Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Poczęstunek w pracy – miły gest dla współpracowników

Poczęstunek w pracy – miły gest dla współpracowników

 
Poczęstunek w pracy – miły gest dla współpracowników

Cukierki, szarlotka, sernik, a może bardziej wystawny catering przygotowany na zamówienie? Co przygotować jako poczęstunek w pracy na pożegnanie, a co z okazji urodzin? I czy w ogóle warto to zrobić?

 

Poczęstunek w pracy z okazji urodzin

 

Nie jest to żaden formalny obowiązek, jednak poczęstunek urodzinowy w pracy to niepisany zwyczaj obowiązujący w wielu firmach. Choć oczywiście fakt, że obchodzimy urodziny, zwłaszcza jeśli nie mamy bliskich relacji ze współpracownikami, możemy zataić i przemilczeć, warto świętować wspólnie. Poczęstunkiem nie musi być oczywiście żaden kosztowny tort, nie trzeba też zamawiać cateringu. Byłoby to zresztą krępujące dla współpracowników, którzy nie mogą sobie na taki gest pozwolić ze względów finansowych. Cukierki, domowa szarlotka czy kupiony w cukierni sernik w zupełności spełnią swoje zadanie.

 

Pamiętajmy też, że urodzinowy poczęstunek w pracy nie powinien zdominować całego dnia. Święto nie zwalnia nas od wykonywania obowiązków i nie wymagajmy, aby inni wraz z solenizantem celebrowali je godzinami. Jak konkretnie ten poczęstunek w pracy przygotować? Jeśli wybór padnie na ciasto, zaplanujmy, w jaki sposób chcemy je podać. Możemy przynieść jednorazowe talerzyki i widelce, jeśli w firmowej kuchni nie ma ich wystarczająco dużo. Nie zapomnijmy też o dużym nożu i łopatce do ciasta. By wilgotne ciasto nie przyklejało się do noża – można przygotować naczynie z gorącą wodą i co jakiś czas moczyć w niej nóż. To zdecydowanie ułatwia krojenie.

 

Pożegnanie w pracy – poczęstunek

 

Niezależnie od tego, z jakich przyczyn się rozstajemy, kiedy przychodzimy do pracy po raz ostatni, zazwyczaj jesteśmy pełni emocji. Jeśli nie spotkały nas nieprzyjemności ze strony szefa albo współpracowników i zależy nam na utrzymywaniu pozytywnych relacji, bądź zwyczajnie chcemy pozostawić po sobie dobre wrażenie, to poczęstunek jest świetnym sposobem, by te cele osiągnąć.

 

Poczęstunek na pożegnanie w pracy to bez wątpienia bardzo miły gest, a w niektórych firmach wręcz tradycja. Często także osoby, które kończą współpracę otrzymują symboliczny upominek. Może to być bransoletka, pióro czy choćby bukiet kwiatów.

 

W karierze zawodowej wiele zależy od tego, jaką mamy opinię, czy dbamy o relację z innymi i czy jesteśmy komunikatywni. Dlatego warto w firmie, z której odchodzimy, dać się zapamiętać z dobrej strony. Nigdy przecież nie wiadomo, czy nie otrzymamy propozycji pracy z polecenia byłego kolegi z działu, albo nie będziemy potrzebować referencji od szefa. Niewykluczone także, że nasze kiedyś spotkamy się na zawodowym szlaku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Stargard    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Inspektor kontroli jakości ds. malarskich

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Analiza dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej oraz wymagań Armatora; Bieżące zgłaszanie zaistniałych rozbieżności; Współpraca z Armatorami i Towarzystwami klasyfikacyjnymi w zakresie odbiorów i oceny jakości oraz wykonywanych badań; Dokonywanie oceny...

Najnowsze artykuły

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Wigilia firmowa, prezenty świąteczne – jak wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu?

Organizując świąteczne spotkanie w biurze i rozdając upominki dla pracowników czy klientów, przedsiębiorcy muszą mieć świadomość, że każda darowizna może wywoływać skutki podatkowe. Czy prezent na święta Bożego Narodzenia podlega opodatkowaniu? Jak zaksięgować świąteczne wydatki firmy? Wyjaśniamy, kiedy wydatek może stanowić koszt uzyskania przychodu.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?