Co to jest postawa proaktywna – definicja
Postawa proaktywna wiąże się z podejściem, w którym człowiek bierze odpowiedzialność za swoje życie. Co to oznacza? Między innymi to, że dana osoba nie czeka, aż ktoś lub coś zdecyduje za nią. Człowiek proaktywny wyznacza cele i dąży do ich osiągnięcia. Inicjuje zdarzenia w swoim życiu, daje sobie prawo wyboru drogi rozwoju. Nie uzależnia swoich działań od zewnętrznych czynników, kieruje się własnymi potrzebami.
Postawa proaktywna lidera i zespołu
To, na jakich zasadach kształtujemy własne życie, można także odnieść do sposobów postępowania w miejscu pracy. Proaktywna postawa w firmie prezentowana przez poszczególne jednostki wyraża się na wielu różnych płaszczyznach.
Inicjowanie różnych sytuacji i wydarzeń jest wręcz pożądane przez wielu pracodawców. Szukanie nowych rozwiązań, nieszablonowe sposoby postępowania, rozważanie, co można jeszcze zrobić na danym stanowisku, by je ulepszyć, uczynić bardziej efektywnym – to elementy mogące zaważyć w pewnym momencie o sukcesie danego przedsiębiorstwa.
Oczywiście nie w każdej pracy postawa proaktywna będzie mile widziana. Są i takie zawody, w których od pracowników wymaga się ścisłego podporządkowania i dokładnego wykonywania poleceń. Dlatego często w ogłoszeniach o pracę można trafić na informacje, jakie podejście do zatrudnienia jest bardziej preferowane.
Postawa proaktywna w pracy – korzyści
Dla pracodawców personel składający się z osób proaktywnych jest bardzo cenny. Pracownicy z inicjatywą, kreatywne, z pomysłami – obsadzone na odpowiednich stanowiskach – mogą przyczynić się znacząco do rozwoju firmy. Szeregowi pracownicy często widzą i wiedzą więcej na temat swojego najbliższego otoczenia służbowego niż przełożeni czy prezesi przedsiębiorstwa. Wychodząc z inicjatywą zmian, są w stanie zaproponować wartościowe dla firmy pomysły. Postawa proaktywna w pracy to także inwestowanie w rozwój zawodowy poprzez kursy, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji itd.
Postawa proaktywna – przykład
Jaki jest najprostszy przykład postawy proaktywnej? Pracownik w ostatnim czasie przeczytał o innowacji pojawiającej się w branży. Zainteresowała go ta informacja, pasowała do jego koncepcji rozwoju zawodowego. Odnalazł więc najbliższe kursy, przygotował informacje o tym, co dzięki szkoleniu uzyska on jako pracownik oraz firma jako całość, następnie przedstawił prośbę o dofinansowanie u swojego przełożonego.