Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

 
Podanie o pracę a list motywacyjny - różnice

CV to podstawowy dokument w procesie rekrutacji do pracy. I o ile nasz życiorys wysyłamy na każde ogłoszenie, o tyle wybór między listem motywacyjnym a podaniem o pracę nie jest na pierwszy rzut oka oczywisty.

 

List motywacyjny

 

List motywacyjny, jak sama nazwa wskazuje, powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego chcemy objąć dane stanowisko. Aby spełniał swój cel, musi udowadniać pracodawcy, że jesteśmy idealnymi kandydatami, a nasze wykształcenie, umiejętności i cechy osobiste sprawdzą się w jego firmie.

 

List motywacyjny o przyjęcie do pracy kierowany jest do konkretnego odbiorcy – w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie i zawarte w nim wymagania dla kandydatów. Z tego powodu nie sprawdzą się uniwersalne teksty, często dobrze znane rekruterom. Także stworzenie jednego dokumentu i wysyłanie go do różnych pracodawców nie jest dobrym pomysłem.

 

List powinien być konkretny, adekwatny do wymagań zawartych w ogłoszeniu. Stanowi także nawiązanie i uzupełnienie treści zawartych w CV. Tutaj możemy podkreślić te z atutów, które na danym stanowisku będą najważniejsze. Warto sporo uwagi poświęcić naszym dokonaniom i nie próbować pisać długich, ale właściwie nic niewnoszących zdań. W takim przypadku rekruter bardzo szybko wyczuje, że mamy niewiele do zaoferowania. Wskazówki, jak napisać list motywacyjny i przykłady, co warto zawrzeć, można znaleźć tutaj.

 

Podanie o pracę

 

Kiedy szukamy pracy, ale w firmie, która nas interesuje, obecnie nie odbywa się rekrutacja, możemy napisać podanie o pracę. Jest to krótki, formalny dokument, zawierający uzasadnienie naszej motywacji i chęci objęcia danej posady. Razem z nim wysyłamy także CV. Taki pakiet pozwoli pracodawcy nas zapamiętać. Podanie o pracę może być mniej szczegółowe niż list motywacyjny – nie odpowiadamy bowiem na konkretne ogłoszenie, a bardziej zwracamy się z prośbą o przyjęcie do pracy i zaznaczamy, dlaczego warto to zrobić. Chcemy zainteresować pracodawcę naszymi kompetencjami, wywrzeć dobre pierwsze wrażenie i zostać zapamiętani.

 

Kiedy podanie o pracę, a kiedy list motywacyjny

 

Oba dokumenty mają niejako ten sam cel – przedstawić pracodawcy powody, dla których warto nas zatrudnić. I podanie, i list zawierają opis naszych umiejętności, atutów i doświadczeń, przydatnych na stanowisku, które chcemy objąć.

Zasadniczo te dokumenty różnią się sytuacją, w której je wysyłamy. Jeśli dana firma nie ma obecnie wakatów, ale jesteśmy bardzo zainteresowani zatrudnieniem, wysyłamy podanie o pracę, a list motywacyjny piszemy, kiedy pracodawca prowadzi proces rekrutacji.

 

Podanie o pracę a list motywacyjny – różnice

 

Jak już zostało wspomniane list intencyjny i podanie o przyjęcie do pracy różnią okoliczności ich wysyłania. Przyjęło się także, że podanie o zatrudnienie jest krótsze od listu i nie powinno przekraczać więcej niż połowy strony A4. Jest też bardziej ogólne i jedynie sygnalizuje chęć podjęcia zatrudnienia.

 

Warto wspomnieć, że oba dokumenty rekrutacyjne muszą mieć charakter formalny i oficjalny styl. W związku z tym powinniśmy pamiętać o umieszczeniu miejscowości oraz daty w prawym górnym rogu i danych osobowych w lewym. Powinny także zostać określone: adresat (nazwa firmy) oraz tytuł dokumentu (Podanie o przyjecie do pracy/List motywacyjny).

 

Sama treść musi być przemyślana i zainicjowana odpowiednim zwrotem adresatywnym, pisanym wielkimi literami (Szanowna Pani/Szanowny Panie/Szanowni Państwo). Jeśli nie wiemy, czy wniosek trafi do kobiety czy mężczyzny, najbezpieczniejsza będzie trzecia forma). Piszmy zwięźle i rzeczowo, ale ciekawie. Miejscem na suche fakty jest CV. Tutaj odnośmy się do życiorysu i wyjaśniajmy, dlaczego warto z nami współpracować. Każdy tego typu dokument powinien kończyć się oficjalnym zwrotem grzecznościowym (Z poważaniem/Z wyrazami szacunku) i podpisem nadawcy.

 

Wszystkie dokumenty, które wysyłamy do pracodawcy, gdy staramy się o zatrudnienie, są naszą wizytówką. Dlatego warto podejść do ich tworzenia ze starannością i poświęcić im sporo uwagi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Konsultant ds. Wdrożeń Systemów Kadrowo-Płacowych

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Będziesz odpowiedzialna/y za: Analizę i zrozumienie potrzeb i wymagań naszych klientów. Aktywny udział w całym cyklu życia projektu, od planowania po wdrożenie. Instalację, konfigurację i modyfikację systemów zgodnie z wymaganiami klienta. Organizację i przeprowadzanie szkoleń dla...
  • Spawacz

    Giera Znaki Drogowe spółka jawna   Jonkowo, ul. Lipowa 49a    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   33,00 - 40,50 zł brutto/godz.
    2 godz.
    Obowiązki: Przygotowanie elementów do spawania (cięcie, wiercenie, szlifowanie). Obsługa maszyn i urządzeń spawalniczych (szlifierki, palniki, elektronarzędzia). Praca zgodnie z dokumentacją techniczną i spawalniczą. Dbanie o porządek i przestrzeganie zasad BHP na stanowisku pracy....
  • Specjalista ds. Planowania i Obsługi Transportu

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Co będzie należało do Twoich obowiązków? Przygotowanie trasówek oraz kompletowanie zleceń przewozowych; Kontrola floty pojazdów w czasie rzeczywistym (GPS) Kontakt z klientami i rejestrowanie zamówień w systemie; Obsługa wewnętrznej platformy informatycznej; Sprawdzanie kart pracy,...
  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 4 czerwca 2025. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę Opis stanowiska: Praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82 €/godz. netto-inne prace). Wymagania: Dyspozycyjność na czas zawarcia umowy,...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...

Najnowsze artykuły

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

Rekrutacja C-level – jakie strategie warto zastosować w rekrutacji na wysokie stanowiska?

– Rekrutacja na stanowiska C-level (CEO, CFO, COO, CTO, CMO) to jedno z najważniejszych zadań strategicznych dla każdej organizacji. Błędna decyzja rekrutacyjna na tym poziomie może skutkować stratami finansowymi oraz utratą zaufania ze strony pracowników, inwestorów czy klientów – tłumaczy specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz. Jak mądrze wybrać managera albo CEO swojej firmy?

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379