Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

 
Podanie o podwyżkę — co zawrzeć, uzasadnienie, wzór

W życiu każdego pracownika przychodzi czas na to, by postarać się o podwyżkę. Według badań Praca.pl* tylko 19% pracowników czeka, aż szef zaproponuje większe pieniądze. 38% pracowników aktywnie prosi przełożonego o zwiększenie wynagrodzenia. Jak powinna wyglądać prośba o podwyżkę i jak napisać podanie o podwyżkę wynagrodzenia?

 

*Źródło: https://www.praca.pl/en_centrum-prasowe/komunikaty-prasowe/podwyzka-wedlug-polskiego-pracownika_cp-662.html

 

Podanie o podwyżkę — czym jest, do kogo skierować?


W wielu firmach, zwłaszcza tych o mocno sformalizowanej strukturze nie wystarczy, by pracownik zgłosił się do menedżera i poprosił o większe wynagrodzenie. Konieczna jest pisemna prośba o podwyżkę. Jest to oficjalna prośba, która powinna zawierać umotywowanie podwyżki.


Pismo w sprawie podwyżki składa się do bezpośredniego przełożonego pracownika, managera działu, szefa firmy lub nawet pracownika działu HR. Zależy to od wewnętrznej polityki firmy. Jeśli nie wiesz, do kogo skierować pismo, najlepiej złożyć podanie do dyrektora lub dopytać w dziale Human Resources.

 

Jak napisać podanie?


Dla wielu pracowników to, jak się pisze podanie o podwyżkę, jest czarną magią. Nie uczą nas tego w szkole, a w polskiej kulturze nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach. Wiele osób nie wie zatem, jak pisać podanie (czy to w pracy, czy do urzędów). Wbrew pozorom jednak, pisanie podania do dyrektora nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach:


    • podanie musi zawierać informacje, kto je pisze i do kogo kieruje,
    • na środku podania, wytłuszczonym drukiem należy podać tytuł dokumentu. Może to być np. podanie o podwyżkę wynagrodzenia,
    • podwyżka musi zostać uzasadniona. O tym, jak argumentować podwyżkę napisano już wiele poradników. Sięgnij do kolejnego akapitu, w którym podpowiemy ci jak umotywować podanie o wzrost wynagrodzenia,
    • podanie musi być odręcznie podpisane (chyba że w firmie korzysta się z elektronicznego obiegu dokumentów i podanie o podwyżkę pensji może być złożone przez system komputerowy).


Jak widać, to jak napisać prośbę, wcale nie jest takie skomplikowane! Warto przed przygotowaniem pisma, ściągnąć sobie z Internetu przykładowe podanie o podwyżkę i się na nim wzorować.

 

Uzasadnienie podwyżki


Każde podanie o podwyżkę wynagrodzenia musi posiadać uzasadnienie. Osoba decyzyjna musi bowiem wiedzieć, dlaczego ma przeznaczyć na pracownika wyższe środki i tym samym zwiększyć koszty operacyjne prowadzonej działalności.
Jak umotywować wniosek o podwyżkę ? Argumenty o podwyżkę powinny być merytoryczne, czyli powinny odnosić się do obowiązków służbowych pracownika. Muszą się także odwoływać do obiektywnych kryteriów (większa wiedza, szybsze wykonywanie obowiązków, większa ilość obowiązków). Dobrze, jeśli umieścisz listę ostatnich sukcesów, które mają bezpośredni, bądź pośredni, wpływ na wyniki finansowe firmy.


Jakich argumentów nie powinniśmy używać przy prośbie o podwyżkę:


    • odwoływanie się do stażu pracy bądź ilości czasu spędzanego w firmie,
    • wskazywanie na innych pracowników, którzy zarabiają więcej,
    • grożenie odejściem z pracy, jeśli podwyżka nie zostanie uwzględniona,
    • motywowanie chęci otrzymania podwyżki argumentami niezwiązanymi z pracą i wykonywanymi obowiązkami (np. chorobą członka rodziny, koniecznością spłaty kredytu).


Warto pamiętać, że podwyżka wynagrodzenia to dla pracodawcy koszt. Aby chciał on go ponieść, musi widzieć korzyść z zatrudniania pracownika. Dlatego, aby skutecznie wnioskować o podwyżkę, trzeba przekonać pracodawcę, że pracownik przynosi mu większy zysk niż wtedy, kiedy wynagrodzenie było pierwotnie ustalane.

 

Grupowe podanie o podwyżkę


Niekiedy zdarza się, że pracownicy całej, bądź części organizacji, uważają, że są nieodpowiednio wynagradzani i zwracają się do pracodawcy z grupowym podaniem o podwyżkę (np. dla pracowników całego działu). W praktyce takie sytuacje zdarzają się rzadko. Częściej dochodzi do reprezentowania interesów całych grup pracowników poprzez związki zawodowe.

 

Podanie o podwyżkę wzór


Przygotowując podanie o podwyżkę, wzór pisma powinien składać się z czterech zasadniczych części. Jak każde oficjalne pismo z prośbą, tak samo pismo o podwyżkę, musi zawierać dane pracownika (imię, nazwisko, stanowisko) oraz dane osoby decyzyjnej, do której pismo jest kierowane.


W dalszej części trzeba umieścić umotywowanie wniosku. Tę część można zacząć frazą „swoją prośbę motywuję”, która jest najczęściej stosowana w tego rodzaju pismach. Następnie umieszczamy w podaniu wszystkie informacje, które naszym zdaniem, mogą umożliwić nam otrzymanie podwyżki.


Gotowy do ściągnięcia wzór pisma o podwyżkę można znaleźć na wielu serwisach poświęconych prawu pracy. Wystarczy w tym celu szukać takich fraz jak „wniosek o podwyżkę wzór”, „podwyżka podanie wzór” lub „podanie o podwyżkę wynagrodzenia wzór”. Przykładowe podanie wystarczy uzupełnić swoimi danymi, nazwą pracodawcy i odpowiednio umotywować. Wiele firm posiada również gotowe wzory pism o podwyżkę umieszczone w bazie wiedzy czy dokumentach firmowych. Warto zapytać o nie pracownika działu HR.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!