Czy to dobra opcja dla każdego? Czy trzeba mieć wysokie dochody? Po co w ogóle zajmować się budową portfela inwestycyjnego?
Portfel inwestycyjny – definicja
Sformułowanie „portfel inwestycyjny” stosowane jest do określenia zbioru instrumentów finansowych osoby prywatnej lub innego podmiotu. Inwestycje należące do portfela mogą być rzeczowe (na przykład nieruchomości, dzieła sztuki) lub kapitałowe (np. akcje).
Jak zbudować efektywny portfel inwestycyjny?
Aby dobrze zarządzać portfelem inwestycyjnym trzeba odpowiednio przejść przez kolejne etapy jego planowania. Na początku należy skonkretyzować swoje możliwości i ustalić cele inwestycyjne. Czyli tak naprawdę określa się przyczyny założenia portfela, tego co chcemy dzięki niemu osiągnąć. Ustalamy też między innymi wartość aktywów, które posiadamy, jaką kwotę chcemy uzyskać, po jakim czasie, w co chcielibyśmy inwestować. Powinniśmy też zdecydować się na odpowiadające nam klasy aktywów (np. obligacje, akcje) i wybrać już konkretnie te, które będą składać się na nasz portfel. Ważne jest też, aby systematycznie monitorować inwestycje i dokonywać niezbędnych zmian.
Dominującymi czynnikami w budowie i prowadzeniu portfela inwestycyjnego jest ocena ryzyka inwestycji, określenie poziomu płynności (to, jak szybko można spieniężyć dane aktywa – np. inne procedury występują przy sprzedaży nieruchomości, inne przy sprzedaży waluty).
Inne istotne hasła przy tworzeniu portfeli inwestycyjnych dotyczą stopy zwrotu z inwestycji, a także ich elastyczności czy pojawiających się ograniczeń i kosztów. Bardzo ważne są predyspozycje osoby zakładającej portfel – jej wiek (ze względu na np. okres trwania danej inwestycji), status majątkowy, a także predyspozycje psychologiczne i zdolność do podejmowania ryzyka.
Co daje portfel inwestycyjny?
Jakie obszary do wyboru ma inwestor? W co może zaangażować posiadane środki? Najpopularniejsze są inwestycje między innymi w akcje spółek, lokaty czy fundusze inwestycyjne.
Ze względu na umiejętności inwestorów, charakter inwestycji, występują różne rodzaje portfeli inwestycyjnych. Mogą się opierać na bezpiecznych transakcjach, na takich, które skupiają się tylko na jednym rodzaju aktywów itd.
Obecnie wiele instytucji oferuje programy obsługujące portfele. Specjalnie przystosowane konta pozwalają na bieżąco w łatwy i szybki sposób monitorować prowadzone inwestycje. Jednak dla niektórych procesy te mogą być zbyt skomplikowane lub zabierać za dużo czasu. Warto wtedy skorzystać z pomocy doradcy inwestycyjnego.