Do podologa zgłaszają się osoby, które zauważyły zgrubienie na stopie, odciski, haluksy, kurzajki czy modzele. Ten specjalista rozpoznaje choroby stóp i wie, jak je leczyć. Co jeszcze znajduje się w zakresie jego obowiązków? I jak zostać podologiem?
Kim jest podolog?
Kod tego zawodu w klasyfikacji zawodów i specjalności to 323014. Podolog jest specjalistą zajmującym się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości w obrębie kończyn dolnych. Podolog rozpoznaje i usuwa patologiczne zmiany, bada ich przyczynę. Prowadzi także działania profilaktyczne. Z problemami stóp borykają się szczególnie osoby w starszym wieku i chorzy na cukrzycę, jednak tak naprawdę do podologa może trafić każdy, kto zaobserwuje niepokojące zmiany na stopach lub chce zbadać o ich profesjonalną pielęgnację.
Co robi podolog?
W zależności od pacjentów i miejsca pracy, zadania podologa mogą skupiać się głównie wokół zabiegów kosmetycznych albo leczenia dolegliwości. Przygotowany do zawodu specjalista przeprowadza:
- terapię podologiczną paznokci – leczy stany zapalne przy wrastającym paznokciu, oczyszcza lub zdejmuje paznokcie po urazie, rekonstruuje płytkę, leczy grzybicę,
- terapię podologiczną skóry – usuwa modzele, odciski, kurzajki, zrogowacenia,
- zabiegi pielęgnacyjne – pedicure podologiczny,
- pielęgnację stopy cukrzycowej,
- inne zabiegi, jak jonoforeza, leczenie napotliwości, taping itd.
Jak zostać podologiem?
Podolog nie należy do grupy zawodów rejestrowanych, zatem warunków jego wykonywania nie określa polskie prawo. Mimo to, aby wykonywać tę profesję, potrzebna jest predyspozycje zawodowe, a także wiedza i spore umiejętności. Można je zdobyć na studiach podyplomowych. Na kierunek podologia przyjmowani są absolwenci studiów I lub II stopnia, najczęściej są to kosmetolodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarki, licencjaci i magistrzy z tytułem technika usług kosmetycznych.
By zdobyć kwalifikacje, można też ukończyć kurs podologiczny. Oferta szkoleń jest szeroka – począwszy od krótkich kursów podstawowych umiejętności – np. 40-godzinnych, aż po jednoroczne, po których można uzyskać zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jak zacząć pracować w zawodzie? Podolog ma szansę zatrudnić się w gabinetach masażu, salonach kosmetycznych, sanatoriach, ośrodkach SPA czy centach rehabilitacji, poradniach diabetologicznych. Może też otworzyć własny gabinet podologiczny.
Ile zarabia podolog?
Zapotrzebowanie na takie usługi w Polsce wciąż rośnie, dlatego można powiedzieć, że to przyszłościowa branża. Poniżej przykładowe ceny za popularne zabiegi w gabinetach podologicznych:
- konsultacja (jeśli odbędzie się zabieg najczęściej bezpłatna) 30-100 zł
- pedicure podologiczny – 100-200 zł
- nagniotki – usunięcie – 50-80 zł
- pękające pięty – 70-150 zł
- odciski na stopach – usunięcie pojedynczego odcisku – 70-100 zł.
Zarobki zależą od wielu czynników. Na stawki wpływają miejsce pracy, wykształcenie, doświadczenie podologów czy zakres oferowanych usług.