Podziękowanie za współpracę
Odejście z pracy to zamknięcie pewnego etapu w życiu. Czasami sami się na to decydujemy, czasami postanawia za nas przełożony, wręczając wypowiedzenie, lub los - prowadząc do sytuacji, w której będziemy zmuszeni zmienić pracę. Jednak niezależnie od powodów dobrze jest odpowiednio zakończyć ten etap, tak aby nie spalić za sobą mostów, ani nie doprowadzić do sytuacji, w której sami będziemy mieli sobie coś do zarzucenia.
Właściwe podziękowanie za współpracę jest dobrą metodą na odpowiednie zakończenie kariery w danej firmie.
Podziękowanie za pracę
Osoby czy instytucje, do których możemy kierować podziękowania, mogą być różnorodne. Warto więc przemyśleć, w jaki sposób chcemy się z każdym pożegnać i wtedy odpowiednio zindywidualizować nasze działania.
Będziemy musieli zastosować odpowiednie formy podziękowania za pracę dla przełożonych, podwładnych, współpracowników i kontrahentów zewnętrznych.
Inaczej będzie też wyglądała sytuacja, jeśli końcowe relacje z danymi osobami były pozytywne, a inaczej jeśli zostawiały wiele do życzenia.
W pierwszym przypadku (kiedy mieliśmy ze wszystkimi dobre relacje) będzie o wiele prościej. Możliwość zastosowania formy poważnej lub humorystycznej pozwoli pozostawić po sobie dobre wrażenie.
Podziękowania za współpracę dla pracownika mogą być bardziej oficjalne (np. dyplomy, prezenty, przemowa) natomiast podziękowanie za współpracę dla koleżanki już bardziej nieformalne i dowcipne.
Trudniej będzie postąpić w sytuacji, kiedy trwa konflikt. Jednak i wtedy można wyjść z takiego problemu obronną ręką. Najważniejsze to nie podchodzić do całego zdarzenia zbyt emocjonalnie. Na stanowisku pracy wymaga się profesjonalizmu i dobrze jest z taką opinią dane miejsce pracy opuścić. Wystarczyć może uścisk dłoni, powiedzenie „dziękuję za współpracę” - bez zbędnych emocji. Jeśli to nasze zachowanie było przyczyną konfliktu, warto dołączyć przeprosiny. Pokaże to, że jesteśmy opanowani, umiemy przyznać się do błędu i wyciągać wnioski.
Podziękowania za współpracę - wzory
Rodzaj podziękowania będzie uzależniony od tego, z kim się żegnamy oraz od tego, w jakich okolicznościach odchodzimy.
Kiedy chcemy złożyć podziękowania z okazji przejścia na emeryturę, możemy, jako przełożeni, wręczyć pracownikowi oprawiony dyplom, w którym zawrzemy odpowiednie treści (np. podziękowania za wkład w rozwój firmy, za zaangażowanie w projekty, za bycie wzorowym pracownikiem, za ilość lat przepracowanych dla firmy).
W przypadku odejścia na emeryturę podziękowania w formie dyplomu mogą również wręczyć współpracownicy. Dyplom będzie też odpowiedni w przypadku podziękowania za współpracę dla szefa.
Jeśli chodzi o bardziej humorystyczne sposoby podziękowania za współpracę, wierszyki mogą być na to dobrą metodą. W Internecie na pewno znajdą się gotowce, ale zdecydowanie więcej radości mogą sprawić samodzielnie wymyślane rymowanki, które w jakiś sposób będą nawiązywały do charakteru odchodzącej osoby.
Mail pożegnalny w pracy
Czasami jednak wyżej wymienione podziękowania na odejście z pracy są zbyt patetyczne i nie pasują do charakteru minionej współpracy. Bywa też tak, że lista osób, z którymi chcemy się pożegnać, jest bardzo długa, nie zawsze też możemy się ze wszystkimi zobaczyć osobiście. Wyjściem z takiej sytuacji będzie mail pożegnalny.
Podziękowania za współpracę, wzory przemówień, treści maili – sposobów postępowania jest bardzo dużo. Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, to dopasowanie formy i treści do aktualnej sytuacji.