Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Pozarolnicza działalność gospodarcza a KRUS – o czym warto wiedzieć?

Pozarolnicza działalność gospodarcza a KRUS – o czym warto wiedzieć?

 
Pozarolnicza działalność gospodarcza a KRUS – o czym warto wiedzieć?

„Jestem rolnikiem i chcę założyć firmę. Będę opłacał KRUS czy ZUS”? „Czy płacąc KRUS, można prowadzić działalność gospodarczą?”, „Jak wygląda założenie firmy na KRUS-ie”? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z działalnością gospodarczą i ubezpieczeniem KRUS znajdziecie w tym artykule.

 

Działalność rolnicza a działalność gospodarcza – różnice

 

Samodzielnie prowadzona działalność zarobkowa w Polsce może występować jako:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • rolnicza działalność gospodarcza.

 

Pozarolnicza działalność gospodarcza – definicja

 

Określenie „pozarolnicza działalność gospodarcza” jest stosowana przez wiele przepisów. Definicję, która najlepiej oddaje jej istotę, znajdziemy w Ustawie z dnia 02 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W art. 2 napisano: „Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

 

W tej samej ustawie, w art. 3. opisane zostały te rodzaje działalności, co do których nie stosuje się przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, co oznacza w praktyce te obszary zarobkowania, które można uznać za działalność rolniczą: „Przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów”.

 

Między rolniczą a pozarolniczą działalnością gospodarczą występuje bardzo wiele różnic. Przede wszystkim inne są podstawy prawne, na których bazie oba typy działalności gospodarczej są prowadzone.

 

Podstawowe różnice obejmują takie aspekty jak: konieczność rejestracji działalności (pozarolniczą działalność trzeba zarejestrować, rolniczej nie trzeba), sposób rozliczania (pozarolnicza działalność wymaga prowadzenia KPiR lub innej ewidencji zależnej od rodzaju prowadzonego biznesu, w przypadku działalności rolniczej należny podatek ustala się w zależności od wielkości i klasyfikacji gruntu), czy nawet rodzaj podatku (osoby prowadzące działalność gospodarczą odprowadzają podatek dochodowy, osoby prowadzące działalność rolniczą – podatek rolny).

 

Ważną różnicą jest też to, że działalność pozarolnicza objęta się ubezpieczeniem ZUS, a działalność rolnicza – KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

 

Działalność gospodarcza na KRUS-ie – zasady

 

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą jest zarejestrowany w KRUS. Podlega w KRUS ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu (z którego finansowana jest jego emerytura) i ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu.

 

Składki na KRUS uzależnione są od powierzchni gospodarstwa. Płaci się je kwartalnie, a rolnik nie musi składać co miesiąc żadnych deklaracji (tak, jak musi to robić przedsiębiorca prowadzący pozarolniczą działalność).

 

Działalność gospodarcza rolnika ubezpieczonego w KRUS jest ograniczona do obszarów określanych jako rolnicza działalność gospodarcza. Jeśli rolnik chce prowadzić dodatkowo inny rodzaj działalności, musi zarejestrować pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczać się z podatku dochodowego tak jak każdy inny podatnik prowadzący pozarolniczą działalność. Nie zawsze jednak będzie musiał opłacać składki ZUS.

 

Jaka działalność pozarolnicza może być prowadzona przez rolnika? W zasadzie każda. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rolnik przekroczy limit podatku dochodowego od prowadzonej działalności, będzie musiał przenieść się do ZUS bądź zamknąć działalność gospodarczą. Jeśli zdecyduje się na jej zamknięcie, to dodatkowe zarobkowanie za pomocą działalności pozarolniczej przy jednoczesnym utrzymaniu ubezpieczenia w KRUS, będzie mógł podjąć dopiero po upływie 3 lat.

 

Czy płacąc KRUS, można prowadzić działalność gospodarczą?

 

Pozarolnicza działalność gospodarcza rolników jest jak najbardziej możliwa. W zależności od osiąganych dochodów oraz rodzaju prowadzonej działalności rolnik będzie mógł pozostać w KRUS bądź będzie zmuszony do opłacania składek ZUS. Z uwagi na to, że składki KRUS są kilkukrotnie niższe niż składki ZUS, zanim rolnik zdecyduje się na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, powinien dobrze przeliczyć wszystkie koszty i zyski.

 

Ubezpieczenie w KRUS a działalność gospodarcza

 

Rolnik, który zdecyduje się na prowadzenie działalności pozarolniczej, ale nadal chce być ubezpieczony w KRUS i dzięki temu odprowadzać kilkukrotnie niższe składki niż osoby, które opłacają składki ZUS, może kontynuować ubezpieczenie KRUS o ile:

  • podlega ubezpieczeniu KRUS minimum przez okres 3 lat (nieprzerwanie),
  • złożył w KRUS zawiadomienie o kontynuacji ubezpieczenia w terminie 14 dni od rejestracji działalności gospodarczej,
  • nie jest pracownikiem w innej firmie,
  • nie ma prawa do emerytury, renty czy innych świadczeń społecznych,
  • jeśli kontynuuje działalność, to nie przekroczył limitu należnego podatku dochodowego za ubiegły rok. W każdym roku limit ten jest ogłaszany obwieszczeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju.

 

Aby nadal móc opłacać jedynie małe składki KRUS, firma nie powinna przynosić wysokich dochodów, bo limity podatku dochodowego są dość niskie. W 2019 roku wynoszą 3454 zł rocznie. Z tego powodu pozarolnicza działalność na KRUS-ie jest traktowana raczej jako działalność dodatkowa, a nie główne źródło dochodu rolnika.

 

Podwójny KRUS przy działalności

 

Działalność pozarolnicza na KRUS-ie nie wymaga wprawdzie opłacania składek ZUS, ale nie oznacza to, że rolnik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, decydując się na prowadzenie firmy. Stawki KRUS rosną wtedy dwukrotnie i rolnik powinien odprowadzać składki na KRUS w podwójnej wysokości. W dalszym ciągu będą to kwoty niższe niż gdyby musiał opłacać ZUS.


Kwotę, o jaką zostało podniesione ubezpieczenie KRUS, rolnik może zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności.

 

Działalność pozarolnicza – pomysły na niższe składki dzięki przejściu do KRUS?

 

Z uwagi na niższe składki płacone przez rolników i coraz wyższą daninę na ZUS płaconą przez przedsiębiorców, wielu szuka możliwości oszczędności. Czy opłaca się przejście z ZUS do KRUS?

 

Aby było to możliwe, osoba prowadząca działalność musiałaby wykonać następująca operację:
1. nabyć ziemię (min. 1 ha) lub udziały w gospodarstwie rolnym,
2. zlikwidować prowadzoną działalność gospodarczą,
3. objąć się ubezpieczeniem KRUS, płacić składki przez 3 lata i pracować w gospodarstwie,
4. ponownie założyć działalność gospodarczą, w której jednak dochody będą ograniczone limitem podatku dochodowego, który umożliwia pozostanie w KRUS.

 

Jak zatem widać, cały tego typu proces jest raczej dla przedsiębiorcy nieopłacalny. Zwłaszcza że okres płacenia składek w KRUS wymagany, by uzyskać emeryturę rolniczą wynosi 25 lat, a składki ZUS nie są brane pod uwagę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Spedytor / Dyspozytor Międzynarodowy Intermodalny

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania na stanowisku: organizacja i koordynacja transportów intermodalnych; monitorowanie obsługiwanych zleceń; nadzorowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; bezpośrednio współpraca z przewoźnikami i kierowcami; dbanie o wysoka...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?