Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

 
Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim

Czy wizyta u lekarza wystarczy, by pracodawca dowiedział się o naszej chorobie? Wprowadzenie e-zwolnień zrewolucjonizowało sposób wystawiania i przekazywania zaświadczeń lekarskich. Okazuje się jednak, że na pracowniku wciąż ciążą pewne obowiązki.

 

Nieobecność w pracy a zwolnienie lekarskie


Zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, popularnie zwane L4, przysługuje tym osobom, które są ubezpieczone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu pracownik może liczyć na ważne udogodnienia, między innymi prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Jeśli odprowadzamy składki do ZUS-u, ale nie udamy się do lekarza po zwolnienie, wówczas tracimy prawo do pobierania świadczeń.

W większości przypadków ubezpieczony pracownik podczas choroby otrzymuje 80% wynagrodzenia. Wyjątkiem jest ciąża bądź okoliczność, gdy do utraty zdrowia doszło w wyniku wypadku w drodze do pracy – wówczas należy mu się 100% pensji.

Co więcej, zaświadczenie lekarskie jest dokumentem tłumaczącym naszą nieobecność w pracy. W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy Kodeks pracy przewiduje dla niesubordynowanego pracownika szereg sankcji – w tym naganę i  dyscyplinarne wypowiedzenie umowy.

Warto pamiętać, że zwolnienie możemy uzyskać zarówno dla siebie, jak i dla innego członka rodziny wymagającego opieki – dzieci, współmałżonka lub rodzica. Dodatkowo, jeśli chore dziecko nie przekroczyło 14 lat, przysługuje nam 60 dni wolnych. W przypadku opieki nad starszymi dziećmi i innymi członkami rodziny ustawowo mamy do wykorzystania 14 dni.

W jakim terminie dostarczyć zwolnienie lekarskie do zakładu pracy
Do grudnia 2018 roku na dostarczenie pracodawcy L4 mieliśmy siedem dni. Obecnie lekarze nie wypisują zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy (tzw. ZUS ZLA) na papierze, ale wystawiają je w formie elektronicznej (tzw. e-ZLA). Dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy i do ZUS-u odbywa się więc automatycznie, bez udziału pracownika. A to oznacza, że szef dowiaduje się o L4 niemal natychmiast.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca nie posiada jeszcze profilu w systemie obsługującym zwolnienia (PUE ZUS), bądź doszło do jego awarii. W takim przypadku pracownik sam musi dostarczyć mu otrzymany od lekarza wydruk e-ZLA. Ma na to maksymalnie tydzień, licząc od dnia następującego po badaniu. Pracodawca z kolei nie musi przekazywać otrzymanego zwolnienia do ZUS-u, gdyż dzieje się to automatycznie w momencie uwierzytelniania go przez lekarza.

 

Powiadomienie pracodawcy o zwolnieniu lekarskim


Choć wystarczy, że pójdziemy na badanie, by mieć pewność, że przełożony dostanie nasze zwolnienie, nie uwalnia nas to z obowiązku zgłoszenia nieobecności w pracy. Zgodnie z przepisami powinniśmy to zrobić niezwłocznie i nie później niż w ciągu 2 dni od początku absencji. Co więcej, musimy dać znać pracodawcy, jak długo nie będzie nas w firmie.

Termin 2 dni możemy przekroczyć tylko w szczególnych okolicznościach, na przykład w przypadku obłożnej choroby, gdy dodatkowo nie ma nikogo, kto mógłby przekazać wiadomość w naszym imieniu. Jednak gdy ta okoliczność przestanie obowiązywać –  pojawi się któryś z domowników – na zawiadomienie o nieobecności w pracy znów mamy 2 dni.

By poinformować przełożonego o nieobecności, nie musimy jechać do firmy. Wystarczy telefon, mail, a nawet ustne przekazanie wiadomości przez któregoś ze współpracowników. Jeśli zdecydujemy się na pocztę tradycyjną, decydująca jest data stempla pocztowego, a nie dzień doręczenia zawiadomienia do firmy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.