Oczekiwania studentów wobec rynku pracy
Polscy studenci przy szukaniu pracy zwracają uwagę na uzyskanie stabilnego zatrudnienia, perspektyw dla rozwoju kariery i odpowiedniego wynagrodzenia. Chcą podnosić swoje kompetencje, by w przyszłości osiągnąć wysokie zarobki.
Co mogą wnieść na rynek pracy? Chętnie szukają nowych możliwości. Dopasowują rozwiązania do potrzeb klientów oraz potrafią wykorzystać swoje umiejętności na korzyść firmy. Oczekiwana studentów wiążą się przy tym z konkurencyjnym wynagrodzeniem w przyszłości. Absolwenci starają się rozwijać, by po pewnym czasie zarabiać o wiele więcej niż w pierwszych latach pracy.
W publikacji Głównego Urzędu Statystycznego Rynek pracy w 2017 r. znajdziemy informację iż: „Analizując wpływ poziomu wykształcenia na aktywność ekonomiczną ludności, zauważyć można, że im wyższe wykształcenie, tym korzystniejsza sytuacja osób na rynku pracy, niezależnie od płci. Świadczą o tym zarówno wskaźnik zatrudnienia i współczynnik aktywności zawodowej – najwyższe w zbiorowości osób z wykształceniem akademickim, jak i stopa bezrobocia – najniższa właśnie wśród osób z tym poziomem wykształcenia (...). Wskaźnik zatrudnienia i współczynnik aktywności są wyższe dla mężczyzn niż kobiet, niezależnie od poziomu wykształcenia, jednakże dla osób po studiach rozpiętość między wskaźnikami wyznaczonymi dla obu płci jest najmniejsza”.
Oczekiwania studentów wobec pracodawców
Na początku drogi zawodowej raczej nie liczy się na bardzo wysokie zarobki. Studenci mogli oczekiwać średnio miesięcznej pensji w wysokości 3333 zł – jak podaje system ELA (Ekonomiczne Losy Absolwentów) przy analizie danych ze wszystkich obszarów kształcenia absolwentów, którzy uzyskali dyplom w 2017 roku na studiach II stopnia.
Studenci zdecydowanie chcą się rozwijać, by z czasem móc zaoferować więcej pracodawcom i w związku z tym – zarabiać dużo więcej. Dla młodych ludzi bardzo ważne są także referencje, które można uzyskać w miejscu pracy. Będą więc starali się wybierać prestiżowe przedsiębiorstwa, by mieć dobre zaplecze w swoim zawodowym portfolio.
Wśród innych istotnych czynników branych pod uwagę podczas poszukiwania zatrudnienia jest szacunek pracodawcy do pracowników oraz bezpieczne zatrudnienie.
Dodatkowo cele zawodowe studentów to możliwość odbywania szkoleń rozwijających określone umiejętności, kreatywne środowisko pracy, innowacyjność firmy czy systemy motywacyjne dla pracowników.