Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polityka otwartych drzwi w firmie – co to? kiedy warto ją stosować?

Polityka otwartych drzwi w firmie – co to? kiedy warto ją stosować?

 
Polityka otwartych drzwi w firmie – co to? kiedy warto ją stosować?

Wyobraź sobie, że pracujesz w korporacji, jesteś liderem kilku lub kilkunastoosobowego zespołu. Jako przełożony będziesz zawsze dostępny dla swoich pracowników, czy raczej zamkniesz się w oddzielnym pokoju i wyznaczysz specjalne godziny na rozmowy z podwładnymi?

 

Polityka otwartych drzwi – definicja

 

Nie ma konkretnej definicji tego zwrotu. Politykę otwartych drzwi rozumie się jako ciągłą dostępność przełożonego dla jego pracowników. Otwarte drzwi do pokoju, numer telefonu dostępny dla wszystkich – likwidowanie wszelkich barier w komunikacji to sposób zarządzania mający wpłynąć na zwiększenie wydajności pracy.

 

Nie należy mylić tego sformułowania z zasadą obowiązującą w prawie międzynarodowym i oznaczającą równość wszystkich krajów w stosunkach handlowych ze stroną trzecią (Internetowa Encyklopedia PWN).

 

Polityka otwartych drzwi – wady i zalety

 

Co daje taka strategia zarządzania? Dzięki niej komunikacja w zespole jest swobodniejsza, szybsza. Panuje większa otwartość oraz tolerancja na różnorodne pomysły, które w przyszłości mogą okazać się dla przedsiębiorstwa kluczowe. Tego rodzaju polityka wpływa na pozytywną atmosferę, która z kolei przekłada się na wydajność pracowników.

 

 

Komunikacja, zaufanie między współpracownikami a przełożonym pozwala budować przywiązanie do przedsiębiorstwa.

Mimo wielu zalet należy jednak dobrze zastanowić się nad wprowadzeniem takiej metody. Pozostawienie otwartych drzwi na każdy problem i każdą, nawet najdrobniejszą sytuację może powodować nieustanne odrywanie przełożonego od pracy. Sam zespół na tym nie ucierpi, jednak manager straci sposobność do efektywnej organizacji czasu – ponieważ cały plan pracy zostanie zaburzony przez odwiedzających pracowników.

 

Szef zamknięty przez osiem godzin w gabinecie z pewnością nie będzie miał takiej kontroli nad pracownikami, jak w przypadku kiedy pozwoli im przychodzić i komentować różne sprawy. Lecz tu również jest zagrożenie. Stworzenie przestrzeni do poszukiwania ciągłej akceptacji u pracodawcy, analizowanie z nim każdego problemu mogą też w pewnym momencie doprowadzić do sytuacji, kiedy pracownicy przestaną być samodzielni. Chcąc zrzucić z siebie odpowiedzialność, będą próbowali wszystkie decyzje przypisać managerowi.

 

Kiedy warto stosować politykę otwartych drzwi w firmie?

 

Polityka otwartych drzwi może zdawać egzamin w przedsiębiorstwach, w których często korzysta się z metody burzy mózgów, potrzebna jest nieustanna aktualizacja pomysłów i danych. Sprawdza się także w sytuacjach wymagających podejmowania szybkich decyzji. W razie potrzeby wystarczy wejść do już otwartego gabinetu i załatwić potrzebną sprawę.

Mniej korzystna może okazać się w przedsiębiorstwach, w których bardzo duże znaczenie w funkcjonowaniu mają konkretne, sformalizowane procedury. Otwarte drzwi niejako zachęcają do omijania panujących zasad – bo łatwiej będzie pójść na skróty i porozmawiać.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Planer Dystrybucji Drogowej – Spedytor

    Erontrans Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zadania: planowanie tras aut dystrybucyjnych; planowanie i rozliczanie pracy kierowców i aut dystrybucyjnych; ustalanie harmonogramów przewozów; kontrola pracy kierowców;
  • Doradca ds. Sprzedaży Rozwiązań IT

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Twoje zadania: Obsługa obecnych klientów; Doradztwo i sprzedaż produktów Symfonii; Aktualizacja danych w systemie CRM; Realizacja celów sprzedażowych i jakościowych;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...
  • Spawacz konstrukcji stalowych MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy spawaniu technikami MAG lub MIG według ustalonego planu. Przygotowanie materiałów do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie. Składanie i montaż konstrukcji metalowych.
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?