Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

 
Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

CV to podstawowy dokument w procesie rekrutacji do pracy. I o ile nasz życiorys wysyłamy na każde ogłoszenie, o tyle wybór między listem motywacyjnym a podaniem o pracę nie jest na pierwszy rzut oka oczywisty.

 

List motywacyjny

 

List motywacyjny, jak sama nazwa wskazuje, powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego chcemy objąć dane stanowisko. Aby spełniał swój cel, musi udowadniać pracodawcy, że jesteśmy idealnymi kandydatami, a nasze wykształcenie, umiejętności i cechy osobiste sprawdzą się w jego firmie.

 

List motywacyjny o przyjęcie do pracy kierowany jest do konkretnego odbiorcy – w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie i zawarte w nim wymagania dla kandydatów. Z tego powodu nie sprawdzą się uniwersalne teksty, często dobrze znane rekruterom. Także stworzenie jednego dokumentu i wysyłanie go do różnych pracodawców nie jest dobrym pomysłem.

 

List powinien być konkretny, adekwatny do wymagań zawartych w ogłoszeniu. Stanowi także nawiązanie i uzupełnienie treści zawartych w CV. Tutaj możemy podkreślić te z atutów, które na danym stanowisku będą najważniejsze. Warto sporo uwagi poświęcić naszym dokonaniom i nie próbować pisać długich, ale właściwie nic niewnoszących zdań. W takim przypadku rekruter bardzo szybko wyczuje, że mamy niewiele do zaoferowania. Wskazówki, jak napisać list motywacyjny i przykłady, co warto zawrzeć, można znaleźć tutaj.

 

Podanie o pracę

 

Kiedy szukamy pracy, ale w firmie, która nas interesuje, obecnie nie odbywa się rekrutacja, możemy napisać podanie o pracę. Jest to krótki, formalny dokument, zawierający uzasadnienie naszej motywacji i chęci objęcia danej posady. Razem z nim wysyłamy także CV. Taki pakiet pozwoli pracodawcy nas zapamiętać. Podanie o pracę może być mniej szczegółowe niż list motywacyjny – nie odpowiadamy bowiem na konkretne ogłoszenie, a bardziej zwracamy się z prośbą o przyjęcie do pracy i zaznaczamy, dlaczego warto to zrobić. Chcemy zainteresować pracodawcę naszymi kompetencjami, wywrzeć dobre pierwsze wrażenie i zostać zapamiętani.

 

Kiedy podanie o pracę, a kiedy list motywacyjny

 

Oba dokumenty mają niejako ten sam cel – przedstawić pracodawcy powody, dla których warto nas zatrudnić. I podanie, i list zawierają opis naszych umiejętności, atutów i doświadczeń, przydatnych na stanowisku, które chcemy objąć.

Zasadniczo te dokumenty różnią się sytuacją, w której je wysyłamy. Jeśli dana firma nie ma obecnie wakatów, ale jesteśmy bardzo zainteresowani zatrudnieniem, wysyłamy podanie o pracę, a list motywacyjny piszemy, kiedy pracodawca prowadzi proces rekrutacji.

 

Podanie o pracę a list motywacyjny – różnice

 

Jak już zostało wspomniane list intencyjny i podanie o przyjęcie do pracy różnią okoliczności ich wysyłania. Przyjęło się także, że podanie o zatrudnienie jest krótsze od listu i nie powinno przekraczać więcej niż połowy strony A4. Jest też bardziej ogólne i jedynie sygnalizuje chęć podjęcia zatrudnienia.

 

Warto wspomnieć, że oba dokumenty rekrutacyjne muszą mieć charakter formalny i oficjalny styl. W związku z tym powinniśmy pamiętać o umieszczeniu miejscowości oraz daty w prawym górnym rogu i danych osobowych w lewym. Powinny także zostać określone: adresat (nazwa firmy) oraz tytuł dokumentu (Podanie o przyjecie do pracy/List motywacyjny).

 

Sama treść musi być przemyślana i zainicjowana odpowiednim zwrotem adresatywnym, pisanym wielkimi literami (Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo). Jeśli nie wiemy, czy wniosek trafi do kobiety czy mężczyzny, najbezpieczniejsza będzie trzecia forma). Piszmy zwięźle i rzeczowo, ale ciekawie. Miejscem na suche fakty jest CV. Tutaj odnośmy się do życiorysu i wyjaśniajmy, dlaczego warto z nami współpracować. Każdy tego typu dokument powinien kończyć się oficjalnym zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem/Z wyrazami szacunku) i podpisem nadawcy.

 

Wszystkie dokumenty, które wysyłamy do pracodawcy, gdy staramy się o zatrudnienie, są naszą wizytówką. Dlatego warto podejść do ich tworzenia ze starannością i poświęcić im sporo uwagi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.