CV to podstawowy dokument w procesie rekrutacji do pracy. I o ile nasz życiorys wysyłamy na każde ogłoszenie, o tyle wybór między listem motywacyjnym a podaniem o pracę nie jest na pierwszy rzut oka oczywisty.
List motywacyjny
List motywacyjny, jak sama nazwa wskazuje, powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego chcemy objąć dane stanowisko. Aby spełniał swój cel, musi udowadniać pracodawcy, że jesteśmy idealnymi kandydatami, a nasze wykształcenie, umiejętności i cechy osobiste sprawdzą się w jego firmie.
List motywacyjny o przyjęcie do pracy kierowany jest do konkretnego odbiorcy – w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie i zawarte w nim wymagania dla kandydatów. Z tego powodu nie sprawdzą się uniwersalne teksty, często dobrze znane rekruterom. Także stworzenie jednego dokumentu i wysyłanie go do różnych pracodawców nie jest dobrym pomysłem.
List powinien być konkretny, adekwatny do wymagań zawartych w ogłoszeniu. Stanowi także nawiązanie i uzupełnienie treści zawartych w CV. Tutaj możemy podkreślić te z atutów, które na danym stanowisku będą najważniejsze. Warto sporo uwagi poświęcić naszym dokonaniom i nie próbować pisać długich, ale właściwie nic niewnoszących zdań. W takim przypadku rekruter bardzo szybko wyczuje, że mamy niewiele do zaoferowania. Wskazówki, jak napisać list motywacyjny i przykłady, co warto zawrzeć, można znaleźć tutaj.
Podanie o pracę
Kiedy szukamy pracy, ale w firmie, która nas interesuje, obecnie nie odbywa się rekrutacja, możemy napisać podanie o pracę. Jest to krótki, formalny dokument, zawierający uzasadnienie naszej motywacji i chęci objęcia danej posady. Razem z nim wysyłamy także CV. Taki pakiet pozwoli pracodawcy nas zapamiętać. Podanie o pracę może być mniej szczegółowe niż list motywacyjny – nie odpowiadamy bowiem na konkretne ogłoszenie, a bardziej zwracamy się z prośbą o przyjęcie do pracy i zaznaczamy, dlaczego warto to zrobić. Chcemy zainteresować pracodawcę naszymi kompetencjami, wywrzeć dobre pierwsze wrażenie i zostać zapamiętani.
Kiedy podanie o pracę, a kiedy list motywacyjny
Oba dokumenty mają niejako ten sam cel – przedstawić pracodawcy powody, dla których warto nas zatrudnić. I podanie, i list zawierają opis naszych umiejętności, atutów i doświadczeń, przydatnych na stanowisku, które chcemy objąć.
Zasadniczo te dokumenty różnią się sytuacją, w której je wysyłamy. Jeśli dana firma nie ma obecnie wakatów, ale jesteśmy bardzo zainteresowani zatrudnieniem, wysyłamy podanie o pracę, a list motywacyjny piszemy, kiedy pracodawca prowadzi proces rekrutacji.
Podanie o pracę a list motywacyjny – różnice
Jak już zostało wspomniane list intencyjny i podanie o przyjęcie do pracy różnią okoliczności ich wysyłania. Przyjęło się także, że podanie o zatrudnienie jest krótsze od listu i nie powinno przekraczać więcej niż połowy strony A4. Jest też bardziej ogólne i jedynie sygnalizuje chęć podjęcia zatrudnienia.
Warto wspomnieć, że oba dokumenty rekrutacyjne muszą mieć charakter formalny i oficjalny styl. W związku z tym powinniśmy pamiętać o umieszczeniu miejscowości oraz daty w prawym górnym rogu i danych osobowych w lewym. Powinny także zostać określone: adresat (nazwa firmy) oraz tytuł dokumentu (Podanie o przyjecie do pracy/List motywacyjny).
Sama treść musi być przemyślana i zainicjowana odpowiednim zwrotem adresatywnym, pisanym wielkimi literami (Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo). Jeśli nie wiemy, czy wniosek trafi do kobiety czy mężczyzny, najbezpieczniejsza będzie trzecia forma). Piszmy zwięźle i rzeczowo, ale ciekawie. Miejscem na suche fakty jest CV. Tutaj odnośmy się do życiorysu i wyjaśniajmy, dlaczego warto z nami współpracować. Każdy tego typu dokument powinien kończyć się oficjalnym zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem/Z wyrazami szacunku) i podpisem nadawcy.
Wszystkie dokumenty, które wysyłamy do pracodawcy, gdy staramy się o zatrudnienie, są naszą wizytówką. Dlatego warto podejść do ich tworzenia ze starannością i poświęcić im sporo uwagi.