Od 2014 r. osoby, które wykonują zawód księgowego, nie musiały posługiwać się certyfikatem księgowym uprawniającym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ministerstwo Finansów pracuje jednak nad przepisami, które miałyby przywrócić certyfikat księgowy.
Deregulacja zawodu księgowego – kogo dotyczy? Co się zmieni?
W myśl ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zawód księgowego uległ deregulacji. Oznacza to, że pracę jako księgowa lub księgowy można wykonywać na podstawie umiejętności i znajomości przepisów podatkowych i sposobów księgowania. Wiedzę niezbędną do pracy w księgowości kandydaci zdobywają na studiach bądź kursach.
Ministerstwo Finansów planuje jednak powrót do certyfikatów. Jest to związane z wynikami zleconego przez resort Ogólnopolskiego badania ankietowego dotyczącego oceny efektów przeprowadzonej w 2014 r. deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pokazało ono, że zdaniem uczestników badania jakość usług księgowych po zniesieniu certyfikatów znacznie się obniżyła:
„Zdecydowana większość respondentów zauważyła iż w ostatnich 4 latach nastąpiło obniżenie jakości świadczonych usług prowadzenia ksiąg rachunkowych (52% wskazań), natomiast 17% jest zdania, iż poziom jakości tych usług podwyższył się. Dla 15% jakość pozostała na takim samym poziomie, zaś 16% respondentów stwierdziło, iż trudno ocenić zmianę jakości”.
Zgodnie z zapowiedziami ma zmienić się sposób zdobywania certyfikatów. Planowane jest też wprowadzenie obowiązku doszkalania. Na razie jest to jedynie projekt i obowiązują przepisy z 2014 r.
Certyfikat księgowego – co to?
Warto zauważyć, że choć nie ma takiego obowiązku, chętni mają możliwość uzyskania certyfikatu księgowego po deregulacji, wydawanego przez Centrum Informacji Księgowej. By go uzyskać, trzeba złożyć wniosek do tej instytucji.
Prócz danych osobowych i adresowych, należy potwierdzić w nim (zgodnie z informacją podaną na stronie cik.org.pl):
• posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
• niekaralność za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości,
• ukończone minimum 2 lata studiów na jednym z kierunków: rachunkowość, finanse, ekonomia, prawo, administracja, zarządzanie. W przypadku ukończenia innego kierunku studiów oraz dla studentów/uczniów szkół partnerskich C.I.K. wniosek rozstrzygany jest indywidualnie.
Chętni spełniający te warunki, którzy dodatkowo uiszczą opłatę egzaminacyjną, przystępują do egzaminu online. Test składa się z 20 pytań, a na ich odpowiedź jest maksymalnie 30 minut. Kandydat na certyfikowanego księgowego C.I.K. zda egzamin, jeśli odpowie poprawnie na 60% pytań.