracy dla kobiet
Cudzoziemcy szukający pracy w Polsce nie zawsze są w stanie znaleźć posadę, która odpowiada ich wykształceniu, predyspozycjom czy oczekiwaniom finansowym. Zdarza się, że kwalifikacje w zawodzie zdobyte w innym państwie wymagają odnowienia/ uzupełnienia. Poważną barierę stanowi również nieznajomość języka polskiego oraz przepisów prawa pracy.
Dlatego na początku wielu imigrantów zarobkowych decyduje się na zawody, do których wykonywania nie są potrzebne szerokie kwalifikacje, uprawnienia oraz konieczność płynnego posługiwania się językiem polskim w piśmie lub mowie.
W przypadku mężczyzn do najczęstszych wyborów należy praca w branży budowlanej oraz w charakterze kierowców (są to również obszary największych deficytów pracowników w naszym kraju). A jakie zajęcia podejmują panie? Popularnymi obszarami zatrudnienia są gastronomia, przemysł spożywczy, usługi opiekuńcze, praca przy sprzątaniu czy praca w centrum handlowym np. jako kasjerka.
Zawody, w których najczęściej pracują kobiety z zagranicy
Opiekunka do osób starszych
Opiekunka do osób starszych to zawód, na który jest rosnące zapotrzebowanie zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Zachodniej, co ma związek z jednej strony ze starzeniem się społeczeństw, a z drugiej z wydłużaniem przeciętnej długości życia. Od opiekunki osób starszych nie zawsze wymaga się wykształcenia pielęgniarskiego, często wystarczy przeszkolenie przed podjęciem pracy. Preferowane są osoby posługujące się przynajmniej w stopniu komunikatywnym polskim bądź gotowe do nauki języka. Ciekawą opcją dla cudzoziemców może być opieka osób starszych z zamieszkaniem.
Kasjerka
Przy kasach sklepów i marketów coraz częściej można zauważyć Ukrainki, Białorusinki i panie pochodzące z innych państw spoza UE. Nic dziwnego – posadę kasjerki stosunkowo łatwo dostać (deficyt pracowników jest duży), a praca z klientem sklepu pomaga szybko nauczyć się języka.
Pielęgniarka
Zapotrzebowanie na pielęgniarki w Polsce jest ogromne i polskie kadry nie są w stanie wypełnić tej luki. Szpitale i placówki ochrony zdrowia są zatem otwarte na zatrudnianie cudzoziemców gotowych do pracy jako pielęgniarka.
Nauczycielka
By wykonywać ten zawód, niezbędna jest dobra znajomość języka polskiego w mowie i piśmie, a także kwalifikacje nauczycielskie. Niemniej, z uwagi na braki kadrowe, dotyczące przede wszystkim nauczycieli przedmiotów zawodowych, zdobycie uprawnień gwarantuje znalezienie posady. Praca nauczycielki daje możliwość bardzo szybkiej aklimatyzacji w miejscu zamieszkania. Stały kontakt z rodzicami uczniów i kadrą nauczycielską sprawia, że bardzo łatwo nawiązać nowe znajomości, co jest istotne w poszukiwania pracy w obcym kraju.
Instruktorka tańca
Praca w szkole tańca to dobry pomysł dla osób mających odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. W czasie nauki tańca wystarczy znajomość języka na poziomie podstawowym.
Pomoc domowa
Popularny pierwszy wybór wśród pań nieznających polskiego. Stawki w branży nie są duże, jednak praca w charakterze pomocy domowej pozawala na stopniowe poznawanie polskich realiów i naukę języka.
Opiekunka do dzieci
Wiele agencji, a także osób prywatnych, chętnie zatrudnia w charakterze opiekunki dla dzieci cudzoziemki. Jest to zawód, w którym znaczenie mają przede wszystkim cechy osobowościowe, jak empatia, odpowiedzialność, troskliwość. Agencje oferują kandydatkom szkolenie. Ogłoszeń można szukać również na własną rękę – wielu rodziców rozgląda się za opiekunkami do dziecka np. za pośrednictw mediach społecznościowych.
Kelnerka
Zapotrzebowanie na kelnerki w restauracjach czy kawiarniach jest szczególnie duże w większych miastach oraz ośrodkach turystycznych. To praca, dzięki której można podszkolić język i bardzo szybko zawiązać nowe znajomości. Cudzoziemcy muszą pamiętać, że od pracowników gastronomii wymaga się orzeczenia ds. sanitarno-epidemiologicznego.
Barmanka
Wiele lokali poszukuje dobrze wyszkolonych barmanów i barmanek. Niezbędna jest znajomość receptur poszczególnych drinków i napojów, a mile widziana charyzma i otwartość na ludzi.