Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

 
Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

W życiu każdego pracownika przychodzi czas na to, by postarać się o podwyżkę. Według badań Praca.pl* tylko 19% pracowników czeka, aż szef zaproponuje większe pieniądze. 38% pracowników aktywnie prosi przełożonego o zwiększenie wynagrodzenia. Jak powinna wyglądać prośba o podwyżkę i jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

 

*Źródło: https://www.praca.pl/en_centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/podwyzka-wedlug-polskiego-pracownika_cp-662.html

 

Podanie o podwyżkę — czym jest, do kogo skierować?


W wielu firmach, zwłaszcza tych o mocno sformalizowanej strukturze nie wystarczy, by pracownik zgłosił się do menedżera i poprosił o większe wynagrodzenie. Konieczna jest pisemna prośba o podwyżkę. Jest to oficjalna prośba, która powinna zawierać umotywowanie podwyżki.


Pismo w sprawie podwyżki składa się do bezpośredniego przełożonego pracownika, managera działu, szefa firmy lub nawet pracownika działu HR. Zależy to od wewnętrznej polityki firmy. Jeśli nie wiesz, do kogo skierować pismo, najlepiej złożyć podanie do dyrektora lub dopytać w dziale Human Resources.

 

Jak napisać podanie?


Dla wielu pracowników to, jak się pisze podanie o podwyżkę, jest czarną magią. Nie uczą nas tego w szkole, a w polskiej kulturze nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach. Wiele osób nie wie zatem, jak pisać podanie (czy to w pracy, czy do urzędów). Wbrew pozorom jednak, pisanie podania do dyrektora nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:


    • podanie musi zawierać informacje, kto je pisze i do kogo kieruje,
    • na środku podania, wytłuszczonym drukiem należy podać tytuł dokumentu. Może to być np. podanie o podwyżkę wynagrodzenia,
    • podwyżka musi zostać uzasadniona. O tym, jak argumentować podwyżkę napisano już wiele poradników. Sięgnij do kolejnego akapitu, w którym podpowiemy ci jak umotywować podanie o wzrost wynagrodzenia,
    • podanie musi być odręcznie podpisane (chyba że w firmie korzysta się z elektronicznego obiegu dokumentów i podanie o podwyżkę pensji może być złożone przez system komputerowy).


Jak widać, to jak napisać prośbę, wcale nie jest takie skomplikowane! Warto przed przygotowaniem pisma, ściągnąć sobie z Internetu przykładowe podanie o podwyżkę i się na nim wzorować.

 

Uzasadnienie podwyżki


Każde podanie o podwyżkę wynagrodzenia musi posiadać uzasadnienie. Osoba decyzyjna musi bowiem wiedzieć, dlaczego ma przeznaczyć na pracownika wyższe środki i tym samym zwiększyć koszty operacyjne prowadzonej działalności.
Jak umotywować wniosek o podwyżkę ? Argumenty o podwyżkę powinny być merytoryczne, czyli powinny odnosić się do obowiązków służbowych pracownika. Muszą się także odwoływać do obiektywnych kryteriów (większa wiedza, szybsze wykonywanie obowiązków, większa ilość obowiązków). Dobrze, jeśli umieścisz listę ostatnich sukcesów, które mają bezpośredni, bądź pośredni, wpływ na wyniki finansowe firmy.


Jakich argumentów nie powinniśmy używać przy prośbie o podwyżkę:


    • odwoływanie się do stażu pracy bądź ilości czasu spędzanego w firmie,
    • wskazywanie na innych pracowników, którzy zarabiają więcej,
    • grożenie odejściem z pracy, jeśli podwyżka nie zostanie uwzględniona,
    • motywowanie chęci otrzymania podwyżki argumentami niezwiązanymi z pracą i wykonywanymi obowiązkami (np. chorobą członka rodziny, koniecznością spłaty kredytu).


Warto pamiętać, że podwyżka wynagrodzenia to dla pracodawcy koszt. Aby chciał on go ponieść, musi widzieć korzyść z zatrudniania pracownika. Dlatego, aby skutecznie wnioskować o podwyżkę, trzeba przekonać pracodawcę, że pracownik przynosi mu większy zysk niż wtedy, kiedy wynagrodzenie było pierwotnie ustalane.

 

Grupowe podanie o podwyżkę


Niekiedy zdarza się, że pracownicy całej, bądź części organizacji, uważają, że są nieodpowiednio wynagradzani i zwracają się do pracodawcy z grupowym podaniem o podwyżkę (np. dla pracowników całego działu). W praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko. Częściej dochodzi do reprezentowania interesów całych grup pracowników poprzez związki zawodowe.

 

Podanie o podwyżkę wzór


Przygotowując podanie o podwyżkę, wzór pisma powinien składać się z czterech zasadniczych części. Jak każde oficjalne pismo z prośbą, tak samo pismo o podwyżkę, musi zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, stanowisko) oraz dane osoby decyzyjnej, do której pismo jest kierowane.


W dalszej części trzeba umieścić umotywowanie wniosku. Tę część można zacząć frazą „swoją prośbę motywuję”, która jest najczęściej stosowana w tego rodzaju pismach. Następnie umieszczamy w podaniu wszystkie informacje, które naszym zdaniem, mogą umożliwić nam otrzymanie podwyżki.


Gotowy do ściągnięcia wzór pisma o podwyżkę można znaleźć na wielu serwisach poświęconych prawu pracy. Wystarczy w tym celu szukać takich fraz jak „wniosek o podwyżkę wzór”, „podwyżka podanie wzór” lub „podanie o podwyżkę wynagrodzenia wzór”. Przykładowe podanie wystarczy uzupełnić swoimi danymi, nazwą pracodawcy i odpowiednio umotywować. Wiele firm posiada również gotowe wzory pism o podwyżkę umieszczone w bazie wiedzy czy dokumentach firmowych. Warto zapytać o nie pracownika działu HR.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Operacji Transportowych / Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Zakres zadań: Tworzenie dokumentacji tras i list przewozowych; Nadzór nad flotą przy użyciu systemu GPS; Rejestrowanie zamówień oraz obsługa klienta; Rozliczanie dokumentów związanych z realizacją usług; Analiza danych z tachografów i kart pracy kierowców; Rozpatrywanie reklamacji i...
  • Symfonia Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Cel stanowiska: Poszukujemy specjalisty do zespołu zajmującego się wewnętrznymi aplikacjami i systemami, głównie odpowiedzialnego za system ERP obejmujący finanse i księgowość oraz zarządzanie handlem. Kandydat powinien posiadać doświadczenie jako Projektant - Programista lub...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracyjnych i rozliczeń

    REMONDIS Sp. z o.o. Dział Odpadów Specjalnych   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: obsługi systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce; fakturowania; raportowania; prowadzenia dokumentacji; obsługi klienta na podstawie otrzymanych zamówień;
  • Magazynier

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat
    15 godz.
    Twoja rola: Będziesz odpowiadać za obsługę magazynu firmy produkcyjnej. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: dbałość o płynne działanie magazynu firmy produkcyjnej; zależnie od przypisania do zespołu: obsługę przyjęcia materiału, jego wydawanie na produkcję, transport...
  • Kierowca na trasach międzynarodowych C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Poszukujemy pracowników na stanowisko kierowcy kat. C+E na kierunki IT,DE,B,NL,FR,LU,DK i powroty do siedziby firmy.

Najnowsze artykuły

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Praca po europeistyce – perspektywy, zarobki, oferty pracy

Europeistyka kojarzy się z kulturoznawstwem, w rzeczywistości są to studia interdyscyplinarne stworzone z myślą o osobach, które interesują zagadnienia związane z aktualną sceną polityczną Europy, współpracą regionalną w ramach partnerstwa z krajami UE czy wykorzystaniem unijnych funduszy. W Dzień Europy pytamy: jaka praca czeka obecnie na absolwentów europeistyki? Czy warto ją sudiować?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379